اقليت‌هاي مسلمان

اسلام در ژاپن در پنجاه سال اخير

این چکیده‌ای از تحقیقات پروفسور خالد هیقوتشی میماساکا، رئیس انجمن مسلمانان ژاپن است که در سمپوزیوم روابط عربستان و ژاپن، در مورد اسلام در ژاپن در طی پنجاه سال صحبت کرد.

در سایه پیشرفت ژاپن:

نوسازی ژاپن از 100 سال پیش آغاز شد، و با ورود فرهنگ ها و تکنیک‌های غربی، نفوذ دین مسیحی نیز شروع گردید؛ در حالی که دین اسلام به صورتی که دور از حقیقت و واقعیت است، وارد ژاپن شد.

امپریالیسم ژاپن و مسیحیت استعماری:

مطالعات اسلامی در ژاپن در آغاز سده‌ی بیستم میلادی،  به خاطر افزایش معلومات از مسلمانان جنوب شرق آسیا و چین که تحت کنترل استعمارگران مسیحی زندگی می‌کنند و تعداد آنان در آن وقت به 300 میلیون نفر می‌رسید، آغاز شده است.

در سال 1935،  مسجد کوپه و پس از آن مسجد توکیو در سال 1938، با حضور هیئت‌های نمایندگی از کشورهای مسلمان از جمله عربستان سعودی، یمن، مصر، افغانستان و دیگران، با بیش از 300  نفر از سیاستمداران ژاپن و رزمندگان و روشنفکران و بازرگانان افتتاح شد و مطالعات اسلامی تا سال 1945 م رشد چشمگیری یافت

جنبش جدید اسلامی و انجمن مسلمانان ژاپن:

با بازگشت اعضای انجمن ژاپنی که در کشورهای اسلامی آسیا مستقر بودند و در میان آنان تعدادی از مسلمانان ژاپنی  نیز حضور داشتند؛ کار تشکیل اولین جمعیت اسلامی مسلمانان در سال 1952 با نام “انجمن دوستی اسلامی” آغاز شد و این انجمن اولین نشریه اسلامی ژاپن را با نام “صدای اسلام” منتشر نمود.

در سال 1968 انجمن، به ثبت رسمی حکومت رسید که به عنوان انجمنی دینی با نام  “انجمن مسلمانان ژاپن” به فعالیت خودش ادامه داد. این انجمن به فعالیت‌هایی اقدام نمود که برخی عبارت‌اند از:

• ادامه انتشار نشریه “صدای اسلام” با تغییر نامش به “اسلام”.

• ترجمه‌ی قرآن به زبان ژاپنی توسط حاج عمر میتا.

• اعزام دانش‌جویان ژاپنی به کشورهای اسلامی برای تحصیل علوم اسلامی، از جمله به: مصر و عربستان سعودی، سوریه، لیبی، قطر و مالزی.

• ایجاد گورستان اسلامی در سال 1964 م.

بحران نفت و موج دوم جنبش اسلامی:

موج دوم جنبش اسلامی ژاپن، به دنبال بحران نفت در سال 1973 اتفاق افتاد که از نتایج آن تأسیس مرکز اسلامی ژاپن در سال 1974 م بود. هم‌چنین انجمن تلاش‌های خویش را بر ترجمه‌ی بسیاری از کتاب‌های مهم، مثل: صحیح مسلم، تاریخ خلفای راشدین، سیرت پیامبر صلى الله علیه و سلم و زندگی همسران پیامبر رضی الله عنهن و … متمرکز نمود.

جنبش جدید اسلامی:

جنبش اسلامی ژاپن به دلیل توسعه‌ی روابط اقتصادی بین ژاپن و کشورهای مختلف اسلامی، شروع به شکوفایی دوباره نموده است، تا جایی که تعداد مسلمانان ژاپنی به 2000 مرد و زن مسلمان افزایش یافت و تعداد انجمن‌های اسلامی رسمی به 4 انجمن رسید.

انجمن در بسیاری از فعالیت‌های دینی در ژاپن، از جمله کنفرانس صلح بین المللی و دیگران نقش دارند، همچنین مدافعان ارشد از کشورهای اسلامی به ژاپن فراهم است.

سپس پروفسور خالد اهداف آینده‌ی انجمن را این گونه برشمرد:

• اشاعه‌ی آموزه‌های اسلامی در میان همه‌ی خانواده‌ها.

• اشاعه‌ی آموزه‌های اسلامی در جامعه‌ی ژاپن.

در نهایت از خدمات و کمک‌های مداوم دولت عربستان سعودی به انجمن صمیمانه تشکر می‌نمایم.

نویسنده: عبدالله بن حمد حقیل

ترجمه: عبدالستار حسین بر

برچسب ها
نمایش بیشتر

عبدالستار حسین بر

مدرس مدرسه دینی عین العلوم گشت عضو مجلس علمی عین العلوم گشت مدیر سابق پایگاه اطلاع رسانی سنت آنلاین نویسنده مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن