گفتار هفتگانه‌ای که زنان دوست دارند

گل


نویسنده: دکتر جاسم مطوع

ترجمه: عبدالخالق احسان

الله متعال، زن را آفریده است تا سبب آرامش، پناهگاه، امنیت آفرین، الهام بخش اندیشه­‌ها و سازنده­ی محبت باشد؛ زن بر اساس آفرینش و تکوینش مخلوق عاطفی است که توجهات هماهنگ با طبیعت خویش دارد؛ لهذا تعامل و برخورد همراه او نیازمند مهارت، هنر و سلیقه می­‌باشد. رسول الله صلی الله علیه و سلم زن را به ظرف بلورین تشبیه نموده و ما را دستور داده که همراه شان با نرمی برخورد نماییم؛ چون شفاف، نازک، دل انگیز و زیباست و در حالت شکست، ترمیم آن دشوار می­‌باشد و شکستن زن با اهانت، ستم، تنبیه بدنی، زخم زبان، بی توجهی و طلاق ستمگرانه تبارز می‌­یابد.

تحقیقات زیادی در مورد زن و اهتمام­‌هایش انجام داده و به این نتیجه رسیدم که دو چیز خیلی مهم را زنان از مردان انتظار دارند: توجه و احساس آرامش؛ اگر مرد ( شوهر، پدر و یا برادر) بتواند این دو خواسته زن را برآورده سازد، زن به خوشبختی وافری دست خواهد یافت. برای این که بتوانیم این مفاهیم را در زندگی واقعی تطبیق نماییم، هفت گفتار را که زن دوست دارد بشنود، مطرح می‌­کنیم که این کلمات، اهتمام و احساس آرامش او را فراهم می‌­کند. این طرح ها را در مورد زنان و شوهران جدید و کسانی که با همسران، خواهران و مادران شان، مشکلی داشتند، تطبیق کردم، نتایج خوبی داشت و از شما نیز می خواهم که این گفتار را تجربه کنید:

اول:‌ ذکاوت و روش اندیشیدنش را ستایش و گاهی برایش بگو: تو خیلی با ذکاوت و هوشیار هستی و فکر و اندیشه تو کمکم نمود تا بر فلان مشکل چیره گردم؛ این کلمه، زن را می­‌فهماند که او در زندگی شما نقش مهمی دارد، لذا اعتماد و بخشندگی‌­اش افزایش می­‌یابد، این طرح را »زیبایی عقلی« می‌­نامیم.

36737787 - گفتار هفتگانه‌ای که زنان دوست دارنددوم: از زیبایی و به خصوص زیبایی چهره­اش سخن بگو، این »زیبای بدنی« است. زن به جسم خویش خیلی اهتمام دارد و به آن می­‌نگرد و گفته دیگران در مورد آن برایش مهم است، شما می‌توانید قیافه، کرکتر، جسم، لباس و عطرش را ستایش کنی، این سخنان گوشش را می‌­نوازد.

سوم: از اهمیت رابطه و علاقه‌تان بگویید، تأکید کنید که به وجود او افتخار می­‌نمایید و خدمات و همیاری­‌ها و فداکاری­‌هایش را یاد آور شوید؛ از جمله خدمات می‌­توان به امور ذیل اشاره کرده؛ نیکی کردن به والدین و به خصوص مادرت، حمایت مالی، بیدارخوابی به خاطر فرزندان و …

چهارم: برایش از اهمیت زندگی مشترک‌تان صحبت کنید و برایش بگویید که بهترین دوستم هستی!. روزی یک از دوستانم را همراه همسرش دیدم و او برایم از خوبی‌های همسرش حکایت کرده و از قهرمانی هایش در خلال بیست سال زندگی مشترک گفت و به صراحت بیان داشته که اگر او نبودی من درین دنیا تباه می­‌شدم، همسرش این سخنان دلنشین را می­‌شنید و احساس خوشبختی می­‌کرد.

پنجم: از برخی تصمیم‌­ها و فعالیت‌هایش صحبت نموده و بگو: این روش تو خیلی پسندیده است، این غذایی که پخته­‌ای چه قدر خوش مزه است، این پیشنهاد تو خیلی مهم بود و من تا حال در مورد آن فکر نکرده بودم. از رابطه صمیمی‌تان صحبت کن و زنانگی او را ستایش نما؛ چون این سخنان باعث شادابی و خرسندی او می­‌گردد.

ششم: برایش نشان دهی کن که از او دفاع می‌­کنی، اگر چه توانایی حمایت از خویشتن را داشته باشد؛ اما دوست دارد که شما حامی شان باشید؛ لذا در مقابل خانواده خود و خانواده اش از او دفاع کن، چون این لحظات هرگز در عمرش فراموش نخواهد شد و در وقت شنیدن این سخنان و حمایت احساس امنیت و آرامش می­‌کند.

هفتم: باید همرایش لطف داشته و با احساساتش نزدیک باشی و موقع سخن گفتن، صحبتش را به هیچ صورتی قطع نکنی؛ چون او از شما مشارکت عاطفی توقع دارد نه راه حل های ریشه ای.

از آن چه گفته آمدیم از ما می­‌طلبد که برنامه منظم تربیتی برای تربیه فرزندان خویش داشته باشیم تا نسل آینده کسانی نباشند که از اذیت، اهانت، تحقیر و تمسخر زنان لذت ببرند؛ بلکه اصل بر این است که زن با نوازش،‌ محبت و آرایش رشد می کند، الله متعال می فرماید:‌ »أَوَمَنْ یُنَشَّأُ فِی الْحِلْیَهِ« [الزخرف: ۱۸]

( آیا کسی را که در لابلای زینت و زیور پرورش می یابد؟)

مراد این آیه زنان است که بر زینت و زیور پرورش می‌­یابند؛ لذا زنان تربیه ویژه لازم دارند که از تربیه مردان تفاوت دارد و این از بزرگ‌ترین اشتباهات است که با زنان مثل مردان تعامل و برخورد داشته باشیم، این فرهنگ را زن به رسمیت نمی­‌شناسد و آن را نمی‌­فهمد و این تعامل بر او فشار وارد می­‌نماید.

کسی که تعامل پیامبر صلی الله علیه و سلم با همسران شان را مورد تأمل قرار دهد در می‌­یابد که همه­ی موقف­‌های شان بر اساس نرمش، لطف و محبت بوده است، ایشان صلی الله  علیه و سلم از حضرت عایشه در مقابل پدرش حمایت کرد، آنگاه که حضرت ابوبکر می­‌خواست دخترش را تنبیه کند، در حضور صحابه از محبت خویش نسبت به عایشه ابراز نموده و گفتند: از همه او را بیشتر دوست دارم، همراه همسران شان تبسم و لبخند می­‌زد، سخنان شان را به خوبی می‌­شنید و با گفتگوی شان مشارکت می­‌نمود، زانوی خویش را خم می کرد تا صفیه بر شتر سوار شود، اشک چشم‌هایش را پاک نمی­نمود، با دوستان خدیجه بعد از وفاتش نیکی می­‌کرد و… داستان­‌های زیادی دیگری نیز در زندگی رسول الله صلی الله علیه و سلم وجود دارد که این هفت گفتار را تأیید می­‌نماید. زن نصف جامعه را تمثیل می‌­کند و نصف دیگر جامعه نیز در دامن او تربیه می شوند؛ لذا  تمثیل کننده تمام جامعه محسوب می­گردد، آیا با این هم حق ندارد که همراه او با نیکی و خوبی تعامل نماییم؟

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *