پایان جهان در ۲۱ دسامبر، خرافه یا واقعیت؟

126772 435 - پایان جهان در ۲۱ دسامبر، خرافه یا واقعیت؟

نویسنده: عبدالستار حسین بر

کنکاشی در مورد یک افسانه

بحث و کنکاش پیرامون وقوع قیامت و رستاخیر، پیشینه‌ای به درازای تاریخ دارد؛ از همان سده‌های قبل از میلاد و هم‌چنین بعد از میلاد، اقوام و ملت‌ها در این مورد بحث‌هایی داشته‌اند و هر یک فراخور استعداد و پیش‌گویی‌هایشان تاریخی را برای وقوع رخداد بزرگ رستاخیر، یا به اصطلاح خاموشی جهان مشخص و معین نموده‌اند که بسیاری از آن‌ تاریخ‌ها گذشته‌اند و کماکان دنیا به مسیر زندگی خویش ادامه می‌دهد. در ابتدای اسلام نیز این گونه سوالاتی مطرح می‌شد که البته پاسخی برای آن نبوده و نیست؛ البته نشانه‌های نزدیک بودن آن توسط پیامبران و کتاب‌های آسمانی واز جمله قرآن بیان شده‌اند و از همه بیش‌تر پیامبر اسلام صلى الله علیه وسلم در این زمینه به امتش اطلاع رسانی نموده است.

زمان رخ‌داد رستاخیز را به جز خدا، کسی نمی‌داند:

در قرآن کریم، در آیه‌های زیادی این مسأله آمده است که تنها خدا از وقت رخ‌داد قیامت خبر دارد و کسی به جز، نه فرشتگان و نه پیامبران از آن خبر ندارد، در سوره‌ی اعراف آمده است: «یَسْأَلُونَکَ عَنِ السَّاعَهِ أَیَّانَ مُرْسَاهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ رَبِّی لَا یُجَلِّیهَا لِوَقْتِهَا إِلَّا هُوَ ثَقُلَتْ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَا تَأْتِیکُمْ إِلَّا بَغْتَهً یَسْأَلُونَکَ کَأَنَّکَ حَفِیٌّ عَنْهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللَّهِ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ» [الأعراف : ۱۸۷]؛ «(ای پیامبر) از تو در باره قیامت مى‏پرسند [که] وقوع آن چه وقت است؟ بگو: علم آن تنها نزد پروردگار من است، جز او [هیچ کس] آن را به موقع خود آشکار نمى‏گرداند [این حادثه] بر آسمان‌ها و زمین گران است جز ناگهان به شما نمى‏رسد [باز] از تو مى‏پرسند گویا تو از [زمان وقوع] آن آگاهى، بگو: علم آن تنها نزد خداست ولى بیشتر مردم نمى‏دانند.

در این آیه تصریح شده است که کسی به جز خدا، از زمان وقوع قیامت خبر ندارد و در ضمن تأکید شده که قیامت به صورتی ناگهانی، بدون اطلاع قبلی شما، فرا خواهد رسید.

و در جای دیگر می‌فرماید: «یَسْأَلُکَ النَّاسُ عَنِ السَّاعَهِ قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللَّهِ وَمَا یُدْرِیکَ لَعَلَّ السَّاعَهَ تَکُونُ قَرِیبًا» [الأحزاب : ۶۳]؛ «(ای پیامبر !) مردم تو را از (زمان قیام) قیامت می‌پرسند، بگو: علم آن تنها نزد الله است و تو چه می دانی شاید که قیامت نزدیک باشد.

در آیه باز هم بر این نکته که دانش قیامت تنها در اختیار خداست، تأکید شده و به صورت ضمنی نیز بیان شده که احتمال دارد که نزدیک باشد.

علاوه بر آیات فوق الذکر، در برخی دیگر از آیات قرآن نیز به صورت صراحت یا ضمنی در مورد قیامت سخن به میان آمده که همگی بر این نکته اتفاق‌نظر دارند که زمان فرارسیدن قیامت تنها در اختیار الله است و کسی دیگر از آن خبر ندارد.

در حدیث مشهور جبرئیل که در صحیح بخاری و صحیح مسلم روایت شده، آمده است که جبرئیل پرسید: قیامت چه وقت فرا می‌رسد؟ پیامبر صلى الله علیه وسلم که سخنانش بر اساس وحی و دستور الهی است، فرمود: شخصی که در این مورد از او سوال شده، از شخص سوال کننده علم بیش‌تری در این زمینه‌ ندارد، یعنی: این علمی است که کسی از آن اطلاعی ندارد و تنها خداوند متعال از آن خبر دارد و تاریخ دقیق وقوع آن را به هیچ کسی بیان نداشته است.

جبرئیل در ادامه بحثش با پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم پرسید: نشانه‌ی فرا رسیدن قیامت چیست؟ چون در این باره به پیامبر صلى الله علیه وسلم دانشی از جانب خداوند متعال عطا شده بود، لذا فرمود: آنکه کنیز آقایش را بزاید، (یعنى مادران را خوار و حقیر شمارنـد و خود را آقاى مادر بدانند). و آنکه پا و تن برهنگان بینوا، و چوپان گوسفندان را ببینى که به برافراشتن کاخ (و زیاده روى در ساختمان) بپردازند.

در روایت بخاری نیز آمده که رسول خدا صلى الله علیه وسلم این آیه را نیز تلاوت فرمود: «إِنَّ اللَّهَ عِنْدَهُ عِلْمُ السَّاعَهِ»  [لقمان : ۳۴]. دانش روز رستاخیر فقط نزد خداوند است.

بنابر این، آن‌چه از قرآن و روایات بر می‌آید، این است که تاریخ دقیق فرا رسیدن رستاخیز مشخص نیست و کسی به جز خدا، از تاریخ دقیق آن اطلاعی ندارد؛ هر آن‌چه در این مورد از طرف اشخاص اظهار می‌شود، حدس و گمانی بیش نیست؛ اما همه بر این اتفاق نظر دارند که فرا رسیدن رستاخیز نشانه‌هایی دارد که دانشمندان آن‌ها را به دو دسته تقسیم کرده‌اند که به آن‌ها علایم صغرى و کبرى می‌گویند.

برخی دیگر نیز نشانه‌های قیامت را به سه دسته تقسیم کرده‌اند:

۱- نشانه‌هایی که آشکار شده و پایان پذیرفته‌اند.

۲- نشانه‌هایی که ظاهر شده و مدام افزایش یافته و پی‌درپی می‌آیند.

۳- نشانه‌هایی که تاکنون ظاهر نشده‌اند.

برخی از نشانه‌های صغرى (کوچک) رستاخیز به شرح زیر می‌باشند:

۱-   بعثت حضرت محمد صلى الله علیه وسلم

۲-   وفات حضرت محمد صلى الله علیه وسلم

۳-   فتح بیت‌المقدس

۴-   ظهور فتنه

۵-   ظهور مدعیان نبوت

۶-   انتشار امنیت و آرامش

۷-   ضایع‌شدن امانت

۸-   زیادشدن نظامیان و یاوران ظلم و ستم

۹-   انتشار زنا

۱۰-     انتشار ربا

۱۱-     ظهور آلات موسیقی و حلال ‌کردن آن

۱۲-     افزایش شراب‌خواری و حلال کردن آن

۱۳-     ترویج برج‌سازی و ساختمان‌های چند طبقه

۱۴-     کنیز اربابش را به دنیا می‌آورد.

۱۵-     افزایش قتل و کشتار

۱۶-     بیشتر شدن زلزله

۱۷-     سلام‌کردن به کسانی که آن‌ها را می‌شناسی

۱۸-     ظهور زنان پوشیده و در عین حال عریان

۱۹-     سبک‌شمردن سنت‌های اسلامی

۲۰-     افزایش مرگ‌های ناگهانی

۲۱-     زیادشدن رومیان و کشتن مسلمانان

۲۲-     فتح قسطنطنیه

۲۳-     کشتار یهودیان

و اما برخی از مهم‌ترین نشانه‌های کبرى قیامت به شرح زیر می‌باشند:

۱-  ظهور مهدی، مردی از نسل پیامبر؛

۲- مسیح دجال؛

۳- نزول عیسی علیه السلام؛

۴- ظهور یاجوج و ماجوج؛

۵- خسوفهای سه‌گانه در مشرق، مغرب و جزیره‌العرب؛

۶- دخان؛

۷- طلوع خورشید از مغرب؛

۸- خروج دابه‌الارض؛

۹- ظهور آتشی که مردم را حشر می‌کند.

از آن‌چه بیان شد می‌توان چنین نتیجه‌ گیری نمود:

۱- آمدن قیامت حتمی ولازمی است؛

۲- زمان وقوع قیامت تنها در اختیار خداوند است؛

۳- ادعاهایی که از طرف برخی اشخاص و مذاهب می‌شود که زمان قیامت را می‌دانند، تنها حدس و گمانی بیش نیست؛ از میان انسان‌ها، پیامبر اسلام و از میان فرشتگان، جبرئیل مقام والاتری دارند که هر دو اظهار بی‌علمی در این مورد نموده‌اند؛

۴- قیامت به صورت ناگهان می‌آید؛

۵- برخی از علایم صغرى قیامت به ظهور پیوسته و برخی دیگر تاکنون ظاهر نشده‌اند؛

۶- نشانه‌های کبرى قیامت تا کنون به ظهور نپیوسته‌اند.

پایان جهان در ۲۱ دسامبر، خرافه یا واقعیت؟

میلیون ها نفر در انتظار روز ۲۱ دسامبر، جمعه آینده، نفس های خود را حبس کرده اند. آن ها در انتظارند تا ببینند آیا این روز ”پایان جهان” خواهد بود یا نه!؟

این مطلبی است که در بسیاری از سایت‌های خبری و غیر خبری مشاهده می‌شود؛ آیا واقعیت دارد یا نه؟

پیشینه‌ی این باور:

پیشینه این باور به پنج هزار سال پیش باز می گردد، آن هنگام که قبیله مایا، قبیله‌ی سرخپوست آمریکای مرکزی، معتقد بود که بیست و یکم دسامبر ۲۰۱۲، روز پایان جهان، یا خاموشی جهان است.

 برپایه این پیشگویی، یک حادثه کیهانی بزرگ، زمین را دگرگون خواهد کرد؛ جسمی غول پیکر که سیاره ”نیبیرو” نام دارد، با زمین برخورد خواهد کرد و انواع حیات بر آن را از میان خواهد برد. مساله جالب توجه این است که حدود ۱۰درصد از ساکنان ایالات متحده آمریکا و شماری دیگر از کشورها، به این پیشگویی ایمان دارند.

این گمانه‌زنی‌ها با نزدیک شدن به روزهای پایانی ۲۰۱۲ وزن بیشتری یافتند و برخی حتی کوشش کردند تا پای علم نجوم را وسط کشیده و بر پیش‌بینی مایاها مهر تأیید بزنند. به گفته این دسته در روز نامبرده تمامی سیارات منظومه شمسی همانند یک رشته از مروارید‌ها در یک گردنبند در امتداد هم قرار خواهند گرفت.

اما منجمان با شنیدن این حرف تنها سر تکان می‌دهند. کارولین لیفکه، از مرکز نجوم دانشگاه هایدلبرگ می‌گوید در این روز هیچ صورت فلکی خاصی به وجود نمی‌آید و همه چیز در کهکشان و راه شیری به همان شکل همیشگی باقی خواهد ماند. او اضافه می‌کند که روز ۲۱ دسامبر برای منجمان روز “انقلابین” (solstice) است.

این حالت در اصطلاح ستار‌ه‌شناسی دو نقطهٔ “انقلاب” زمستانی و تابستانی روی دایره‌البروج است که در بیشترین فاصله زاویه‌ای از استوای آسمان قرار دارد. با رسیدن خورشید به نقطه انقلاب زمستانی فصل سرما آغاز می شود و خورشید در جنوبی ترین میل آسمانی است.

کشف قدیمی‌ترین تقویم مایاها و رد پایان دنیا در ۲۰۱۲:

دانشمندان آمریکایی در خرابه‌های یک شهر باستانی در گواتمالا قدیمی‌ترین تقویم مایاها را کشف کردند. در این تقویم که شامل ۷ هزار سال آینده می‌شود، پیشگویی “پایان جهان در سال ۲۰۱۲ ” بازتابی ندارد.

آن چه که بر بیم ها افزوده این است که چند روز پیش، سه خورشید در آسمان شهر شانگهای پدیدار شد. البته دانشمندان تاکید کرده اند که این پدیده فضایی ناشی از بازتاب و شکست نور خورشید است که ”خورشید جعلی” یا ”خورشید شبح” نامیده می شود.

به عقیده کارشناسان، دلایل ترس از پایان جهان و تبلیغ پیشگویی های مایاها، به تغییر آب و هوا و هالیوود باز می گردد. هالیوود متهم شده است که با ساخت فیلم مشهور ”۲۰۱۲” که از پایان جهان حکایت می کند، در ترویج این باور نقش گسترده ای داشته داشت. علاوه بر این، باید کتاب ”عهد مایا” نوشته استیو الیتن، رمان نویس آمریکایی را نیز افزود.

پایان جهان در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲؟!

فلوریان فرای‌اشتتر فیزیکدان، منجم و نویسنده نیز ۲۱ دسامبر را روز خاموشی جهان نمی‌داند و تأکید می‌کند: «اگر قرار بود در این روز صورت فلکی خاصی ایجاد شود، دانشمندان از صدها سال پیش از آن خبر می‌داشتند.»

این دانشمند آلمانی گذر اخیر زهره از مقابل قرص خورشید را که در تابستان امسال رخ داد مثال می‌زند و اشاره می‌کند که در این گذر تنها سه جرم آسمانی بر روی یک خط قرار گرفتند. به گفته وی قرار گرفتن تمامی سیارات کهکشان راه شیری بر روی یک خط پدیده‌ای بسیار بعید است که به فرض محال هم اگر چنین اتفاقی رخ دهد، تأثیری بر روی کره زمین نخواهد داشت.

دانشمند ناسا نیز این فرضیه را قاطعانه رد کرده‌اند و گفته‌اند: دنیا در سال ۲۰۱۲ پایان نخواهد یافت. بنا بر این سازمان، بیش از ۴ میلیارد سال است که سیاره زمین برقرار بوده و دانشمندان معتبر جهانی اعتقاد دارند هیچ خطری دنیا را تهدید نخواهد کرد.

ناسا درباره‌ی این احتمال که از ۲۳ دسامبر تا ۲۵ دسامبر تاریکی کامل زمین را فرا می‌گیرد، اظهار داشته‌اند: نه ناسا و نه هیچ سازمان علمی دیگری چنین پیش‌بینی نکرده است. گزارشات غلط دراین باب ادعا می‌کنند هم‌ترازی زمین و خورشید باعث تاریک شدن سیاره آبی می‌شود. دانشمندان ناسا اذعان دارند که چنین ترازی رخ نخواهد داد.

ناسا وجود سیاره‌ای به نام نیبیرو را رد کرده و گفته‌ است: نیبیرو و دیگر داستان‌های این چنینی تنها دروغ‌های اینترنتی است. هیچ دلیل علمی در این مورد وجود ندارد. اگر سیاره نیبیرو واقعی بود و تا چند روز دیگر به زمین برخورد می‌کرد، ستاره‌شناسان قطعا در دهه گذشته متوجه چنین امری می‌شدند. و اکنون می‌توانستیم آن را به چشم خود ببینیم. قطعا چنین چیزی وجود ندارد. اریس واقعی است، اما سیاره‌ای بسیار کوچک مانند پلوتو است که در خارج از منظومه شمسی باقی خواهد ماند. این سیاره در نزدیک‌ترین سطح به زمین در ۴ میلیارد مایلی ما قرار خواهد گرفت.

بنابر این، شایعاتی که در این روزهای اخیر وزن بیش‌تری یافته و شاید بسیاری از مردم هم تحت تأثیر آن قرار گرفته‌اند، با آموزه‌های اسلامی مغایرت دارد و قرآن و روایات اسلامی مشخص شدن تاریخ دقیق فرا رسیدن قیامت را به شدت رد کرده‌اند و علم واقعی آن را تنها از آن خداوند متعال می‌دادند؛ علاوه بر این سایر دانشمندان که در این زمینه تخصص دارند، این  پیش‌گویی را تنها حدس و گمانی که بیش‌تر به افسانه‌ای می‌ماند، می‌دانند.

/

 • facebook فیس بوک
 • googleplus GooglePlus
 • twitter Twitter
 • linkedin Linkedin
 • linkedin Telegram
 • linkedin WhatsApp
 • مدرس مدرسه دینی عین العلوم گشت عضو مجلس علمی عین العلوم گشت مدیر سابق پایگاه اطلاع رسانی سنت آنلاین نویسنده مترجم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  9 − پنج =