صداقت پیامبر صلی الله علیه وسلم

38 - صداقت پیامبر صلی الله علیه وسلم


تهیه و ترتیب: دکتر عادل بن علی الشدی*
ترجمه: عبدالناصر امینی

سلسله چهل حدیث در سیرت پیامبر صلی الله علیه وسلم:

حدیث اول:
صداقت پیامبر صلی الله علیه وسلم:

عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ ـ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمَا ـ قَالَ: لَمَّا نَزَلَتْ : «وَأَنْذِرْ عَشِیرَتَکَ الْأَقْرَبِینَ». (الشعراء:۲۱۴)، صَعَدَ النَّبِیُّ ـ صلى الله علیه وسلم ـ عَلَى الصَّفَا فَجَعَلَ یُنَادِیْ: «یَا بَنِیْ فِهْرٍ، یَا بَنِیْ عَدِیٍ» لِبُطُوْنِ قُرَیشٍ، حَتَّى اجتَمَعُوا، فقال: «أَرَأَیْتُکُمْ لَوْ أَخْبَرْتُکُمْ أَنَّ خَیْلاً بِالْوَادِیْ تُرِیْدُ أَنْ تُغِیْرَ عَلَیکُمْ أَکُنتُم مُصَدِّقِیَّ؟»، قَالُوا: نَعَمْ، مَا جَرَّبْنَا عَلَیکَ إِلَّا صِدْقاً، قَالَ: «فَإِنِّیْ نَذِیرٌ لَکُمْ بَیْنَ یَدَیْ عَذَابٍ شَدِیدٍ». (متفق علیه)

از ابن عباس رضی الله عنهما روایت شده است، وقتی که آیۀ «وَأَنْذِرْ عَشِیرَتَکَ الْأَقْرَبِینَ = وخویشاوندان نزدیکت را هشدار بده» [شعراء:۲۱۴]؛ نازل شد، پیامبر صلی الله علیه وسلم بر تپّۀ صفا بالا رفته و صدا زدند: «ای فرزندان فِهر! و ای فرزندان عَدِی! از طائفۀ قریش»، تا اینکه آنان جمع شدند، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: «اگر به شما خبر بدهم که اسب سوارانی در پس این وادی قرار دارند و می‏‌خواهند برشما حمله کنند، آیا مرا تصدیق می‏‌کنید؟».

گفتند: بله، ما از تو جز سخن راست چیز دیگری ندیده ایم.

پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: «همانا من شما را از عذابی که در پیش رو است، می ‌ترسانم». (متفق علیه)

38 300x225 - صداقت پیامبر صلی الله علیه وسلمشرح لغات حدیث:

بطون قریش: بطون جمع بطن است و به مجموعه ای کمتر از قبیله گفته می شود، گاهی نیز به قبیله و یا مجموعه ای بیشتر از قبیله نیز اطلاق می گردد. و در این حدیث مراد از آن طایفه های قریش است.

أن تُغیرَ علیکم: بر شما حمله ور شوند.

شرح اجمالی حدیث:

در این حدیث پیامبر صلی الله علیه وسلم دعوت را پس از اینکه مدتی مخفیانه بود، آشکار نمود و طوایف قریش را جمع نمود، تا با موقفی آشکارا دعوتش را اظهار نماید، به همین خاطر بر بلندای [تبّۀ صفا] ایستاد که هر دو سوی آن را می دید و مردم فقط یک طرف آن را می دیدند. سپس در مورد آگاهی شان از صداقت خود پرسید تا بدان اذعان نمایند و او بتواند از امر غیبی ای که شایسته و بایسته است که از آن خوف و احتیاط نمایند آگاه شان سازد. این امر غیبی عذاب خدای متعال است که مشرکان را دربر می گیرد.

برداشت هایی از حدیث:

۱ـ بهترین و سیله برای دعوتگر، آراسته بودن وی به صداقت است.

۲ـ مهم ترین چیزی که باید از گرفتاری در دام آن ترسید، شرک است.

۳ـ باید قبل از بیان دعوت، مخاطبین از اوصاف نیک و خیرخواهی دعوتگر مطمئن شوند.

سوال ها:

ـ متن حدیث را حفظ نمایید.

ـ چرا پیامبر صلی الله علیه وسلم برای سخن گفتن با قریش بر روی کوه صفا بالا رفتند؟

ـ جواب قریش به این سوال پیامبر صلی الله علیه وسلم: «اگر به شما خبر بدهم که اسب سوارانی در پس این وادی قرار دارند و می‌‏خواهند برشما حمله کنند، آیا مرا تصدیق می‏‌کنید؟» چه بود؟

*دبیرکل سازمان جهانی معرفی پیامبر صلی الله علیه وسلم


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *