مطالعات اسلامی

اشتباه را تکرار مکن !

نویسندهاستاد مولانا عبدالله بلوچ 

اشتباه را تکرار مکن !

هر انسانی راجع به فرایند تصمیم گیری جهت بهبود وضعیت زندگی و رسیدن به قله بلند موفقیت در حوزه کاری، دچار اشتباهاتی می شود و حتی با برنامه ریزی دقیق بلند مدت، امکان ندارد که آنها را به طور کلی از حیات خود حذف نماید، اما مبادا آنها را تکرار کرد، چون باز تولید آنها، باعث افزایش ریسک پذیری آدمی در بخش های مختلف زیست می گردد .

اگر اشتباهی در ادامه فعالیت های گوناگون شخصی راجع به حوزه کاریش روی دهد، بهنگام، آهنگ تعدیل ایده ها و استراتژی های ناسره پیشین خویش کرده تا آنها مجددا تکرار نگشته و وی را از مسیری که خواهان دسترسی به هدف نهایی پیش بینی شده خود بوده، او را از آن، منحرف ننمایند .

گهگاهی به جهت وجود فاکتورهای مختلفی در حیطه کاری همچون فقدان آگاهی صحیح، ساده لوحی، خامگی، عدم هماهنگی برنامه‌های اتخاذی پیشین با تحولات نوین و . . . باعث تکرار اشتباهات قبلی در بطن نهادی، زمینه کاری فردی گردیده که احتمال دارد که در صورت روی آوری گسترده به آنها، باعث صرف هزینه های هنگفتی بابت جبران آنها در آتی شود .

آنحضرت – ص – راجع به آنکه مسلمان واقعی، همیشه به اشتباهات قبلی روی نیاورده و روزی فرا می رسد که از آنها درس گرفته و به اصلاح آنها اقدام می کند، تصویر زیبایی ارائه داده است . چنانکه ایشان حول و حوش آن می فرمایند :

” لاَ یُلدَغُ المُومِنُ مِن جُحر وَاحِد مَرَّتَینِ ” ( رواه البخاری – رح – ) .

مومن، از یک سوراخ، دوبار گزیده نمی شود .

در حدیث فوقانی این مسئله کلیدی مطرح گردیده است، هرگاه اشتباهی از مسلمان راستین در زمیبه ای از زمینه ها سر بزند، بایستی فورا در افکار و کرده های نسنجیده خود تجدید نظر نموده و مجددا آن را در حوزه کاری یا زندکی خود تکرار نکند، چرا گام برداری به چنین عملی منجر به تحکیم ستون فقرات تئوری ها و طرح های نادرست قبلی شده و او را از ایصال به موفقیت بنیادین در عرصه کاری باز می دارد .

بنابراین، شایسته مسلمان است وقتی متوجه اشتباهات شخصی خود شد یا فرد دیگری برای او دلایل قانع کننده راجع به عدم صحت تزهای و کنش های ناصحیح پیشین وی حول و حوش فرایندی یا عرصه کاریش ارائه داد، نبایستی مجددا به آنها روی آورد. در نتیجه، هر گونه فاز برداری دوباره به آنها، موجب فراهم شدن بستر قهقرایی مزمن در بلند مدت برای عدم موفقیت بنیادین در حوزه کاری او نیز می شوند .

تاریخ :

۲۸ محرم ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۱۶ مهر ۹۷ ه – ش .

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 10 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن