در کجای دنیا بیشتر دروغ می‌گویند؟!

89638 - در کجای دنیا بیشتر دروغ می‌گویند؟!

دروغ


نویسنده: عبدالحکیم سیدزاده

در کجای دنیا بیشتر دروغ می‌گویند؟!
می‌طلبد در این زمینه که پیشقراولان دروغ، در سطح جهان کجا زندگی می‌کنند، کمی تأمل کنیم تا آنان را بشناسیم و قربانی دروغ‌های بزرگ آنان نشویم!

قضاوت در اینکه چه جامعه‌ای در جهان رتبه اول دروغ را دارد، نیاز به استقراء و مطالعات گسترده دارد و باید حاکمیت و ملّت آن جامعه از زوایای مختلف را بررسی کرد تا به اعتبار مجموع، سزاوار این لقب عیان گردد و در نسبت دروغ به آنان، دروغگو نباشیم.

بررسی مسئولین حکومتی:

۱- باید دید در چه کشوری مسئولین با ملت بیشتر دروغ می‌گویند و عامه‌ی مردم به دروغگو بودن آنان اذعان دارند.

۲- باید تحقیق کنیم که نظر کشورهای همسایه در روابط خارجی با آن حکومت چگونه است و تا چه اندازه آنان را دروغگو و نیرنگ‌باز می‌دانند.

۳- رسانه‌های خبری وابسته به حکومت ملاحظه و با سایر رسانه‌ها مقایسه شود تا دروغگو‌ها شناسایی شوند؛ زیرا بسیاری از رسانه‌ها اخبار دروغ منتشر می‌کنند و سخنان دیگران؛ حتی سران کشورهای خود را سانسور می‌کنند.

۴- باید انتخابات کشورها را رصد کرد تا دروغگوها مشخص شوند؛ زیرا تقلب‌های انتخاباتی دروغ‌های عملی هستند.

۵- توجیهات دروغین مفاسد اداری و بی‌عدالتی‌های قضایی و خیانت‌های انتخاباتی در چه کشوری بیشتر وجود دارد؟

بررسی مسئولین دینی

به سراغ منبری‌ها و سکان‌داران دینی باید رفت که چقدر از خرافاتی را که دروغ‌های شاخداری هستند و صددرصد با قرآن و عقل سلیم و علم روز در تضاداند، جهت سوء استفاده از مردم بیان می‌کنند و می‌خواهند با دروغ‌پردازی و بیان مطالب به دور از حقیقت تاریخ گذشته و آینده و حال را تغییر دهند.

مطالعه جامعه:

طبعاً جامعه‌ای که مسئولین حکومتی و دینی آن دروغ‌پرداز باشند، ملت هم از آنان بی‌حد متأثر می‌گردد؛ زیرا اسوه‌ی مردم مسئولین حکومتی و دینی‌اند؛ «الناس علىٰ دین ملوکهم»، تخریب‌گران دیانت مردم همین دو گروه اند؛

وهل أفسد الدین إلا الملوک /∗/ وأحبار سوء ورهبانها

۱- از جهانگردان باید پرسید که دروغگوترین مردم جهان در کدام نقطه از زمین زندگی می‌کنند؟

۲- باید به بازارهای تجاری رفت و در داد و ستد دید که کاسبان و تاجران دروغگو در چه کشوری بیشتر هستند؟

پس از مطالعات بالا، حتما به این نتیجه می‌رسی که آن دروغ‌پردازان، خود را راست‌ترین انسان ها و راستی دیگران را دروغ محض می‌شمارند؛ پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرمود: «روزی می‌رسد که کار نیکو، زشت و کار زشت، نیکو شمرده می‌شود.»

وای برآن جامعه‌ای که مهد دروغ باشد و تار و پودش با دروغ بافته شده است.

باید دانست کسی که زبانش کج باشد، قلب او هم کج است و کسی که قلب او کج باشد ایمان او هم کج است؛ پیامبر صلی الله علیه وسلم می‌فرماید: «لَا یَسْتَقِیمُ إِیمَانُ عَبْدٍ حَتَّى یَسْتَقِیمَ قَلْبُهُ، وَلا یَسْتَقِیمُ قَلْبُهُ حَتَّى یَسْتَقِیمَ لِسَانُهُ»؛ ایمان انسان راست نمی‌شود تا قلبش راست نگردد و قلبش راست نمی‌شود تا زبانش راست نگردد.

منبع: سنت آنلاین


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *