فرهنگ و جامعه

ارزیابی شرایط حاکم دربطن جامعه جهت عبور از موانع احتمالی پیش رو

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

ارزیابی شرایط حاکم در بطن جامعه جهت عبور از موانع احتمالی پیش رو

گام برداری به فرایند سجنش اوضاع موجود، کمک شایانی به آدمی از تنگناهای مختلف پیش روی کرده که او را از سقوط در وادی هلاکت صیانت و به ساحل امن در بلند مدت هدایت خواهد نمود .

گذاشتن شرایط حاکم در قالب ترازو جهت واکاوی دقیق آنها، بدنه بینش آدمی را جهت وضوح کنه ریز و کاری هایشان توسعه داده که به تدریج کنش تصمیم گیری بهنگام، راجع به برنامه ریزی سره برای عبور از موانع احتمالی که باعث سنگ اندازی حول و حوش رسیدن حقیقی به هدف انتخابی می شوند، در آتی بهبود می بخشد .

اگر در بطن جامعه ای، درصد حجم چالش های مختلف فراوان باشد و پیامد های گوناگون آنها مورد ارزیابی دقیق قرار نگیرند، هر طرحی که با شرایط حاکم در آن، همخوانی نداشته باشد، اجرا گردد، احتمال شکست آن در کوتاه مدت خیلی زیاد است؛ چون تجربه ثابت کرده که عدم هماهنگی ساختار پروژه اجرایی، باعث بی تمایلی بیشتر مردم جهت عدم هکماری برای تنفیذ آن شده و زمینه را برای به حاشیه راندن آن و به جهت ایجاد موانع احتمالی برای شکستش از ناحیه ی آنان در آتی آبستن می گردد.

بارها – بار شده که اشخاص متدینی آهنگ اجرای طرح مطلوب مذهبی در منطقه خود کرده اند، اما چون آنها تحلیل صحیحی از واقعیت های میدانی حاکم در بطن آن نداشته، پروژه میمون شان به جهت آنکه آنی با شرایط موجود سازگار نبوده، پس از گذشت مدت زمانی کوتاه با شکست مواجه گردیده است .

هر گونه نگاه های ساده لوحانه راجع به معضلات حاکم در بطن جامعه و عدم واکاوی عوامل بروز، جزئیات و . . . آنها، موجب می شود نهاد، گروهی و . . . که خواهان اجرای برنامه های بهینه خویش جهت ایجاد تغییرات بنیادین در آن بوده، با دشواری های سخت بلند مدت روبرو گردیده و نرخ ریسک پذیری مضاعف را به جای رسیدن به هدف پیش بینی شده، برای آنها ارتقا می دهد .

بنابراین، بایستی در صدد واقعی ارزیابی مطلوب از شرائط حاکم در بطن جامعه شد تا فرایند قالب برنامه ریزی که بر مبنای واقعیت های میدانی چیده شده، با کمترین هزینه، توانائی ترانزیت از بحران های موجود و چالش های غیر مترقبه امکان پذیر گشته و پروژه بهینه ای که در وهله اجرایی شدن قرار گرفته به جهت بروز معضلات تصادفی یا سییتماتیک از سوی مخالفین نیز به تعویق نیافتد .

تاریخ :

۲۲ محرم ۱۴۴۰ ه ق برابر با ۱۰ مهر ۹۷ ه – ش .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن