ماجرای قدس، تلنگر بیداری

  • توسط عبداللطیف نارویی
  • ۱۲ ماه قبل
  • یادداشت
  • ۳۹ بازدید
  • ۰
فلسطین


نویسنده: عبداللطیف نارویی

امروزه ماجرای #قدس، همه مسلمانان را در اندیشه‌ای عمیق فرو برده است و همان‌گونه که بیت‌المقدس تنها از فلسطینیان نیست بلکه به همه مسلمانان تعلق دارد، همگان در این زمینه دغدغه دارند، گروهی تهدید می‌کنند، گروهی به تحلیل زوایای پیدا و پنهان این ماجرای اسفناک بسنده می‌کنند، عده‌ای محکوم کرده خشم و انزجار خود را در قالب تظاهرات اظهار می‌نمایند و عده‌ای هم دست به دعا برمی‌دارند و عاجزانه به دعا، پیروزی اسلام و آزادسازی سرزمین فلسطین و بیت‌المقدس را از خدا می‌خواهند و گروهی هم همه چیز را می‌شنوند و دم برنمی‌آورند.

در این میان اما لازم است مسلمانان همگام با هر حرکت و برنامه‌ای مثبت و تهاجمی، وضعیت دینی و ایمانی خود را نیز ارزیابی کرده، پیوندشان را با رب‌العالمین برقرار و مستحکم نمایند.

انسان‌های مؤمن و بیداردل درمی‌یابند که حمله گرگ بر اثر غفلت چوپان است و منزلی که در و پیکر ندارد، اشیای قیمتی و ارزشمند در معرض غارتگری دزدان خواهد بود.

امروزه که از طریق تکنولوژی نوین هر جای دنیا در دیدرس دشمنان دینی و ایمانی قرار دارد، به وضوح مشاهده می‌کنند که اندیشه‌هایی جزئی مسلمانان را از اندیشه‌های بزرگ در گسترهٔ جهانی باز داشته و روزبه‌روز در محدوده‌های کوچک و کوچک‌تر با هم رقابت می‌کنند و برای کشتن و سر بریدن همدیگر باکی ندارند، لذا ترسی از کسی ندارند.

63736737 300x194 - ماجرای قدس، تلنگر بیداریآنها دریافته‌اند که مسلمانان حاضر نیستند همدیگر را تحمل کنند و مدارا و رواداری برای آنان معنایی ندارد و حاضرند به‌خاطر اندکی اختلاف در دیدگاه‌ها، رویه‌‌ها، برداشت‌ها و سلیقه‌ها، علیه یکدیگر صف‌آرایی و مبارزه‌طلبی کنند، آنها دریافته‌اند که منافع جزیی، شخصی و حزبی برای بسیاری از مسلمانان از منافع، کلی، جمعی و اسلامی مهم‌تر است و افق دیدشان بسیار محدود شده است؛ لذا از پیشروی به‌سوی مقدسات اسلامی هیچ ترس و واهمه‌ای ندارند.

آری، واقعیت آنست که بسیاری از مسلمانان با نام «اسلام» و اعمال اندکی از اسلام بسنده کرده‌اند، به اسلام به‌عنوان یک برنامه کامل زندگی نمی‌نگرند، بلکه اندیشه دنیاطلبی، رقابت ناسالم در راه رسیدن به پست و مقام، استفاده روزافزون از اسباب رفاه، و راحت‌طلبی و زحمت‌گریزی بر آنان چیرگی یافته است و از سویی سخت‌کوشی و مجاهده در عبادت که امتیاز انسان‌های باخدا و موفق بوده است، دوری از گناه و معصیت، تلاش‌های بی‌امان و مجاهدانه در راستای کسب علم و دانش که سبب شکوفایی و بالندگی مسلمانان بوده، در زندگی بسیاری از مسلمانان کمرنگ شده است و دشمنان را صف‌های خالی نماز فجر و کلاس درس و شلوغی بازارها و مراسم عروسی جرأت بخشیده و طمعکار کرده است.

خداوند عزوجل فرموده است: «لیس بأمانیکم و لا أمانی أهل الکتاب من یعمل سوءا یجز به و لا یجد له من دون الله ولیا و لا نصیرا؛ (وعدهٔ الله و برتری) به آرزوهای شما و آرزوهای اهل کتاب نیست! هر که بدی کند، به آن کیفر داده می‌شود و جز خداوند برای خویش هیچ سرپرست و یاری‌دهنده‌ای نیابد.»

خداوند عزوجل در این آیه مبارکه این پیام را داده است که اساس برتری و پیروزی و فضیلت، عملکرد انسان است و تنها با ادعاها، نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد و دیگر پیام مهم آنست که در قبال کردارهای بد، کیفرهایی وجود دارد و پس از آن راه نجات تنها رجوع به‌سوی ذات الله تعالی است و بس.

بنابراین هر گاه فراتر از آرمان‌ها و آرزوها، به حقیقت ایمان عمل شود و از عملکرد بد و اسباب گناه دوری شود، امید است که رب‌العالمین ابرهای رحمتش را بر مسلمانان بباراند و آنها را در عرصه‌‌های گوناگون پیروزمند و سرافراز گرداند.

منبع: سنی آنلاین


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *