مطالعات اسلامی

اعجاز سیره‌ی نبوی در پرتو علم جدید

عفو و بخشش نبی اکرم صلی الله علیه وسلم از کفار مکه

وقتی که نبی گرامی اسلام مکه را فتح کردند، کفار مکه بیمناک پیش روی ایشان ایستادند و در این جای‌گاه، نبی گران‌قدر ما به انتقام‌گیری از کسانی که او را آزردند و از مکه بیرونش راندند و با وی جنگیدند نیندیشید؛ بلکه از آنان درگذشت و این بخشیدن موجب اسلام آوردن بسیاری از آنان گشت. نبی گرامی ما از این طریق به ما درسی بزرگ درباره‌ی بخشیدن دیگران آموختند.

بخشش در قول دانشمندان

امروزه دانشمندان می‌گویند: بخشیدن و تسامح بهترین وسیله برای درمان اضطراب‌های روحی است؛ زیرا بخشیدن دیگران، سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کند و از همین روست که خداوند سبحان می‌فرماید: «وَأَنْ تَعْفُوا أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَلَا تَنْسَوُا الْفَضْلَ بَیْنَکُمْ إِنَّ اللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ» [البقره: ۲۳۷]

(و بخشش به پرهیزکاری نزدیک‌تر است و نیکوکاری را در میان خویش فراموش نکنید که خدا به آن‌چه انجام می‌دهید بیناست).

وظیفه هر شخص مسلمان است که باید از خود گذشت داشته باشد و دیگران را ببخشد و به رسول بخشنده‌ اقتدا نماید؟

پیامبر صلی الله علیه وسلم، اولین واضع اصول مهربانی با حیوانات

نبی بزرگ‌وار اسلام بخشنده‌ترین مردم نسبت به همه چیز حتی حیوانات بوده است. همه‌ی ما داستان زنی که به آتش افتاد، چون گربه‌ای را شکنجه داده و او را حبس کرده و به او غذا نداده بود تا بمیرد را شنیده‌ایم.

اعتراف خاورشناسان

برخی خاورشناسان که عادل هستند، حضرت محمد صلی الله علیه وسلم را اولین کسی می دانند که اصول مهربانی با حیوانات را وضع نمود و به همین سبب خداوند تعالی در مورد او فرمود: «لَقَدْ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَحِیمٌ» [التوبه: ۱۲۸].

(یقینا پیامبری از جنس خودتان به سوی‌تان آمد که به مشقت افتادن‌تان بر او دشوار است، اشتیاق شدیدی به هدایت شما دارد و نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان است).

اندوهگین مباش خدا با ماست

نبی گرامی صلی الله علیه وسلم در معرض وضعیت‌های دشواری قرار گرفت؛ به ویژه در خلال هجرت از مکه به مدینه، وقتی که حضرت ابوبکر رضی الله عنه همراه ایشان بود و از نیرنگ مشرکان بر رسول اسلام بیمناک گردید و آنان در غاری واقع در مسیر بین مکه و مدینه بودند. اما نبی اکرم صلی الله علیه وسلم به او فرمودند: «لَا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّهَ مَعَنَا» [التوبه: ۴۰]، (اندوه به خود راه مده! خدا با ماست)

این عبارت نشان دهنده‌ی بالاترین درجه‌ی ایمان به خداوند است و گواه آن است که او، فرستاده‌ای از سوی خداوند بوده است.

تأثیرات منفی اندوه

پژوهش‌های علمی ثابت کرده است که اندوه، تاثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن دارد و بدن در معرض بیماری‌ها قرار می‌گیرد.

 این‌جاست که باید به دعوت این پیامبر بزرگ‌وار لبیک گفته و اندوه را ترک ‌کنیم و به رحمت خداوند شاد باشیم.

تأکید پیامبر بر هم‌کاری با دیگران

نبی رحمت صلی الله علیه وسلم احادیث بسیاری در تاکید بر اهمیت هم‌کاری، کمک‌رساندن به دیگران و یاری ایشان آورده است. ایشان می‌فرماید: (هیچ یک از شما ایمان نیاروده است تا هنگامی که آن‌چه را برای خویش می‌پسندد، برای برادرش نیز بپسند).

از طریق این حدیث به میزان توجه پیامبر به کمک نمودن به دیگران و خیرخواهی برای آنان پی می‌بریم.

کاهش تنش‌های عصبی به وسیله هم‌کاری با دیگران

علم، فواید کمک نمودن به دیگران را آشکار کرده است؛ روان‌شناسان تایید می‌کنند که یاری رساندن به دیگران، تنش‌های عصبی را کاهش می‌دهد. زیرا مشغول به یاری رساندن به دیگران باعث تحریک ترشح هورمون «آندروفین» می‌گردد و آندروفین هورمونی است که به احساس آرامش روحی و شادی کمک می‌کند.

پیامبر صلی الله علیه وسلم برای ما خوشبختی در دنیا و آخرت را می‌خواهد، لذا لازم است که به آموزه‌های دین مبین اسلام پای‌بند باشیم.

خوش‌رفتاری در کلام رسول الله صلی الله علیه وسلم

رسول اکرم صلی الله علیه وسلم سخاوتمندترین مردم به ویژه در برخورد با خانواده‌اش بوده است. او همواره به خوش رفتاری با زنان توصیه می‌کرد و می‌فرمود: (خیرخواه زنان باشید) [رواه البخاری].

اگر سیره‌ی شریف نبوی را دنبال کنیم در می‌یابیم که او خوش اخلاق‌ترین مردم بوده بلکه قرآن، اخلاق و منش او بوده است.

خوش‌رفتاری در علم نوین

علم نوین برای ما فواید خوش اخلاقی، به ویژه خوش رفتاری با همسر را روشن نموده است. پژوهش جدیدی ثابت کرده است که دعواهای خانوادگی، علت واضح ضعف سیستم ایمنی بوده و مسبب بسیاری از اختلالات روحی می‌شود. اختلافات خانوادگی برای کسانی که دچار بیماری‌های قلبی هستند منجر به دو برابر شدن سکته‌های قلبی می‌گردد.

حقا که: حدیث شریف معجزه‌ای است که بر راستی رسالت نبی اکرم صلی الله علیه وسلم گواهی می‌دهد.

به قلم: عبدالعلی شفیعی

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن