اخلاق و تربیتفرهنگ و جامعه

اصول تغییر زندگی

اگر جهان خود، شیوه تفکر، احساسات واعمال تان را تغییر دهید بافکر واحساسات تازه‌ای به دنیای اطراف می‌نگرید ودست به کارهایی می‌زنید که قبلا فکرش را نمی‌کردید. هشت اصل برای تغییر زندگی وجود دارد.

خودتان را تغییر دهید

اگر شیوه تفکر، احساسات و اعمال تان را تغییر دهید، جهان اطراف شما نیز تغییر می‌کند. وقتی شما تغییرکنید با فکر و احساسات تازه‌ای به دنیای اطراف می‌نگرید و دست به کارهایی می‌زنید که قبلا فکرش را نمی‌کردید. اگر با تغییر جهان بیرونی، خودتان را تغییر ندهید همچنان کاستی‌ها، خشم، منفی بافی، گرایش به تخریب خود و… را با خود به همراه دارید، بنابراین در موقعیت جدید آنچه را در آرزویش بودید نخواهید یافت، زیرا ذهن‌تان هنوز انباشته از چیزهای منفی است.

خودتان را کنترل کنید

«هیچ کس بدون اجازه من نمی‌تواند مرا آزرده کند» احساس و واکنش شما در هر شرایطی به خود شما بستگی دارد. شما می‌توانید اندیشه‌ها، واکنش‌ها یا احساسات تان را درباره هر چیزی انتخاب کنید و نشان دهید، اما نباید هیجان زده شوید یا رفتار اغراق‌آمیز یا منفی نشان دهید. وقتی بفهمید هیچ چیز بیرونی نمی‌تواند احساس شما را کنترل کند، می‌توانید به تدریج این اندیشه را به زندگی روزانه خود وارد و آن را تبدیل به یک عادت کنید. عادتی که می‌تواند به مرور زمان قوی‌تر و قوی‌تر شود. با این کار زندگی تان بسیار آسان‌تر و دلپذیر‌تر می‌شود.

ببخشید

«شخص ضعیف هرگز نمی‌بخشد. عفو و بخشش نشانه قدرت است» یادتان باشد بخشش و رها کردن گذشته باعث آرامش شما و کمک به مردم جهان تان می‌شود و صرف وقت برای مرور خاطرات منفی (بعد از اینکه از آن تجربه و درس گرفتید) دیگر کمکی به شما نخواهد کرد. تفکر در گذشته فقط باعث می‌شود شما بیشتر رنج ببرید و نتوانید در حال حاضر کار مفیدی انجام دهید. اگر «نبخشید» به گذشته و یک شخص دیگر اجازه می‌دهید احساسات تان را در دست گیرد، اما با عفو و بخشش خود را از این بند رها می‌کنید و می توانید روی مرحله  بعدی تمرکز کنید.

عمل کنید

«یک مثقال عمل بهتر از یک خروار حرف است» اهل عمل بودن سخت و دشوار است، اما برای رسیدن به اهدافتان باید دست به کار شوید و با موانع بجنگید.

به لحظه توجه کنید

بهترین راه برای غلبه بر این مقاومت درونی که معمولا باعث می‌شود کاری انجام ندهید، این است که در زمان حال باقی بمانید و تا حد امکان شرایط را بپذیرید، زیرا زمانی که شما در زمان حال بسر می‌برید درباره لحظه‌های بعدی که تحت کنترل شما نیستند نگرانی ندارید، بنابراین راحت‌تر می‌توانید وارد عمل شوید و بر زمان حاضر تمرکز و بهتر عمل کنید.

انسان باشید

به یاد داشته باشید همه ما گذشته از اینکه چه کسی هستسم، انسانیم و مستعد اشتباه. تعریف یک استاندارد غیرمنطقی برای افراد فقط باعث ایجاد در گیری‌های غیر ضروری و منفی بافی در وجود شما می‌شود. باید به یاد داشته باشید دوری از عادت بد خودتخریبی در اشتباهات تان باعث موفقیت‌های بعدی می‌شود و به جای آن می‌توانید، ببینید کجا اشتباه کردید و چه چیزی می‌توانید از این اشتباه بیاموزید و سپس دوباره تلاش کنید.

خوبی مردم را ببینید

«انسان دقیقا به اندازه‌ای بزرگ می‌شود که برای کمک به اطرافیانش تلاش می‌کند»
اگر به دنبال پیشرفت هستید روی خوبی افراد تمرکز کنید. این کار باعث می‌شود زندگی برای شما آسان‌تر و همزمان دنیا وروابط تان مثبت‌تر و دلپذیر‌تر شود. زمانی که شما خوبی افراد را می‌بینید، کمک کردن به آنها برایتان راحت‌تر می‌شود. با کمک به دیگران و با ارزش دادن به آنها در طی زمان آنچه را داده‌اید دوباره به دست می‌آورید و افرادی که به آنها کمک کرده‌اید ممکن است به دیگران کمک کنند و در نتیجه شما با هم چرخه‌ای از تغییرات مثبت ایجاد می‌کنید که رشد می‌کند و قویتر می‌شود. با تقویت مهارت‌های اجتماعی تان می‌توانید شخص با نفوذی شوید و این چرخه رو به جلو را تقویت کنید.

تظاهر نکنید

«شادمانی زمانی حاصل می‌شود که تفکر، گفتار و کردار شما هماهنگ باشد» یکی از بهترین نکات برای بهبود مهارت‌های اجتماعی رفتار یکسان و ارتباط بر اساس اعتماد است. افراد واقعا به ارتباط درست و اطمینان بخش علاقه دارند و زمانی که اندیشه، گفتار و کردار شما یکی باشد به لذت درونی بالایی می‌رسید. وقتی افکار و گفتار شما هماهنگ است و وقتی این هماهنگی بروز پیدا کند، افراد علاقه مند می شوند واقعا به آنچه می‌گویید گوش کنند و شما بدون هیچ گونه ناهماهنگی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید. اگر اعمال شما با آنچه فکر می‌کنید و بر زبان می‌آورید یکسان نباشد، کم‌کم باور خودتان و کسانی که به شما ایمان دارند (درباره آنچه می‌توانید انجام دهید) خدشه‌دار می‌شود.

منبع: روزنامه آرمان

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن