دسته‌بندی نشده

افزایش جمعیت مسلمانان در ایالات متحده‌ی آمریکا

ترجمه: پایگاه‌ اطلاع‌رسانی اصلاح

طبق آخرین نظرسنجی‌ها، جمعیت مسلمانان در ایالات متحده‌ی آمریکا، در ده‌ سال اخیر، روندی رو به‌ رشد را نشان می‌دهد.

بنا به‌ گزارش پایگاه‌ اطلاع‌رسانی به‌ نقل از سایت شبکه‌ی خبری الجزیره‌ و رویترز، آمارهای تازه‌ی حوزه‌ی ادیان در ایالات متحده آمریکا که دیروز سه شنبه ۱ ماه‌ می، منتشر شد نشان می‌دهد که شمار مسلمانان تبعه‌ی آمریکا در طول یک دهه‌ی گذشته افزایش چشمگیری داشته، به طوری که شمار آنان در اغلب مناطق غربی و بخشی از جنوب این کشور برای نخستین بار از تعداد یهودیان فراتر رفته است و این در حالی است که اکثر کنیسه‌های اصلی این مناطق با کاهش پیروان خود روبرو شده‌اند.

آقای دیل جانز یکی از پژوهشگران شرکت‌کننده در این پژوهش که از سوی جمعیت آمارگیری هیئتهای دینی آمریکا انجام گرفته، می‌گوید: شمار گروندگان به آیین اسلام در سال ۲۰۱۰ به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است که در مقایسه به آمار یک میلیون نفری مسلمانان آمریکا در سال ۲۰۰۰ افزایش چشمگیری به حساب می‌آید که البته این افزایش ناشی از دو عامل مهاجرت و مسلمان شدن افراد جدید بوده است.

آقای جانز که این گزارش را دیروز سه‌شنبه در کنفرانسی در شیکاگو ارائه می‌کرد نیز گفت: «اکثریت در همه‌ی ایالتها از آن مسیحیان است اما برخی از نتایجی که یافته‌ایم جالب توجه هستند. » وی از میان این نتایج به رشد تعداد مورونها[۱] اشاره کرد که بیشترین رشد جمعیتی در ۲۶ ایالت از آن این فرقه بوده است.

آمارها نشان می‌دهد که حدود ۵۵ درصد مردم آمریکا به طور مرتب در مراسم دینی‌اشان شرکت می کنند در صورتی که اکثر نظرسنجیها گویای آن است که حدود ۸۵ درصد آمریکائیان دارای عقاید دینی هستند؛ هرچند که همه‌ی آنان در مراسم مذهبی حضور نمی‌یابند. همین نظرسنجیها همچنین نشان‌دهنده‌ی آن است که رقمی در حدود ۱۵۸ میلیون آمریکایی در طبقه‌ی کسانی قرار می‌گیرند که به هیچ دینی پایبندی ندارند.

اما در میان دیانت‌های اصلی آمارها نیز نشان می‌دهند که جمعیت کاتولیکها – بزرگترین مذهب آمریکا- در ده سال گذشته با کاهشی ۵ درصدی به ۹/۵۸ میلیون نفر کاهش یافته است. آقای جانز می‌گوید: پرونده‌ی کاتولیکهای آمریکا بیشترین کاهش جمعیتی را ثبت کرده به ویژه در ولایت مین و پس از رسوایی یک از کشیشهای این ایالت.
وی افزود که در منطقه‌ی کاتولیک‌نشین نیوانگلند تعداد مراسم تشییع جنازه‌ی کاتولیکها از تعداد مراسم غسل تعمیدشان بیشتر است.

——

[۱] – مورمون واژه‌ای است که برای توصیف پیروان شعب مختلف جنبش قدیسان آخر الزمان به‌کار می‌رود. این واژه بیشتر به اعضای کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخر الزمان (که کلیسای مورمون‌ها خوانده می‌شود)، اشاره می‌کند.
منبع: الجزیره
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 6 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن