مهجوریت قران

qoran 8 380x202 - مهجوریت قران

قرآن


نویسنده: عبدالحق حبیبی صالحی

علت خشونت و نزاع در بین مسلمانان، دوری از قرآن و مهجوریت کتاب‌الله در بین مسلمانان است، مسلماً در این روزگار ما قرآن و اسلام مهجور و مظلومند؛ مهجوریت قرآن و مهجوریت اسلام به این است که مسائل مهم قرآنی و مسائل مهم اسلامی یا به کلی مهجور است و یا برخلاف آن‌ها بسیاری از مسلمانان و دولت‌های اسلامی قیام کرده اند. یکی از مسائل مهم سیاسی قرآن، دعوت به وحدت و منع از اختلاف است، قرآن کریم با تعبیرهای مختلفی از منع تنازع بین مسلمین و سران مسلمین منع کرده است، و چنین نکته‏‌ای دقیقی هم ارایه فرموده است: «وَ لاتَنازَعُوا فَتَفشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُکُم» (و نزاع (و کشمکش) نکنید، تا سست نشوید، و قدرت (و شوکت) شما از میان نرود).

اکنون بررسی کنیم که آیا این دو اصل مهمی که دو اصل سیاسی مهم اسلامی است، در بین مسلمین چه وضعی دارد؟

آیا مسلمین اعتنایی کرده‏‌اند به این دو اصل؟

qoran 8 380x202 300x159 - مهجوریت قرانو آیا تبعیتی کرده‏‌اند از این دو اصل مهمی که اگر اطاعت از آن بکنند، تمام مشکلات مسلمین حل می‌‏شود و اگر اطاعت نکنند فشل می‏‌شوند و رنگ و بوی شان از بین می‌‏رود؟

هی که ما برعکس رفتار نمودیم، ورنه قرآن چه قدر صریح و صاف گوی است؛ واقعا ما قرآن را مهجور کرده ایم، به جای رحمت و مهر با همی، بر یکدیگر سخت گیریم، و بجای سختگیری بر دشمنان، با ایشان مهربانیم.

آی قرآن! چه زیبا تصریح داری! «مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ: مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ: محمد صلی الله علیه و سلم پیامبر خداست و کسانى که با اویند بر کافران سختگیر [و] با همدیگر مهربانند.» (فتح، ۲۹)

خدایا! ما را توفیق عمل به قرآن و تعمیل قوانین آن را نصیب بفرما!

خدایا! ما را از مهجوری قرآن باز دار!


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =