تفسیر و علوم قرآن

آیا زلزله نشان خشم خداست؟

نویسنده: دکتر عبدالظاهر سلطانی

نکته تفسیری ۱۹۲

پرسیدند: آیا وقوع زلزله در محلی نشان خشم خدا از ساکنان آن مناطق است؟

آیا آنان گناهی مرتکب شده‌اند که باعث ویرانی خانه و کاشانه ایشان شده است؟

آیا زلزله قابل کنترل است؟ چرا در کشورهای پیشرفته زلزله باعث ویرانی نمی‌گردد و… ؟

باید گفت: تکانش زمین نیز همانند بسیاری از حوادث طبیعی دیگر، به فرمان و اجازه خدا روی می‌دهد و همواره حوادث ناگوار بخشی از سنت‌های خداست. در آیه۱۵۵ بقره و… بر وجود سنت ابتلا تأکید شده است: «ولنبلونکم بشیء من الخوف والجوع …».

در قرآن گاهی به حوادثی مثل توفان، سیل، زلزله، صاعقه، رانش زمین و… اشاره می‌شود که باعث نابودی مردمانی گنهکار گردیده است.

اما نباید تصور کرد که هر رویداد ویرانگری نشان خشم خداست و هر کس در این حوادث بمیرد، گنهکار یا مستحق عذاب بوده است، زیرا خشم خدا قابل کنترل نیست، در حالی که در کشوری مثل ژاپن تکانش‌هایی بسیار شدیدتر کنترل می‌شود و چنین تلفاتی به جای نمی‌گذارد.

بسا یک رویداد برای کسی مایه عذاب، برای دیگری مایه رحمت، برای کسی باعث بیداری و برای کسی مایه غفلت و لغزش و… گردد. نباید همه حوادث را یک گونه پنداشت.

کاش روزی برسد که انسان از انرژی فراوان درون زمین بهره گیرد و آن را برای منافع خویش مهار کند! شاید در آن روز از تکانش زمین خوشحال گردد، چون بر انرژی‌های فراوانی دست می‌یابد.

و کاش در کشور ما، پیش از زلزله، همین همگرایی و همنوایی و صرف هزینه، برای بهبود ساخت و ساز پدید آید و ساختمان‌هایی ساخته شود که نه تنها در برابر زلزله فرو نریزد، بل‌که از انرژی درونی زمین و تکانش‌های آن بهره خوب ببرد! کاش…!

به امید روزی که انسان با طبیعت آشتی ‌کند و از انرژی‌ باد، توفان، زلزله، رانش، گرما، سرما و… بهره ببرد!

امیدوارم زلزله کرمانشاه، نگاه ما را به حوادث دگرگون کند! باعث آمرزش رفتگان شود! به بازماندگان شکیبایی و امید دهد! و برای همگان مایه خیر، رحمت و برکت گردد!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن