گاهی مسیر اشتباه هم سبب هدایت می شود

73273272 - گاهی مسیر اشتباه هم سبب هدایت می شود

ترجمه: عبدالناصر امینی

دو جوان که اهل شهر زیبای مدینه منوره بودند، به ترکیه سفر کردند تا به راحتی و آزادی از نوشیدن شراب لذت ببرند. زمانی که به استانبول رسیدند، مقداری شراب خریده و با تاکسی به یکی از روستاهای اطراف استانبول رفتند. آنها برای اقامت به هتلی رفتند، مهماندار هتل هنگام ثبت مشخصات از آنها پرسید، اهل کجا هستید؟

یکی از آن دو جوان جواب داد: مدینه منوره.

مهماندار بسیار خوشحال شد و اتاق مخصوصی برای این مهمانان ویژه درنظر گرفت، تا بدین وسیله با اکرام اهالی مدینه تعظیم و ادای احترام خود را به صاحب مدینه صلی الله علیه وسلم بجا بیاورد.

73273272 300x194 - گاهی مسیر اشتباه هم سبب هدایت می شوداین دو جوان که فرصت خوبی برای آن‌ها فراهم شده بود، آن شب تا دیر وقت به شراب نوشی مشغول بودند که یکی کاملا مدهوش و دیگری نیمه مدهوش به خواب رفتند، صبح هنگام ناگهان یکی از آن‌ها با صدای درب از خواب بیدار شد، با چشمانی نیمه بسته درب را باز کرد و دید که مهماندار است و می‌گوید: امام جماعت از تشریف آوردن شما به این هتل مطلع شده و خواسته است که نماز صبح را به امامت شما که اهل مدینه منوره هستید، ادا کنیم. ما در نمازخانۀ هتل منتظر شما هستیم.

این جوان که شوکه شده بود، فورا دوستش را بیدار کرد و از او پرسید: آیا چیزی از قرآن را حفظ داری؟

اما دوستش هم چیزی بلد نبود که بتواند امام جماعت شود، آن دو به همین صورت در حال فکر بودند که چطور از این مخمصه خود را نجات دهند، ناگهان صدای درب بلند شد، مهماندار بود که صدا می‌زد: ما منتظر شما هستیم، عجله کنید در وقت نماز دارد تأخیر می‌شود.

آن دو به سرعت به حمام رفته و غسل کردند و به سوی نمازخانه رفتند، عجیب صحنه ای بود؛ گویا مردم برای نماز جمعه آمده اند، جمعیت بسیار بزرگی جمع شده بودند و به آن دو سلام می‌گفتند؛ یکی از آن دو برای امامت جلو رفت و همین که تکبیر گفت و سوره حمد را شروع کرد، مردم همه اشک می‌ریختند و به یاد مسجدالنبی به گریه افتادند، این جوان هم که دیگر تاب و تحملی برایش باقی نمانده بود، با چشمانی اشک آلود سوره حمد و اخلاص را خواند. بعد از نماز مردم آن دو را به آغوش می‌گرفتند و خوش آمد می‌گفتند.

این صحنه باعث هدایت و راهیابی این دو جوان شد و اکنون آنها دو، دعوتگر و دیندار هستند. گاهی الله متعال مسیر اشتباه را هم سبب هدایت می‌کند. “سبحانک یارب ما أعظمک وما أرحمک”

/

 • برچسب ها
 • • معاون اداری، فرهنگی و استاد دارالعلوم کابل. • از ولایت غور افغانستان. • متولد ۱۳۶۴هـ.ش. زاهدان (ایام هجرت). • حافظ قرآن کریم و فارغ التحصیل دارالعلوم زاهدان . • لیسانس شرعیات.

  • facebook
  • flickr

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سه × 3 =