حج و دهه ذی الحجه

آموزش خواندن نماز عید قربان/اهل سنت

((طریقۀ خواندن نماز عید قربان))

«طریقۀ خواندن نماز عید قربان» به اینگونه است ڪه نمازگذار نیت ڪند:
نَوَیْتُ اَنْ اُصَلِّیْ رَڪعَتَیِ الْوَاجِبِ صَلاهَ عِیْدِ الْأَضْحٰی مَعَ سِتَّ تَڪبِیرَاتٍ وَاجِبَهٍ،
یعنی نیت ڪردم ڪه دو رڪعت نماز واجب عید قربان را به همراه شش تڪبیر واجبش بخوانم.
و با این نیت اَللهُ اَڪبَرْ گفته دست ها را ببندد و سُبْحَانَڪ اَللّٰہُمَّ را تا آخر بخواند و آنگاه سه بار اَللهُ اَڪبَر بگوید و در هر بار دست های خود را تا گوش ها مانند تڪبیر تحریمه بالا نماید و بعد از تڪبیر در پهلوی خود رها ڪند، و بعد از هر تڪبیر آن اندازه وقفه نماید ڪه می توان سه بار سُبْحَانَ الله در آنقدر وقت گفت، و بعد از بار سوم تڪبیر، دست ها را رها نڪند بلڪه دست ها را ببندد و اعوذ بالله… و بسم الله… را بخواند.
مقتدیان از این بعد خاموش باشند و امام سورۀ فاتحه را همراه با سورۀ دیگری بخواند و سپس مطابق معمول، امام با مقتدیان رڪوع و سجود را انجام داده برای رڪعت دوم ایستاده شوند. در رڪعت دوم، امام نخست سورۀ فاتحه و آنگاه سورۀ دیگری را خوانده سپس سه بار به ترتیب رڪعت اول، امام و به پیروی از او، مقتدیان نیز تڪبیر بگویند، اما در اینجا بعد از تڪبیر سوم، دست ها را نبندند بلڪه در پهلوی خود رها نمایند و آنگاه تڪبیر گفته به رڪوع بروند. و نماز را به صورت معمول آن به پایان برسانند.

مسئله:
بعد از ختم نماز، امام بر منبر ایستاده دو خطبه بخواند و در بین هر دو خطبه همان قدر بنشیند ڪه در بین دو خطبۀ جمعه می نشیند.

مسئله:
دعا خواستن بعد از نماز عید مسنون می باشد.

مسئله:
بهتر است امام خطبۀ عید را با گفتن تڪبیر شروع ڪند. در خطبۀ اول نُه مرتبه تڪبیر بگوید و در خطبۀ دوم هفت مرتبه.

مسئله:
هرجائی ڪه نماز عید خوانده می شود، آنجا در همان روز خواندن نماز (نفلی) دیگری مڪروه است، چه قبل از نماز عید باشد و چه بعد از نماز عید. البته اگر ڪسی نماز عید را خوانده به خانۀ خود آمده نماز بخواند، این صورت مڪروه نیست. ولی اگر قبل از ادای نماز عید نماز بخواند مڪروه است.

مسئله:
امام در خطبۀ عید الفطر، احڪام صدقۀ فطر را بیان ڪند و در خطبۀ عید الاَضْحی، احڪام قربانی و مسایل تڪبیر تشریق را بیان نماید.

تڪبیر تشریق یعنی یڪبار گفتن اَللهُ اَڪبَرْ اَللهُ اَڪبَرْ لٰا اِلٰهَ اِلّا اَللهُ وَاللهُ اَڪبَرْ اَللهُ اَڪبَرْ ولِلهِ الْحَمْدُ بعد از هر نماز فرض عین در طول ایام تشریق در ایام عید قربان، واجب است، به شرطی ڪه آن فرض به جماعت اداء شده باشد و آن موضع شهر باشد.
این تڪبیر بر زنان و مسافران واجب نیست. البته اگر اینها در پشت شخصی اقتداء ڪرده باشند ڪه تڪبیر تشریق بر او واجب است، در این صورت تڪبیر بر هر دوی آنها نیز واجب خواهد بود. اما اگر منفرد و زن و مسافر نیز تڪبیر را بگویند، اینڪار بهتر خواهد بود، زیرا تڪبیر تشریق نزد «صاحِبَیْن» بر همۀ آنها واجب می باشد.

مسئله:
این تڪبیر تشریق را از روز عَرَفه یعنی از نماز صبح نهم ذی الحجه تا نماز عصر تاریخ سیزدهم آن باید گفت، ڪه مجموعاً بیست و سه نماز هست ڪه گفتن تڪبیر تشریق بعد از ختم آنها واجب می باشد.

مسئله:
گفتن این تڪبیر با صدای بلند واجب است. البته اگر زنان می خواهند تڪبیر را بگویند، باید آن را با صدای آهسته بگویند.

مسئله:
به محض ختم نماز، باید فوراً تڪبیر گفته شود.

مسئله:
اگر امام فراموش ڪرد ڪه تڪبیر را بخواند، بر مقتدیان لازم است ڪه باید تڪبیر را خود بگویند و منتظر نشوند تا هر وقتی ڪه امام تڪبیر گفت، آنها نیز شروع به تڪبیر ڪنند.

مسئله:
گفتن این تڪبیر بعد از ادای نماز عید قربان نیز نزد بعضی از علماء واجب است.

مسئله:
اگر مردم نتوانستند نماز عید را در روز اول عید بخوانند، در این صورت اجازه دارند ڪه نماز عید فطر را در روز بعدی آن و نماز عید الاَضْحی {عید قربان} را تا تاریخ دوازدهم ذی الحجه نیز بخوانند.

مسئله:
اگر نماز عید الاَضْحی {عید قربان} بدون عذری تا تاریخ دوازدهم ذی الحجه به تاخیر افتاد، خواندن نماز بازهم صحیح خواهد بود، اما با ڪراهت.
و اگر نماز عید الفطر را بدون عذر به تاخیر بیندازند، نماز اصلاً صحیح نخواهد بود.

((تفاوت بین دو عید))

(*) در نیت عید الاَضْحی (عید قربان)، عید الاضحی یا عید قربان را به جای عید الفطر باید گفت.
(*) همچنین خوردن چیزی در عید فطر قبل از رفتن به طرف عیدگاه مسنون است، و در عید قربان مسنون نیست.
(*) در عید فطر، گفتن تڪبیر در وقت رفتن با صدای آهسته مسنون است، و در عید قربان (اضحی) با صدای بلندتر.
(*) ادای نماز عید الفطر با تأخیر مسنون است و در عید الاضحی خواندن آن در صبح زود.
(*) و در عید الاضحی صدقۀ فطر وجود ندارد، بلڪه بر ڪسی ڪه صاحب نصاب است قربانی واجب خواهد بود.
(*) آذان و اقامه نه در عید قربان وجود دارد و نه در عید فطر.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن