جوان و بایدهای روز!

9q0d71 - جوان و بایدهای روز!

نویسنده: محمد حقانی

جوانان یک جامعه به عنوان هسته اصلی و نیروی کارآمد آن جامعه به حساب می‎آیند. با درنظرداشت نقش حیاتی که جوانان در طول تاریخ در میان جوامع خویش داشته‎اند، می‎توان آنان را به مثابۀ میانه اجتماع و ستون فقرات آن قلمداد نمود. لذا باید در رشد و شکوفایی این نسل و آماده‎سازی آن برای رهبریت فردای جامعه سعی و تلاش بسیار کرد و با الهام از این فرموده پیامبر> «إذا وُسِّدَ الأمْرُ إلى غیر أهله فانتظر السَّاعه»؛(بخاری) رسیدن به بلوغ فکری و حصول صلاحیت قبل از مسئولیت، پایه و اساس کار قرار گیرد. بایستی جوانان قبل از این‎که وارد میدان کارزار شوند، خود و جایگاه‎شان را به  خوبی بشناسند و پس از آن برای اهداف عالی خود گام بردارند. در ادامه چند راهکار برای شکوفایی شخصیت ایده‎آل جوان فردا معرفی می‎شود:

اولین گام، خودسازی و تکمیل شخصیت علمی و اخلاقی است. از این رو یک جوان باید در مسیر اصلاح نیت و اراده‎اش قدم پیش بگذارد. باید بداند که وی برای چه چیزی تلاش می‎کند؟ برای چه کسی زحمت می‎کشد؟ نهایت خواسته‎اش چیست؟ اگر در جواب این سؤال‎ها رضایت الهی و آسایش مخلوقات را مد نظر داشته باشد، مسیر حرکت خود را بیمه کرده است. Tوَمَنْ یتوکَّلْ على اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُS؛ کفایت و حمایت خدا را نه فنا است و نه ضعف؛ نه حد می‎شناسد و نه در مرزمی‎گنجد!

9q0d71 259x300 - جوان و بایدهای روز!دومین گام، بررسی زندگی و دست‎آوردهای مردان سرنوشت‎ساز تاریخ است؛ جوان با ارتباطی که با صالحین و مصلحین این امت برقرار می‎کند، دیگر کورکورانه حرکت نخواهد کرد؛ بلکه با پیش‎زمینه‎ای از تحولات ممکن، فراز و نشیب‎های احتمالی، رمزهای پیروزی یک انسان و رهبری یک جامعه واقف می‎گردد و از سویی دیگر زندگی عملی انسان‎های موفق که موجب نیروی مادی، معنوی و درس‎های زندگی می‎شود را پیش روی خود دارد.

سومین گام برای بنای هویت جوان، مسلح‎‎شدن به سلاح روز است؛ با احساس بیداری و کنجکاوی که جوان دارد به راحتی درک می‎کند در هر زمان و مکان چه وسایلی را برای اصلاح جامعه و تغییرات بنیادین به دست بگیرد که با زندگی، فرهنگ، بینش و اوضاع اجتماعی هم‎خوانی داشته باشد؛ این عصر عصر تکنولوژی ، عصر کمپیوتر، عصر اینترنت، عصر رسانه و عصر پرواز انسانیت است؛ در این به‎بوهه از زمان نمی‎توان پیام این آیه را نادیده گرفت که می‎گوید: Tوَأْتُوا الْبُیُوتَ مِنْ أَبْوَابِهَا؛ برای ورود به خانه از دربش باید استفاده کنید!

چهارمین عامل ساختار شخصیت جوان، ارتباط با خبرگان عصر است. سال‎ها پیش به توصیه اساتید کتابی با عنوان «خود را دریابید» مطالعه کردم. از جمله نکات مهمی که در این کتاب بدان اشاره شده بود، ارتباط دانش‎آموز با اساتید مجرب و کاردان بود؛ لذا جوانی که می‎خواهد در میادین مبارزه و بازسازی جامعه گام بردارد می‎بایست در مسیر کسانی حرکت کند که سالیان متمادی در این عرصه سعی و تلاش کرده‎اند و خود را از هبوط و سقوط در پرتگاه‎های انحرافی، مادی‎گرایی، تعصب و یک‎سویی در امان نگه دارد. فضای جامعه انسانی با مفهوم گسترده خود افکار، ایده‎ها، کندوکاش‎های گوناگون و … را همراه دارد و این باعث شده است که صدها جوان پاک‎دل و خوش‎قلب را از مسیر اصلی‎ به انحراف کشانده و نهایتا در صف مهرگان سوخته جامعه قرار دهد. لذا تجربه افراد می‎تواند ما را از دچار شدن به اشتباهات تکراری مصون نگه دارد.

به امید موفقیت جوانان پاک طینت ونیکو سرشت امت.

منبع: دو هفته نامه دنیای جوان

/

  • برچسب ها
  • پورتال اسلامی تبیین

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    یک × 5 =