دارالافتاء اهل سنت

آیا به اجاره دادن علوفه چراگاه درست است یا خیر؟

سوال:آیا به اجاره دادن علوفه چراگاه درست است یا خیر؟
جواب: به اجاره دادن آب و علوفه چراگاه به تنهایی درست نیست،البته اگر زمین به اجاره داده شود و ضمنا از آب و علوفه آن استفاده شود اشکالی ندارد . هندیه: (۴/۴۴۲).
سوال: اگر زمین کشاورزی نصف سال با آب باران و نصف سال با آب چاه به طور مساوی آبیاری شود، آیا در آن عشر واجب است یا نصف عشر؟
جواب: سه چهارم عشر (یعنی سه چهلم، معادل هفت و نیم درصد لازم می باشد. (رد المحتار: ۲/۳۵۸).
سوال: آیا از کاه محصولات زراعی مانند: گندم، جو و برنج عشر واجب است یا خیر؟
جواب: در زمان قدیم چونکه مقصود از زراعت فقط گندم و جو بوده و کاه بذات خود مقصود نبود به گونه ای که همسایگان و اقوام، کاه را به صورت رایگان و مجانا، در صورت نیاز به یکدیگر می بخشیدند، اما امروزه چون کاه مقصود بالذات شده و گاهی اوقات به مبلغی حتی بالاتراز گندم و جو فروخته می شود و بسا اوقات برای حصول فائده بیشتر، کشاورزان آن را ذخیره و احتکار نیز می کنند پس کاه نیز امروزه همچون گندم، جو و برنج یکی از مقاصد زراعت بشمار می رود، لذا در کاه نیز بمانند گندم و جو عشر واجب است. و فی الرد: قوله: (إلا فیما لا یقصد الخ) أشار إلى أن ما اقتصر علیه المصنف کالکنز وغیره لیس المراد به ذاته بل کونه من جنس ما لا یقصد به استغلال الارض غالبا، وأن المدار على القصد حتى لو قصد بذلک وجب العشر کما صرح به بعده (قوله وقصب) هو کل نبات یکون ساقه أنابیب وکعوبا، والکعوب: العقد، والانبوب: ما بین الکعبین، واحترز بالفارسی عن قصب السکر قصب الذریره، وهو قصب السنبل ففیهما العشر کما فی الجوهره. وفی المعراج: قصب العسل یجب العشر فی عسله دون خشبه. شرنبلالیه. قوله: (وتبن) بالباء الموحده، قال فی الفتح: غیر أنه لو فصله قبل انعقاد الحب وجب العشر فیه لانه صار هو المقصود، وعن محمد: فی التبن إذا یبس العشر. (ردالمحتار علی الدر المختار: ۲/۵۴،۵۵).

نمایش بیشتر

دارالافتاء رشیدیه

مجتمع علمی،فرهنگی،هنری حضرت علی(رض).خراسان،تایباد

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن