بیت المقدس فروشی نیست

n82036737 - بیت المقدس فروشی نیست


نویسنده: عبدالحق حبیبی صالحی

اظهار اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل اعلان کرد، این تصمیم در تمام جهان با یکسره واکنش هایی روبرو شد؛ زیرا این اقدام، بزرگترین بی حرمتی به موقعیت بی نظیر تاریخی و دینی مسلمانان است.

بیت المقدس در حرمت معراج گاه رسول الله و سومین جایگاه را در حوزه شعایر الله دارد، و سومین مسجدی است که فضیلتش در روایات اسلامی ثبت گردیده است. این اعلامیه از نگاه باور های دینی، تمامی قلوب مسلمین را جریحه دار کرد و از نگاه باور های سیاسی، تمامی تصامیم نقشه های برقراری صلح در خاور میانه را به یاس و ناامیدی مبدل کرد.

چشم داران حقیقت بین می خواهند بدانند که این اقدام از کجا سرچشه دارد؟ و اعلامش چگونه در سر فهرست کارهای رئیس جمهوری نوپای آمریکا قرار گرفت؟ حرف و حدیث زیادی در این مورد است، اما آنچه که قابل تامل است اینست که ترامپ از یک سو از طرف مردم دنیا یک فرد دیوانه تلقی می شود، و از سوی دیگر طوری معلوم است یک تاجر کار کشته است، یقیناً دیوانه به ریاست جمهوری نمی رسند، اما تاجران از آدرس ثروت و سرمایه شان حتماً به این پوست نایل می گردند.

هرکس نگاهی دارد و از آن نگاه به تحلیل و تجزیه مسایل و موضوعات می پردازد، متیقنم که یایتخت سازی بیت المقدس برای یهود، از پلان های خیلی سابقه ای یهود است که تقریباً قدامت آن به صد سال پیش می رسد، از آنجای که این مسئله خیلی حساس و نازک، و قضیه مربوط به تمام جهان اسلام می شد، تا کنون هیچ کسی جرئت چنین اقدامی را نمی کرد، چون اعلام چنین سوژه ای به نفع شان نبود، بجز درد سری که آن به پول بخرند، ترامپ این تاجر کار کشته به موضوعاتی دست می یازد که در آن نفع بازرگانی اش باشد، پس از ترامپ بر مبنای تجارت بازرگانی اش، از دو نگاه به این اعلام جرئت کرد:

یکی اینکه ترامپ از نگاه مادیات و پول و ثروت، ایمان و وجدان عده ای زیادی از سردمداران کشور های اسلامی را وزن کرده بود، او می‌دانست که در برابر اعلامیه من کسی جرئت رد و ایستادگی را نمی تواند، طوری که ما شاهد بودیم وقتی که کنفرانس همکاری کشور های اسلامی به دعوت اردوغان در ترکیه دایر گردید، عده ای از این قماش سردمداران در آن حضور نیافتند.

دیگر اینکه ترامپ تقدم و پیش روی برنامه های اقتصادی اش را در حرج و مرج جهان می بیند، مثل مشهور است که «آب را خت کن، ماهی بگیر»، ترامپ می خواهد از یک‌سو خوش خدمتی به یهودیانی داشته باشد که چون اژدها بر سر تمام اقتصاد دنیا تسلط افگنده اند و از سوی دیگر با ایجاد حرج و مرج بیشتر در حوزه خاور میانه به امیدهای پیش روی برنامه های اقتصادی اش برسد.

در یک کلام ترامپ این تاجر کار کشته با این اعلامش می خواهد که بیت المقدس در عوض رسیدن به آرمان های دیرینه اقتصادی اش، به فروش برساند، ولی ما به صراحت تام و جرئت تمام اعلام می داریم که بیت المقدس ملکیت غیر منقول و بفروش نارسیدنی امت اسلامی است، ازینروست که تقریباً یک قرن می شود مسلمین به ویژه برادران و خواهرات فلسطینی ما برای همین هدف خون می ریزند و جان بکف برای حفاظت این ملک غیر قابل فروش، مبارزه می‌کنند.

متاسفانه که در یک بینش همگانی جهانی، معلوم بود که مسئله قدس و فلسطین به باد فراموشی سپرده شده بود، ولی از باب مقوله «شری بخیزد که خیر ما باشد» این تصمیم ترامپ یک بار دیگر مسئله فلسطین و بیت المقدس را در سرفهرست کار جهانی قرار داد و خوشبختانه فرصتی ایجاد شد که همه مردم جهان اعم از کفر و مسلمان برای شناسائی حکومت رسمی فلسطین و ملکیت غیر منقوق بیت المقدس عادلانه متحد شوند و در کنار مردم فلسطین قرار گیرند و حتا برخی از کشور جهان سخن را از آنجایی آغاز کردند که اصلا اسرائل را به عنوان حکومت نپذیرفتند چه جایی که بیت المقدس پایتخت او پذیرفته شود…

اینک اسرائیل و آمریکا ازین اعلامیه های غاصبانه و اشغالگرانه خویش دست بردارند، ورنه در آتش قهر و غصب جهانیان و بخصوص امت اسلام حریق خواهند شد. و ما ذلک علی الله بعزیز. بدیهی است که تا وقتی که اشغال اسرائیل و حامیان اروپایی و امریکایی اش به پایان نرسد، مشکلات و چالش ها نه تنها در فلسطین بلکه در خاور میانه نخواهد بپایان رسید.

۱۶ جدی ۱۳۹۶ش، ۱۸ ربیع الثان


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =