اسلام بدون وحدت!؟

78678572 - اسلام بدون وحدت!؟

نویسنده: احمد‎زکی زکا

دین اسلام پیروان خود را از هرگونه تشطیط و دو‎دستگی بر حذر داشته است. «وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ / و با یکدیگر منازعه مکنید تا مبادا سست شوید و نیروی مقاومت شما از بین برود».

خداوند در این آیه از پراکندگى و نزاع و دودستگی مسلمانان را باز می‎دارد؛ (وَ لاتَنازَعُوا).

زیرا کشمکش، نزاع و اختلاف نخستین اثرش سستى، ناتوانى و ضعف در مبارزه است. (فَتَفْشَلُوا).

و نتیجه این سستى و فتور از میان‎رفتن قدرت و قوت و هیبت و عظمت است (وَ تَذْهَبَ ریحُکُمْ).

بررسی همه‎جانبه روایات در این خصوص درک موضوع را بهتر و بیشتر می‎کند.

رسول اکرم صلی الله علیه وسلم می‎فرماید: «إن الله یرضى لکم ثلاثا، ویکره لکم ثلاثا؛ وأن تعتصموا بحبل الله جمیعا، ولا تفرقوا»؛ خداوند سه چیز را برای شما می‎پسندد و سه دیگر را ناپسند می‎بیند؛ یکی از سه چیز پسندیده این است که همگى به ریسمان خدا (قرآن، و هرگونه وسیله وحدت الهى) چنگ زنید، و پراکنده نشوید.

78678572 300x209 - اسلام بدون وحدت!؟هر از گاهی حضرت عمر فاروق رضی الله عنه برای زیردستان خویش می‎گفت: «إنه لا إسلام إلا بجماعه»؛ بدون وحدت و همبستگی اسلامی وجود نخواهد داشت.

این نصوص و ده‎ها روایت دیگر در این خصوص بیان‎گر جایگاه و اهمیت والای وحدت و هم‎فکری و نقش بسزای آن در حاکمیت نظام اسلام می‎باشد.

یکی از عوامل و رموز تفوّق این امت بر دیگران در گذشته‎ها، رعایت همین دستور الهی بوده گرچه گراف صعودی کمیت آنها نسبت به دشمنان‎شان به مراتب کمتر بود.

مسلما یکی از عوامل انحطاط و فتور امت مسلمه در بیش از یک قرن، عدم هم‎بستگی و وحدت بوده است.

وحدت و هم‎بستگی جوهر و ستون اسلام به حساب می‎آید و در عدم این جوهر، اقتدار و حاکمیت از آن دیگران خواهد بود که چنین هم است.

بنابراین ما نیاز به یک نیروی باورمند به وحدت و هم‎بستگی داریم تا منافع کلان امت را تحقق ببخشد و اقتدار از دست رفته را به کالبد اسلام بر گرداند و حالت خزانی امت را به بهار مبدل سازد.

شاید پرسشی مطرح شود که راهای رسیدن به وحدت کدامند.؟

طبعا در این خصوص دیدگاه‎ها متفاوت است. اما به باور نویسنده هر فرد با دید و توان خود قدم برداشته هر راهی را که مناسب و مثمر می‎بیند در این مورد دریغ نورزد.

/

  • برچسب ها
  • پورتال اسلامی تبیین

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سیزده − 1 =