انسانیت یا حیوانیت

 • توسط عبدالوحید عمرزهی
 • ۸ ماه قبل
 • یادداشت
 • ۱۲ بازدید
 • 0
fb78bd4aa877 - انسانیت یا حیوانیت

نویسنده: عبدالوحید عمرزهی

انسان ترکیب یافته‌ی دو صفت فرشتگی و حیوانی است؛ با اختیار نمودن صفات هر کدام از فرشتگی و حیوانی، به همان جهت ارتقاء یا تنزل می‌یابد. (حجه الله البالغه)

انسانیت انسان، با صفات فرشتگی حاصل می‌شود؛ همانگونه که حیوانیت او با صفات حیوانی شکل می‌گیرد.

فرشتگان همواره در صفات متعالی و بدور از رذایل اخلاقی‌اند، اما حیوانات همواره در خورد و نوش و شهوت‌رانی بسر می‌برند و کسب صفات متعالی در قاموس آنان بی‌معناست.

انسان با صفات متعالی فرشته‌منش می‌شود و حتی گاهی گوی سبقت را از آنان می رباید. عمده‌ی صفات متعالی، توحید و باور الله متعال است. انسان فرشته‌گونه باور الله را در عمق دلش جایی می‌دهد و باور غیرالله را از دلش دور می‌اندازد.

سرانجام، محصول توحید در قالب محاسن و اعمال شریعت از اعضاء و جوارح او نمایان می‌گردد.

با توحید و عمل به شریعت، سیر صعودی انسان به سوی تکامل معنوی آغاز می‌شود و لحظه به لحظه قرب او تعالی را به دست می‌آورد؛ تا جایی پیش می‌رود که محبوب خدا قرار می‌گیرد. کلام، شنوایی، بینایی و تمامی حرکات و سکناتش با نظمی ربانی و بfb78bd4aa877 300x262 - انسانیت یا حیوانیتدور از نواهی شریعت انجام می‌پذیرد.

آن سوی قضیه، اگر در وادی حیوانیت قدم بگذارد، نه تنها حیوان صفت می‌شود، بلکه یک پله پائین‌تر از حیوانات تنزل می‌کند؛ «اُولئِک کالانعام بل هم اضل سبیلا»؛ آنان بسان چهارپایانند و بلکه گمراه‌تر.

صفات حیوانی با پوست و گوشتش عجین می‌شود. هر دم بسوی حیوانیت نزدیک‌تر می‌شود. دم به دم از چشم و گوش و حتی تمام جوارحش، نافرمانی الله متعال ظاهر می‌گردد؛ تا جائی تنزل می‌کند که افسارش به دست شیطان و شیطان صفتان قرار می‌گیرد. آن بدخواهان هم او را به انواع گردنه‌ها و هلاکت گاه‌ها رهنمون می‌شوند.

این میان برخی از اشخاص هر دو صفت فرشتگی و حیوانی را اختیار می‌کنند. پرواضح است که هر کدام صفت غالب شد به همان متصف می‌گردد.
علی ای حال، فرشته و حیوان صفت بودن انسان منوط به عملکرد اوست. عمل نمودنش به دین او را بسوی معرفت الهی و صفات انسانی ارتقاء می‌دهد و عمل خلاف دین انسان را از معرفت الهی بدور می‌کند و او را به حیوانیت تنزل می‌دهد.

/

 • برچسب ها
 • مدرس مدرسه علوم دینی عین العلوم گشت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پانزده − شش =