مسوولیت جوانان در قبال جامعه

45634555 - مسوولیت جوانان در قبال جامعه

جوانان، قشر فعال در جامعه اند که نیرو و توان جسمی آنان برای انجام هر نوع فعالیت (مثبت و منفی) آماده است؛ جوانان همان طوری که در ساختار یک جامعه مترقی و پیشرفته و با فرهنگ، نقش مهم و سازنده را دارند در انحطاط، ضعف و رکود یک جامعه و عقب ماندگی آن از لحاظ دینی، علمی، فرهنگی، مادی، معنوی و اخلاقی نیز نقش بارزی دارا می باشند.

لذا برای ساختن یک جامعه‌ی مرفه و سالم و از هر لحاظ پذیرفتنی ابتداء نیاز به ساختن جوانان سالم با افکار سالم است.

جهت رشد و تکامل ذهنی جوانان از همان دوران نوجوانی باید حس خود گرایی، منفعت جویی، قوم پرستی، تمایل به فرهنگ و عقیده های بیگانگان، بی باوری ها، منفی گرایی ها و غیره زشتی ها را از وجود فرزندان ریشه‌کَن کرده و در عوض حس همگرایی، بشر دوستی، تمایل به فرهنگ و عقیده‌ی ناب اسلامی، محبت و صمیمت با همدیگر، باورمندی و اعتماد به نفس قوی، مثبت گرایی و ارزش قایل شدن به منافع ملی را جایگزین نماییم و به آنها بفهمانیم که برای انجام کارهای شایسته آفریده شده اند، نه کارهای زشت و ناشایست.

این چنین تربیت، جوانان ما را آن قدر غیور و مصمم بار می آورد که دیگر زیر بار بی عدالتی ها، زورگویی ها و تهاجمات تحمیلی نیست و نابود نمی شوند.

در این زمان که خیانت و جنایت همه‌ گیر شده و جامعه ما را به سوی نابودی و تباهی و سیه روزی کشانده است، اگر در مقابل این همه بی عدالتی، اسلام ستیزی، خشونت، رشوه ستانی، اختناق، اختلاس، اختطاف و غیره اعمال ناپسند که جامعه‌ی اسلامی ما را به نابودی می کشاند؛ جوانان، بی خبر و خاموش باشند، همه جا را خاموشی فرا می گیرد و جامعه به یک قبرستان خاموش و تأسف بار تبدیل می گردد و آنانی که آب را گِل کرده اند با خاطر آرام از آب گِل آلود ماهی خواهند گرفت؛ اما برعکس اگر جوانان صدا بلند کنند، چه همهمه‌ی بر پا خواهد شد و اینجاست که دزدان نشسته در کمین، این خفاشان ترسو را خوف و وحشت فرا می گیرد و فرار را بر قرار ترجیح می دهند.

می بینیم که جوانان چه مسوولیت عظیم و خطیری را بر دوش دارند و باید باعزم متین و تصمیم قاطع، با جدیت تمام به فکر بر چیدن این گلیم سنگین و چرکین استبداد و نابسامانی‌ها شده و چهره‌های آلوده و عصیان زده این پیروان شیاطین را رسوا نموده و وضعیت نابسامان ملت را سروسامان داده و آینده درخشانی و سازنده ی را رقم بزنند.

می بایست والدین و معلمان و مربیان، به این مسئله توجه جدی نموده و کودکان و نوجوانان را بر اساس ویژگی‌های اصیل اسلامی و انسانی تربیت نمایند تا در آینده جوانان برومندی تقدیم جامعه گردند و جامعه اسلامی ما را ازین مهلکه ها و مشکلات رهانیده و به شاهراه ترقی و پیشرفت و سعادت مندی سوق دهند.

در نتیجه می توان گفت: اگر جوانان ما به درستی تربیت شده و مسؤولیت سترگ خویش را در قبال جامعه بدانند و به وظایف خویش عمل نموده و ادای تکلیف نمایند، جامعه ما از همه این منجلاب نجات یافته و با عزت و سر بلند زندگی خواهیم کرد.

نوشته: حمیده عفیفی

منبع: اصلاح آنلاین

/

  • برچسب ها
  • استاد بخش اثاث مدرسه شاه ولی الله دهلوی هرات

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    3 − دو =