دارالافتاء اهل سنت

احساس خرو‌ج گاز از بدن

فردی هستـم ٣٧ ساله و به توفیق خداوند نمازهای پنج‌گانه را می‌خوانـم اما وقتی‌که موقع اذان شد پس از رفتن به توالت و گرفتن وضوی‌ کامل در بین نماز و یا در بیرون نماز بادی می‌آید و آماده بیرون شدن می‌شود و می‌دانم ‌که وسوسه شیطان نیست چون صدها بار امتحان‌کردم باد بوده است‌. اگر وقت‌ کافی باشد دوباره وضو را تجدید می‌کنم اگرنه پس از خواندن نماز درخانه وضو می‌گیرم و نماز را اعاده می‌کنم یعنی‌: همیشه در هر وقت نماز را دو مرتبه می‌خوانـم‌، از شما تقاضا دارم ‌که راه حل این‌کار را پیدا کرده و برایم بنویسید.

برای ثبوت عذر شرط اینست ‌که یک وقت‌کامل نماز، از آغاز وقت تا پایان آن به شما فرصتی نرسد که این عذر دیده نشود و بتوانید با یک وضوء مختصر نماز فرض را بخوانید، در چنین صورتی شما معذور می‌باشید و حکم معذور این است که برای هر نماز در وقت آن وضوء بگیرد. و در داخل وقت با آن وضوء هر نمازی را بخواند درست است و با خارج شدن وقت‌، وضوء قبلی باطل می‌شود.

و باز برای دوام این عذر در هر وقت نماز یک بار هم اگر این عذر پیش آید معذور‌بت شما شرعاً معتبر است و ادامه دارد، و در یک وقت‌ کامل اگر منقطع شد معذوریت شما به پایان می‌رسد.

اگر مطابق قانون بالا معذور نبودید هر نماز را باید با وضوء کاملی بخوانید.

ناگفته نماند که در نامه نوشته بودید: «‌آماده بیرون بدن می‌شود» پس اگر باد بیرون نشود وضوء نمی‌شکند، اما در صورت بیرون شدن‌، حکمش در بالا نوشته شد.

نمایش بیشتر

دارالافتاء دارالعلوم مسجد مکی زاهدان

در سال 1363هـ.ش (1404هـ.ق) دارالافتای دارالعلوم زاهدان زیر نظر مفتی خدانظر رحمه‌الله رسماً آغاز به‌كار كرد. مجموعه‌ای از این فتواها با پشتکار مولانا مفتی خدانظر رحمه‌الله، پس از ترتیب‌بندی به صورت ابواب فقهی، تحت عنوان «محمودالفتاوی (فتاوای دارالعلوم زاهدان)» تا کنون در 4 جلد چاپ و منتشر شده‌اند و ادامه آن در حال تدوین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن