انسان برای سگ یا سگ برای انسان؟

837322 - انسان برای سگ یا سگ برای انسان؟

نویسنده: عبدالحکیم سیدزاده

متأسفانه فرهنگ حیوان (سگ و گربه) دوستی از غرب به کشورهای اسلامی از جمله کلان‌شهرها سرایت کرده است؛ قبلاً شنیده بودم که بسیاری از مردم آنجا به ویژه ثروت‌مندان در خانه‌های‌شان سگ یا گربه می‌پرورانند و با آنان انس می‌گیرند؛ اما در سفری که به پایتخت داشتم، با چشم سر دیدم و از نزدیک اخبار سگ‌پروران را شنیدم.

حکایاتی شگفت‌آور از سگ‌دوستان

یکی می‌گفت: سگ همسایه‌ی ما سنگ کلیه داشته که وی جهت معالجه‌ی آن ده میلیون تمام خرج کرده است!

دیگری حکایت می‌کرد: روزی  در خانه‌ی یکی از ثروت‌مندان کار می‌کردم دیدم دختر بالغ آن خانه با سگ در آشپزخانه سخن می‌گوید و سرگرم بازی است؛ تا آن‌که دختر از یخچال ظرف ماستی را در آورد و بر صورت خود ریخت و سگ شروع به لیسیدن کرد و دختر از آن لذت می‌برد، این صحنه مرا چنان وحشت زده کرد که پا به فرار گذاشتم و از مزد کارگری‌ام هم صرف نظر کردم.

یکی از آشنایان در پایتخت به ساختمانی اشاره کرد و گفت این‌جا مرکز درمانی سگ و گربه است می‌خواستم از نزدیک بازدید کنم، اما جای توقف نبود؛ زیرا سگ‌پروران با اتومبیل‌های مدل بالا جایی اضافی برای توقف ما نگذاشته بودند، دوستان گفتند: در این درمانگاه، هزینه‌ی معالجه‌ خیلی بالاست.

در مسیر به پارکی رسیدیم که برخی از انسان‌ها جهت تفریح تشریف آورده بودند؛ اما هیئت همراه آنان جز سگ؛ موجودی دیگر به نام فرزند و نوه و قوم و خویش به چشم نمی‌خورد!

شخصی حکایت می‌کرد: من همراه با دوستانم برای تفریح به پارک رفتیم، چیز عجیبی که نظر من را به خود جلب نمود همراهی و موانست و هم‌کلامی زنی با سگ بود و در آخر به سگش گفت: زود باش که وقت برگشتن به خانه فرا رسیده است.

افراط در سگ پروری

سگ و گربه‌های خوش‌شانس در آپارتمان‌ها با انسان‌ها زندگی می‌کنند و جزو ضروریات بلکه از اعضای خانواده‌ها به شمار می‌آیند، با آنان بر یک سفره غذا میل می‌کنند و در اتاق‌های آنان می‌خوابند و بر مبل‌های آنان می‌نشینند و  بجای رفتن به توالت جهت قضای حاجت در جای خاصی بر روزنامه یا کارتن و امثال آن داخل آپارتمان دست‌شویی می‌کنند و صاحب منزل زحمت نظافت آن را با طیب خاطر تحمل می‌کند.

سگان و گربه‌های نازک و نارنجی در پایتخت، زندگی مرفّهی دارند و حتی اسباب بازی برای آنان فراهم می‌شود، برای آنها غذاهای مخصوص و  بسته‌بندی شده از خارج وارد کشور می‌شود، دوستان به من پاکتی بزرگ نشان دادند که حاوی غذای گربه بود و  عکس گربه‌ای فربه  بر آن پاکت خارجی از دور جلوه می‌کرد، پرسیدم قمیت آن چند است؟ گفتند: شصت هزار تومان!

837322 300x300 - انسان برای سگ یا سگ برای انسان؟

این حیوانات پرفروش، بازار خرید و فروش انترنتی دارند، نام و نسب‌های آن را به یا دارند و…

سگ دوستی و  ظلم آن  بر  بشر  دوستی

ثروتمندان بی‌خبر از اوضاع و درد انسانیت، بجای یتیمان بی‌سرپرست و بیوه‌گان بی‌خانمان، سگان را نوازش و اسکان می‌دهند.

کاش این افراد در اقدامی انسان دوستانه به سامان دهی اوضاع و احوال هم نوعان خود می‌پرداختند و هزینه‌ی مصرفی حیوانات را سد رمق آنانی قرار می‌دادند که با گرسنگی و برهنگی رهسپار جهانی دیگر می‌شوند.

مردم سوریه و غیره از گرسنگی جان می‌دهند؛ اما سگ‌های پایتخت غذای خارجی میل می‌کنند و امکانات حتی آمبولانس خصوصی دارند!!!

پدر و مادر پیر از بی‌مهری فرزندان ثروتمند خود مجبور می‌شوند که به خانه سالمندان روی آورند و جای خود را به سگان بسپارند.  فرزندان که  جگر گوشه‌ و امید پیری آنان  بودند متاسفانه بجای گرفتن دست پدر و مادر، مهار سگ به دست دارند! و بجای نظافت و آرایش آنان به پیرایش حیوانات می‌پردازند و خم به ابرو نمی‌آورند که در دوران کودکی همین پدر و مادر در نگهداری آنان خون دل شدند.

در مناطق محروم ایران؛ مانند شهر مهرستان و سیب و سوران بیمارستان برای درمان وجود ندارد؛ اما در پایتخت، مهرورزی و رأفت بیش از حد شامل حال سگان هم شده و برایشان مراکز درمانی پیشرفته تأسیس شده است.

البته در آنجا هم انسان‌هایی نه تنها مسکن و هزینه‌ی درمان ندارند بلکه زیر خط فقراند و کناره‌ی خیابان‌ها «کارتن‌خواب»اند.

خداوند متعال سگ را آفریده تا از گوسفندان انسان پاسبانی کند و بیرون از منزل زندگی کند و از آن نگهبانی دهد و آن را آفریده تا آموزش شکار داده شود و برای انسان شکار کند؛ کوتاه سخن این‌که انسان را خدمت کند نه این‌که انسان خادم دلسوز آن باشد.

تاثیر سگ دوستی بر  اخلاق

انسان از موجودات پیرامون خود خواسته یا ناخواسته اثر می‌پذیرد، انسانی که در اتاقش با سگ زندگی می‌کند و آن را عملاً جزو افراد خانواده قرار داده‌است، قطعاً خلق و خوی سگ در او اثر می‌کند.

در جاهلیت پیش از اسلام سگ‌پروری و انس با آن بر اثر شرک و خرافه‌پرستی و دوری از الله، عام شده بود؛ پیامبر صلى الله علیه وسلم جهت منفور ساختن این‌ کار در ابتدا دستور داد: سگ‌ها را بکشید، سپس فرمود: من با سگ‌ها کاری ندارم آن‌ها هم نوعی آفریده خدا هستند، ولی آنان را در منزل نگه‌ مدارید.

متأسفانه جاهلیت عصر حاضر از سابق به مراتب تیره‌تر شده است؛ در کشور‌های خارجی با سگ‌ها پیوند نکاح صوت می‌گیرد و هم‌خوابی و هم‌بستری با آن را از نکاح با انسان بهتر می‌انگارند، به راستی که آنان از حیوانات پست‌تر هستند؛ زیرا در حیوانات چنین عمل منفور و ناپسندی وجود ندارد.

کـبـوتـر با کـبـوتـر باز با باز /∗/ کند همجنس با همجنس پرواز

ای روشنفکری که سگ و گربه‌ می‌پرورانی بدان و بیندیش که از کی بریدی  و به کی پیوستی!

ای خانمی که از تنهایی رنج می‌بری و گربه در بر داری! چرا ازدواج نمی‌کنی تا شوهر را در آغوش گیری! چرا داروی جلوگیری از بچه‌دار شدن می‌خوری، بچه بیاور تا انسانی در بغل کنی، فرزندی بپروران که مایه‌ی شادمانی دنیا و آخرتت باشد، چرا با پروردگار انس نمی‌گیری؟ چرا با قرآن الفت نداری؟ چرا با خدمت به خویشاوندان و… سروری نمی‌کنی؟!! چرا خانه را طویله‌ی سگ ساختی و در دلت مهر او انداختی؟

چرا از بچه‌دار شدن فرار می‌کنی! تا فردا به کارت آید و برایت دعای خیر نماید و بلأخره کفن و دفنت کند و پس از مرگ برایت خیرات دهد و…

بدان و آگاه باش که با سگ‌پروری هیچ نفعی عایدت نمی‌گردد؛ بلکه طبق فرموده‌ی پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم: هر کس سگی در منزل نگه دارد هر روز از ثواب او کم می‌شود و فرمود: در خانه‌ای که سگ باشد فرشته وارد نمی‌شود.

کرامت انسان و  سگ دوستی

انسان اشرف المخلوقات و آدمی‌زاده است و حضرت آدم علیه السلام مردی کامل و پیامبر بود، از بهشت آمد و به بهشت می‌رود، برای آدمی‌زاد زیبنده نیست که با سگ معاشرت کند، اصل او میمون نیست که با حیوانات هم‌زیست باشد.

وای بر آن روز که سگ یار انسان باشد، افسوس بر انسانی که همه چیز و کل امکانات جهان برای او آفریده شده است، ولی او به خدمت سگ و اُنس با آن مشغول است!!

می‌طلبد که رسانه‌ها و روحانیون و دانشگاهیان مردم را به سمت الله  و تدبّر در معانی قرآن و کرامت انسانی فراخوانند و جامعه‌ را از  خرافه‌پرستی نجات دهند و به جای تنها دعوت به محبت غیرالله، بیشتر به محبت الله فراخوانند و به استناد از قرآن آن قدر از عظمت و قدرت و دانایی و مداحی و ذکر الله سخن بگویند و نعمت‌های او را یادآوری کنند که مردم به او عشق بورزند؛ اما متأسفانه دلبستگی به مباحث سیاسی و… دانشمندان و حتىٰ دعوتگران دینی را در این زمینه گنگ و لال به بار آورده است. فرجام آن همین است که  مردم به انس با مخلوق روی آوردند و به جای حرکت به سمت الله با نماز و ذکر و قرآن‌خوانی، جهت حل مشکلات به دنبال ساحران و افسونگران و… هستند و نهایتاً با حیوانات ازدواج می‌کنند و به پرستش غیرالله و هوىٰ و هوس می‌پردازند و… .

/

  • برچسب ها
  • مدرس مدرسه دینی عین العلوم گشت مدیر مجلس علمی عین العلوم گشت نویسنده مترجم محقق

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    5 × یک =