تئوری توطئه

images 7 - تئوری توطئه

نویسنده: سمیع الله داعی

اصولا انسان ها در عمر کوتاه خود دنبال مقصر اند، گاها اگر در زندگی اجتماعی دچار خطاهی می‌شوند، مقصر می‌پالند و اگر در حوزه سیاست و اقتصاد دچار خبط؛ سبک‌ و یا سنگینی گردند باز هم به گونه‌ی جنون آمیز در بیابان مثل مجنون مقصر می‌جویند.

انصافا خیلی کم‌تر شاهد می‌باشیم که کسی و یا کسانی بیایند و بگویند که؛ در این مساله خودم مقصرم و از بابت کوته نظری و کم‌ فکری ام وارد بحران این‌چنینی شده ام.

حرف من زمانی صدق پیدا می‌کند که انسان وارد تفکر عامه‌ی مردم و اندیشه‌ی جوانان مسلمان در مورد غرب شود. اتفاقا دیروز با یکی‌از دوستان نشسته بودیم و حرف و حدیث های ناموزن و پراگنده‌ی با هم رد و بدل می‌کردیم که؛ ناخود آگاه بحث دنیای غرب و جهان اسلام پایش وسط آمد، دوست من که اهل قلم و کتاب نیز بود، با اندکی تامل گفت: تمام مشکلات جهان اسلام زیر پای غرب است. من وقتی به‌سوی خانه می‌آمدم با خود فکر کردم که؛ ما واقعا در دنیای تخیّل زندگی می‌کنیم و واقعیت های عینی جامعه را نمی‌بینیم. هیچ‌کس – حتا کتاب‌خوان و نویسنده ما- نمی‌اندیشد که چرا به این وضعیت دست و پنجه نرم‌ می‌کنیم؟ او فکر می‌کند که استعمار غرب در همه‌چیز رخنه کرده است. و با گفتن همین که “استعمار زده استیم و دچار اُفت فرهنگی شده ایم”؛تمام مسولیت های شهروندی و ایمانی خود را فراموش‌می‌کند و منتظر مهدی موعود می‌نشیند که؛ تا بیاید و این شاه بچه را از استعمار فرنگ نجات دهد!

images 7 300x300 - تئوری توطئهما آن‌قدر استعمار غرب را چاق جلوه داده ایم که، فکر می‌کنیم در جنگ کردن زن و شوهر همسایه‌ی ما دست نامریی آمریکا و قدرت جهان غرب نهفته است. این نوع اندیشیدن نه تنها که به رهیدن از اسارت ما را کمک نمی‌کند بلکه از ما یک موجود تخّیلی و افسانوی می‌سازد.

من با این نوشته نمی‌خواهم بگویم اصلا استعماری وجود ندارد و دنیا گل و گل‌زار است. می‌خواهم عرض کنم در ناهنجاری های جامعه و دنیایی ناموزن ما؛ رگه های مصیبت بیشتر به ما بر می‌گردد تا دیگران، مشکل در میکانیزمیست که به پیش گرفتیم، دشواری در قرائت و خوانشی‌ست که داریم، بی مایگی در برخوردی‌ست که می‌کنیم، عقب‌گرد در راهی‌ست که انتخاب کردیم و انحطاط در تفسیریست که درخور خود و دیگران داده ایم. پس نبایست حلقه توطئه را آن‌چنان کلان پنداشت که به شادی دشمن و تنبلی یاران ما ختم‌شود.

/

  • برچسب ها
  • * سردبیر دوهفته نامه دنیای جوان * نویسنده * استاد دانشگاه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    4 × یک =