اخلاق و تربیت

آهنگ تغییر در زندگی کن !

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

آهنگ تغییر در زندگی کن !

پیشرفت بنیادین زندگی منوط به گام برداری بهینه به سوی عمل تغییر مطلوب ایده ها و کرده های نسنجیده ای بوده که آدمی، آهنگ تعدیل واقعی عاجل آنها را در زیست نماید .

پیشواز گرم از اندیشه های نوین، انعطاف پذیری در قبال تحولات مثبت برخاسته در گیتی، شجاعت، تست راهکارهای تازه و . . . از عوامل راهبردی تغییر حقیقی در وهله زندگی انسان در بلند مدت قلمداد می شوند .

تغییر بنیادین درون نه کمدی، باعث تغییر حقیقی بیرون شده و بستر مطلوب را جهت رشد پتانیسل ها و استعدادهای فرد برای ایجاد اصلاحات ساختاری مطلوب جامعه فراهم، و آن را به سوی رهایی زینیده از واپس ماندگی های موجود در بخش های مختلف سوق خواهد داد .

خالق هستی به انسان ها گوشزد می نماید که بروز تغییر بنیادین در بطن جامعه، متکی بر تغییر ریشه ای فکری و رفتاری مجموعه افرادی بوده که در آن زندگی می کنند . چنانکه ایشان در این حوزه می فرمایند :

” اِنّ اللهَ لاَ یُغَیّرُ مُا بِقَوم حتّی یُغَیّرُوا مَا بِاَنفِسِهم ”
( سوره رعد : آیه ۱۱ ) .

به راستی، خداوند حالت هیچ ملت و قومی را تغییر نمی دهد تا آنکه آنان در صدد تغییر حقیقی خود ( در زندگی ) بر آیند .

چه شده است برخی اشخاص که به گفته وزین الهی توجه چندانی نداشته و همواره به اندیشه های قالبی و سبک های سنتی که مایه آنی ترین تحول مثبت در حیات آنان نمی شوند، تکیه داده و لحظه ای هم آنها را ترک نمی کنند، در حالی که آدمی با تغییر رشد کرده و به آرمان های انختابی خود در صورتی که آنها را به شکل صحیح در حوزه کاریش، جنبه ی عملی دهد، می رسد .

کلکسیونی از فاکتورهای کلیدی مختلف همچون پافشاری بر مواضع نسنجیده، رو آوری به ایدئولوژی ها و استراتژی های سنتی، ایجاد حلقه ارتباطی قوی با افراد منفی و . . . موجب می شود که باب تغییر مثبت در حیات بلوکه شده و زمینه برای هدایت شخص به قهقرای مزمن در دراز مدت تعبیه گردد .

بنابراین، هر نوع عقب نشینی از ایده های منفی و کنش های سنتی که عامل محوری عدم تغییر مثبت در حیات شخص بوده، فرایند مبارکی است که منجر به رشد و شکوفائی بنیادین توانایی ها و ظرفیت درونی او گردیده و به کلی زیست وی را در بخش های گوناگون در بلند مدت نیز متحول خواهد کرد .

تاریخ :

۲۴ محرم ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۱۲ مهر ۹۷ ه – ش .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن