اخلاق و تربیت

از گناه بترسیم نه از مرگ!

نویسنده: جلیل بهرامی نیا

مطالعه قرآن و سنت نشان می دهد که آنچه هراس انگیز و ترسناک است گناه است نه مرگ و قیامت؛مرگ برای درستکاران، آغاز آسودگی و شادی جاودانه و برخوداری از پیشواز و احترام فرشتگان و خوشی های متنوع و بی پایان بهشت است؛ چنان که در قرآن می خوانیم:

وَسِیقَ الَّذِینَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَى الْجَنَّهِ زُمَرًا حَتَّى إِذَا جَاءُوهَا وَفُتِحَتْ أَبْوَابُهَا وَقَالَ لَهُمْ خَزَنَتُهَا سَلَامٌ عَلَیْکُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِینَ﴿زمر:۷۳:

و کسانی که تقوای الهی پیشه کردند گروه گروه به سوى بهشت برده می‏ شوند، هنگامی که به آن می ‏رسند درهای بهشت گشوده می ‏شود، و نگهبانان به آنها می‏ گویند: سلام بر شما! گوارا باد این نعمت ها برایتان! داخل بهشت شوید و جاودانه بمانید!(زمر:۷۳)

در صحیح بخاری و مسلم نیز آمده است:
عَنْ أَبِی قَتَادَهَ بْنِ رِبْعِیٍّ ، أَنَّهُ کَانَ یُحَدِّثُ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ مُرَّ عَلَیْهِ بِجِنَازَهٍ ، فَقَالَ : ” مُسْتَرِیحٌ أَوْ مُسْتَرَاحٌ مِنْهُ ” ، فَقَالُوا : یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا الْمُسْتَرِیحُ ، وَمَا الْمُسْتَرَاحُ مِنْهُ ؟ فَقَالَ : ” الْعَبْدُ الْمُؤْمِنُ یَسْتَرِیحُ مِنْ نَصَبِ الدُّنْیَا وَأَذَاهَا إِلَى رَحْمَهِ اللَّهِ تَعَالَى، وَالْمُسْتَرَاحُ مِنْهُ : الْعَبْدُ الْفَاجِرُ یَسْتَرِیحُ مِنْهُ الْعِبَادُ ، وَالْبِلادُ ، وَالشَّجَرُ وَالدَّوَابُّ “:

جنازه ای را به سمت قبرستان می بردند؛ پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند : آسوده شد یا آسوده رسان؟!

مردم پرسیدند: مقصودتان چیست ای پیام آور خدا؟!

فرمود: بنده مؤمن از رنج و آزار دنیا نجات می یابد؛ اما شخص گناهکار، مردم و مناطق و درختان و جانداران از دستش آسوده می شوند!

پس مرگ، آغاز آسودگی و شادمانی ابدی است و خطرناک نیست؛ آن چه مرگ را تلخ می کند نافرمانی آفریدگار و آلوده کردن خود به گناهان است؛ پس از گناه، بترسیم نه از مرگ!

منبع: کانال تلگرامی نویسنده

نمایش بیشتر

جلیل بهرامی نیا

کارشناس ارشد الهیات (تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی) از دانشگاه تهران؛ دبیر دبیرستان؛ نویسنده، مترجم و محقق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن