علل گرایش به مصرف مواد مخدر و حکم آن در اسلام

2426998 - علل گرایش به مصرف مواد مخدر و حکم آن در اسلام

نویسنده: احمد زکی کریمی

مواد مخدر سلاحی برای قتل عام نسل جوان و نیروهای رشید جوامع است، بنابر این مناسب دانستم تا مطالبی در این زمینه جمع آوری و برای توده مردم بخصوص نسل جوان بازگو نمایم امیداست که جوانان خوب ما با مطالعه و کسب اطلاعات کافی از مضرات این بیماری از دام چنین مهلکه‌ای نجات یابند. جوانانی که امید هر کشوراند و چشم و چراغ  هر ملت‌اند اما اگر از مسیر خود منحرف گشته و در گِل‌ولای اعتیاد به مواد مخدر غوطه‎ور شدند و این عمل بد (اعتیاد) در کالبد آنان قرار گرفت همه چیز آنها را به بادفنا رفته است؛ مردانگی، شهامت، شخصیت، زیبائی و از همه مهت‌مر جایگاه شان را در میان مردم و خانواده از بین می‎رود.

مهم‌ترین علل گرایش به مواد مخدر عبارت از:

۱ـ ضعف ایمان:

یعنی ضعیف بودن ارتباط با پروردگار و نداشتن آگاهی کافی در امور دینی و مذهبی، اگر جوانان عزیز به این فرموده خداوند دقت نظر نمایند: «ولاتلقوا بأیدیکم إلی التهلکه»، (ای انسان‌ها! با دست خود، خویشتن را به هلاکت نیندازید). به این نتیجه دست خواهند یافت که گرایش به موادمخدر، خود را به هلاکت انداختن و خودکشی نمودن است و کسی که قاتل نفس خود باشد جایگاه او در بهشت نخواهد بود.

۲ـ عدم مراقبت از فرزندان:

علی فرهادی روان شناس و مشاور ترک اعتیاد درباره نقش همسالان در گرایش نوجوانان به مصرف سیگار ـ که بسیاری از علماء و اندیشمندان اسلامی سیگار را نیز از جمله مواد مخدر به شمار می‌آورند و استفاده آن را جایز نمی‌دانند چرا که گرایش به مواد مخدر از سیگار آغاز می‌شود و آن ضررهائی که در بقیه مواد مخدر وجود دارد در سیگار نیز هست ـ می‌گوید: «بسیاری از خانواده‎هائی که در آن پدران سیگار مصرف نمی‌کنند، با این تصور که فرزندشان به سمت این رفتار اجتماعی خطرناک نمی‎رود، آنان را به حال خود واد می‌گذارند و هیچ گونه آموزش و تربیت دینی، فرهنگی و اجتماعی در این باره به او نمی‌دهند. غافل از اینکه محدود شدن نقش خانواده در عصر کنونی و گسترش روابط بیرون از خانه موجب شده است تا تأثیر پذیری نوجوانان از دوستان و همسالان‌شان بیش از گذشته باشد به همین دلیل حرف‌ها و رفتارهایی که شاید از سوی خانواده به نوجوان تأثیر نمی‌گذارد اگر از سوی دوستان مطرح شود آنان را متحول می کند».

2426998 300x200 - علل گرایش به مصرف مواد مخدر و حکم آن در اسلامپس جلوگیری از مصرف دخانیات در بین نوجوانان (تحقیقات نشان داده ۸۲ درصد سیگاری‌ها مصرف سیگار را درسن ۱۴ سالگی و کمتر از آن شروع کرده اند) بر عهده والدین است تا با الگو دهی مناسب ونظارت دقیق بررفتار وگفتار و عملکرد فرزندان خود قبل از بروز هر رفتار پرخطری با آنان دوست وهمراه شوند. وهم چنان باید درجلوگیری از مصرف دخانیات مسئوولان مدارس و دانشگاه‌ها نقش مهمی را ایفا نمایند چرا که تحقیقات عصر کنونی نشان داده که ۸۸ درصد از سیگاری‌ها نخستین بار در دوران مدرسه به سیگار کشیدن روی آورده‌اند این درصد بالا بیانگر این است که مسئولان نسبت به شاگردان خویش بی توجه هستند.

۳ـ اختلافات خانوادگی:

آمارها نشان می‌دهد، نوجوانانی که والدین آنان دچار مسائل اخلاقی و رفتاری هستند، بیشتر در معرض خطر اعتیاد و مصرف مواد مخدر قرار دارند، مشکلات رفتاری خانوادگی منجربه نا امنی و فشار روانی برنوجوان می‌شود و او را از محیط امن خانواده دور می‌کند. همین امر موجب ارتباط بیشتر نوجوان با دوستان نا باب می‎شود که زمینه ساز بسیاری از مسائل اجتماعی است. درگیری‎های خانوادگی بین والدین موجب می‌شود که فرزندان از مراقبت و کنترل لازم برخوردار نباشند. این وضعیت و فضای نامناسب و ناسالم خانوادگی و عدم صمیمیت بین افراد خانواده موجب می‎گردد که فرزندان چنین خانواده‌ای دچار اعتیاد و مواد مخدر گردند و جبران کمبود محبت و عواطف والدین را در مصرف مواد بدانند.

۴ـ بی سوادی والدین:

سطح سواد والدین نیز عامل مؤثری در بروز مشکلات رفتاری و گرایش به اعتیاد دارد. طبق گزارش بررسی‎ای که در سال ۱۳۶۶ بین دانش آموزان سراسر کشور ایران انجام  گرفته است بی سوادی مادران عامل مهمی در منحرف شدن دانش آموزان بوده است.

۵ـ سفر به کشورهای خارجی:

وقتی جوان معصوم و پاک به یکی از کشورهای خارجی مسافرت می‎کند. در آن محیط پر از فساد پایش بجاهای باز می شود که مشروب خواری و استفاده از مواد مخدر مقدمه کارش می‌شود و چنین تصور می‌کند که آزادی گمشده اش را در خارج بدست آورده و از تحت مراقبت والدین و مدرسه آزاد شده و الان امیر نفس خود گشته مراقب و محاسبی وجود ندارد. لذا بنابر همین تصورات غلط به سراغ همان مواد خانمانسوز می‌رود و رفته رفته در دام اعتیاد گرفتار می‌شود.

فتوای علمای اهل سنت در باره‌ی مصرف مواد مخدر:

استعمال مواد مخدر از نظر شرع مبین اسلام حرام است. بر این مسئله تمام فقهای مذاهب اربعه متفق اند. در کتاب «جوهره» آمده است که: خوردن بنگ و گیاه حشیش و افیون حرام است.

و در کتاب «الفقه الإسلامی» چنین آمده: «هرچیز که سبب از دست رفتن عقل باشد حرام است».

در کتاب «البحرالرائق» آمده است: «مشایخ و علمای هر دو مذهب یعنی احناف و شوافع فتوی داده اند که گیاه حشیش حرام است و فروشنده آن قابل تأدیب است و حتی فرموده‌اند که شخص قایل به حلال بودن آن زندیق است و علامه ابن عابدین رحمه الله نیز چنین فرموده اند.

شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله فرموده‌اند که این گیاه خودش هم ملعون است و کسی که آن را استعمال می‎کند هم ملعون است. و اما در باره کشت به اعتبار مصرف تفاوت دارند. چنانچه اگر برای استعمال در دارو سازی وتحت نظارت باشد مباح است واگر برای موارد ناجایز باشد حرام است.

شیخ الحدیث مولانا محمد یوسف حسین پور معتقد است: کشت و زرع نبات گیاهانی که منبع تولید مواد مخدر می باشند (چرس، تریاک، هروئین و …) حرام است زیرا که در این کار اعانت بر معصیت و گناه وجود دارد در حالیکه قرآن صراحتاً می‎فرماید: «ولا تعاونوا علی الإثم و العدوان» (در گناه و دشمنی یکدیگر را اعانت نکنید). و بدیهی است که در این کار تعاون بر معصیت وجود دارد و شامل ترویج دادن مخدرات و نشر کردن رذائل و فساد در صفوف مسلمین می‎شود.

و اما معامله و تجارت مواد مخدر نیز ناجایز و حرام می‎باشد، لذا پول بدست آمده از تجارت آن حرام است. علامه عبدالحی لکهنوی رحمه‎الله در مجموعه فتاوای خود این گونه رأی صادر می‎کند: افیون درست کردن (تریاک و مشتقات آن) و فروختن آن حرام است.

یکی از مصوبات مجمع فقهی عربستان سعودی نیز این است که هر کس مواد مخدر را ترویج دهد به هر شیوه که باشد خرید، فروش، هدیه تحفه و … اگر این عمل نخستین بار او باشد به شدت تعزیر شود و اگر تکرار شد شرّش از جامعه کوتاه گردد اگر چه به اعدامش هم بینجامد.

مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل‎سنت زاهدان نظر خود را این چنین بیان کرده‎اند: «از نظر شرع اسلام، اعتیاد و خرید و فروش وکشت مواد مخدر مطلقاً حرام است مگر در موارد پزشکی».

امید است از این اقوال مذکوره علماء نتیجه خوب برداشت نمائید و در صدد بد جلوه دادن این مواد مخدر کشنده دیگران را آگاه نمائید.

منابع و مآخذ:

۱ـ طیّار، عبدالله بن محمد، مواد مخدر در فقه اسلام. ترجمه محمد یوسف حسین پور، تربت جام؛ انتشارات احمد جام، نوبت چاپ دوم، ۱۳۸۶٫

۲ـ خالدی، محمد علی، جوانان برومندمان را از پلیدی اعتیاد دور نگهدارید، تهران، انتشارات سیروان نوبت چاپ اول ۱۳۸۴ چاپخانه مهارت.

۳ـ گنجی، ایوب، مواد مخدر، جوانان و اعتیاد سنندج، مرکز فرهنگی قبا، چاپ دوم ۱۳۸۶٫

۴ـ العجمی، سالم، جوانان به کدام سو می روند، مترجم رقیه نعمتی .

۵ـ روزنامه اطلاعات ایران، شماره ۲۴۷۲۵ سال ۱۳۸۹-۲۶ فروردین (حمل) صفحه ۵٫

/

  • برچسب ها
  • پورتال اسلامی تبیین

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    19 − یک =