اخبار

اسلام در اندونزی : تقویت تنوع گرایی از طریق مذهب

در داخل یکی از بزرگ ترین مساجد آسیای جنوب شرقی، «نصرالدین عمر» در حال اقامه نماز جمعه است.این کاری است که او در سه سال گذشته به طور مداوم انجام داده است.او امام جماعت مسجد استقلال،یکی از قدیمی ترین مساجد اندونزی است.

اسلام بزرگ ترین دین در اندونزی به شمار می آید و اگرچه دین رسمی این کشور نیست اما ۸۷ درصد از جمعیت آن مناسک اسلامی را به جای می آورند.

برای رهبران مذهبی مانند نصرالدین،چالشی که وجود دارد این است که مردم چوکنه اسلام را در دنیای مدرن امروز ما تفسیر می کنند.

نصرالدین می گوید که مسلمانان اندونزی کاملا میانه رو هستند و اسلام واقعی را در زندگی خود اجرایی می کنند.

وی افزود: «یکی از شکیبا ترین کشورهای مسلمان در جهان،اندونزی است. اینجا در مسجد استقلال به مسلمانان به عنوان نماد برابری و تساوی جنسیتی نگاه می شود.»

در اندونزی بسیاری از مسلمانان جشن ها و مراسم های جدی خود را در مساجد برگزار می کنند و این نشان دهنده اعتماد عمومی به این مکان های عبادت است.

از آنجا که مذهب در سال های اخیر نقش مهمی را در سیاست ایفا کرده است رهبران اسلامی در اندونزی نیز تلاش می کنند تا این مسئله را مد نظر قرار بدهند.

نصرالدین می گوید: «هر ماه ما نشست های ویژه ای داریم که در آنها از رهبران بسیاری از مذاهب دعوت می کنیم تا درمورد مشکلات جامعه با هم بحث و گفتگو کنیم.»

وی می افزاید: «برای من و از نظر اسلام ،تندروها مسلمان نیستند.تروریسم هیچ جایی در اسلام ندار.اسلام دین انسانیت است و بر اساس قرآن ما به همه انسان ها بدون توجه به دین یا پیش زمینه آنها احترام قائل هستیم.»

تلاش رهبران اسلامی در اندونزی همکاری برای متحد کردن مردم از مذاهب و دارای پیشینه های مختلف است و اسلام در اندونزی دینی به شمار می آید که تحکیم کننده تنوع گرایی از طریق مذهب است.

منبع: شبستان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن