گفت‌وگوی پدر و پسر درباب اقصی

4563455 - گفت‌وگوی پدر و پسر درباب اقصی

نویسنده: جاسم المطوع
ترجمه: خالد محمدی

اگر فرزندت از تو پرسید که چرا به قضیه‌ی فلسطین اهمیت می‌دهی و دائم پیگیر اخبار بیت المقدس هستی، چه پاسخی خواهی داد؟ به بە خواننده‌ی این نوشتار پیشنهاد می‌کنم خود را جای آن پدر بگذارد و به پاسخی که باید به فرزندش بدهد، بیندیشد.

اگر فرزندتان ۲۵ مورد بسیار مهم زیر را در مورد فلسطین و بیت المقدس بداند، دلیل اهمیت شما به این موضوع را به خوبی درک می‌کند.

و پیشنهاد می‌کنم این مقاله را همراه فرزندانتان بخوانید یا به واتساپ شخصیشان بفرستید تا از مسئلەی فلسطین که از مهم‌ترین امور زندگی هر مسلمان است، اطلاع یابند.

به فرزندتان بگویید: فلسطین خانەی انبیاء و پیامبران است؛ ابراهیم -علیه السلام- به آنجا هجرت نمود، لوط -علیه السلام- آن‌گاه که از عذاب خداوند بر قومش، نجات یافت به سرزمین فلسطین پناه آورد، داوود علیه السلام در فلسطین زندگی کرد و محراب‌اش را در آنجا بنا نهاد، سلیمان نبى جهان را در فلسطین -که پایتخت حکومت ش بود- اداره می‌کرد و داستان مشهورش با سپاه مورچه‌ها وقتی که گفت: (یَاأَیُّهَا النَّمْلُ ادْخُلُوا مَسَاکِنَکُمْ لَا یَحْطِمَنَّکُمْ سُلَیْمَانُ وَجُنُودُهُ وَهُمْ لَا یَشْعُرُونَ)در دره‌ای که به نام دره مورچه‌ها رخ داد (که در کنار شهر عسقلان کنونی واقع شده است).

فلسطین محراب زکریاست

موسى علیه السلام از قوم‌اش خواست که وارد سرزمین مقدس فلسطین شوند (صفت مقدس را، او به فلسطین اضافه کرد که یعنی پاک از شرک).

در این سرزمین مبارک معجزه‌های فراوانی روی داد. از جمله ولادت مسیح -علیه السلام- از مادرش مریم که دختری بدون همسر بود؛ خداوند عیسی مسیح را قبل از اینکه بنی اسرائیل وی را به قتل برسانند، به آسمان برد. در این سرزمین مبارک، مریم علی‌ها السلام، بعد از ولادت عیسى؛ در بد‌ترین حالت ضعف یک زن، با تکان دادن تنه‌ی درخت خشکیده خرما بر سرش فرو می‌ریخت.

از نشانه‌های قیامت در این زمین، ظهور حضرت عیسی در «مناره‌ی سفید» و کشتن مسیح دجال در «باب اللد» فلسطین که سرزمین محشر است و یاجوج و ماجوج در آنجا کشته می‌شوند.

4563455 300x225 - گفت‌وگوی پدر و پسر درباب اقصیقصه‌های بسیار دیگری هم چون ماجرای «طالوت و جالوت» در آن رخ داده است.

فرزندم گفت: از ارتباط پیامبر صلى الله علیه و سلّم با فلسطین و قدس چه می‌دانید؟ گفتم:‌ای فرزندم، در ابتدای وجوب نماز، بیت المقدس قبله‌ی مسلمانان بود؛ بعد از هجرت پیامبر به مدینه، جبرییل در حالی که رسول الله نماز می‌گزارد، بر او نازل شد و امر کرد که مسیر قبله‌اش را از بیت المقدس به مکه مکرمه تغییر دهد؛ بنابراین مسجدی که پیامبر در آن نماز می‌خواند؟ «ذو القبلتین» نامیده شد.

آن زمان که پیامبر ما -علیه الصلاه والسلام-، به آسمان عروج کرد و دیداری با خدا داشت، گذرگاه اول‌اش از مکه قبل از عروج به آسمان بود و به این خاطر که بیت المقدس مقر پیامبران بود، به امامت محمد صلی الله علیه وسلم، پیامبران در آنجا نماز خواندند. ابوذر غفاری از پیامبر پرسید: «کدام مسجد اول در زمین بنا شد؟ فرمود: مسجد الحرام. ابوذر پرسید: بعد از مسجد الحرام؟ پیامبر فرمود: مسجد الاقصى.

ابوذر می‌گوید پرسیدم: چقدر فاصله زمانی میان بنای هر دو بود؟ فرمود: چهل سال.»

ای فرزندم: آیا می‌دانی ابوبکر صدیق -رضى الله عنه- با وجود مشغولیت‌اش در مبارزه با دین گریزان شبه جزیره عرب و آماده سازی ارتش برای مبارزه با مرتدان جزیره، با اینکه به شدت به نیرو نیاز داشت، لشکرکشی سپاه اسامه به شام به امر پیامبر را لغو نکرد!

آیا می‌دانی که در عصر طلایی فتوحات اسلامی، عمر بن الخطاب -رضی الله عنه- هیچ‌گاه برای برگزاری جشن فتوحات، از مدینه خارج نشد؛ اما با فتح فلسطین خود به آنجا رفت، در صلح آنجا را فتح کرد و در آن نماز خواند و کلید‌های سرزمین را از رومیان گرفت تا مسیحیان از ظلمشان نجات دهد. هیچگاه از مدینه نشده بود برای جشن گرفتن فتوحات اسلامی الا فلسطین. زمانی که به تصرف مسلمانان در آمد به آنجا رفت وفتح قلسطین را جشن گرفت. سپس بار دگر صلاح الدین ایوبی کوردی ان جا را در روز تاریخی ۲۷ رجب سال ۵۸۳ هجری -مصادف با روز معراج پیامبر به آسمان- فتح کرد. این رخداد عجیبی ست، شاید خداوند بازگشت سرزمین قدس به یاران‌اش را در چنین روزی آسان گردانیده باشد.

پسرم گفت: چرا به این مکان «بیت المقدس» می‌گویند؟

گفتم: تا قبل از نزول قرآن، نامش «بیت المقدس» بود اما بعد، قرآن آن را «مسجد الاقصی» نامید.

حدود ۵۰۰۰ نفر از صحابه‌ی کرام، در راه فتح بیت المقدس و آزادسازی‌اش از ظلم رومی‌ها، شهید شدند.

پسرم گفت: بنابراین باید اهمیت مسجد الأقصى و سرزمین شام، مثل اهمیت مکه و مدینه باشد؛ اینطور نیست پدر؟

گفتم: بله پسرم، خداوند تبازک و تعالی، در کلام مبارکش ارتباط آن‌ها را با یکدیگر نشان می‌دهد و می‌فرماید: (وَالتِّینِ وَالزَّیْتُونِ (۱) وَطُورِ سِینِینَ (۲) وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِینِ)

ابن عباس رضى الله عنه گفته: التین به سرزمین شام، الزیتون به فلسطین، طور سینین به کوهی در مصر که خداوند آنجا با موسی علیه السلام سخن گفت و البلد الأمین به مکه‌ی مکرمه اشاره دارد.

خداوند در آیه‌ی شریفه‌ای می‌فرماید: (وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ) که در یکی از تفاسیر آمده که امت محمد وارث سرزمین مقدس است.

پسرم گفت: اکنون اهمیت فلسطین و مسجد الأقصى را دریافتم و تا جایی که می‌دانم نماز در آنجا پانصد برابر اجر دارد؛ درست است پدر؟

گفتم: بله پسرم. فلسطین و مردمش را در دعایت فراموش نکن.

منبع: اصلاح وب

/

  • برچسب ها
  • پورتال اسلامی تبیین

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    4 × پنج =