جوانان و نوجوانانفرهنگ و جامعه

اقیانوس جوان را سد نبندیم

همیشه برای فرار از دل تنگی هایمان باید باکسی حرف بزنیم، بایکی که امیدوار باشی بعد از فروکش کردن دردواره هایت، ارام می شوی، سبک می شوی!

روزهای سنگین و سخت در زندگی بسیاری از ما بوده و هست و بی گمان خواهد بود که عقده های تلنبار شده باید برای امینی گفته شود، کسی که احساس کنی تو و دردها و حرف هایت رامی فهمد.

دنیای بزرگ به گاه درد آن چنان کوچک و حقیر می شود که حتی یک لحظه هم نمی توانی تحملش کنی ، باید حرف بزنی؛ باید بگویی اما سخت است ،‌می دانم!

دنیای مجازی این روزها برای جوانانمان همان دنیای رؤیای است، با گوش های که می شنود اعتراض های که فریادش می زند و روی حرف هایت ، که خط نمی کشد.

با آرزوهایت دنیایی می سازی، بی در وپیکر ، بی قلعه و بارو، بی نگهبان و حراست و نیروی انتظامی….دنیایی که همه چیز در تصرف تو و راست و دروغ های توست.

تو سلطان قلمرو ای می شوی که مرز نمی شناسد، جغرافیا ندارد، تاریخ میخکوب شده و تو شخصیتی می شوی که دوست داری باشی!

این جا همه چیز مال توست.‌ پلی می سازی از راست و دروغ هایی که شاخ  و دم دارند و از طرف مقابل هم تصویری وارونه داری. این جا چت روم است. صدای ناشناس ترین! صدای فریاد گونه ای ازدروغ و توهم  و تو اسیر پنجه هایی که خودت اجازه داده ای گلوی صداقتت را بفشارد و خفه کند.

تا ناکجایی می روی که شاید راه برگشت نداشته باشد. تو در قاب تصوراتت به دیوار کوبیده می شوی و طرف نه تو را باور دارد و نه خودش را ؛ اما باعلم به آن همچنان اصرار بر ادامه اش داری!

جوان امروز ما گرفتار تارهای عنکبوت مدرنیته می شود، همان دستاورد هایی که مغزش طراحی کرده و دست های توانایش ساخته، حالا قلبش را از او گرفته و این معامله ی بی سود و پر ضرر همان خیال قدرت ها برای سرگرم کردن تو و ادامه ی چپاول هایشان است.

حیف نیست آن هنرمند دست ها و آن خلاق فکرها در چنان کوچه ای بی نشان ویلان و سرگردان باشد، جایی که تو دنیایی هستی پر از حیرت و شگفتی که می توانی مسیر تاریخ را به نفع خودت عوض کنی؛ این چنین شیفته ی دنیایی خیالی شوی که می دانی نیست.

حرارت ان حرف ها و گرمی ان دست ها اگر در کار شوند! ان خیالات را با آجرهای اراده ات چنان می سازد که از کاخ آرزوهایت هم قشنگ تر می شود.

امروز دنیای رئال بر ایده آل پیروزتر و آبادتر است؛ باید با واقعیت ها، ملموس ها زندگی کرد، مثل: مصالحی که در دستان کارگر با نقشه ی معمار و طراحی مهندس به بنایی محکم تبدیل شده، نه مانند : ان خیالات خواب آوری که به بن بست می رسند!

این فضا و این وقت و حتی کمترین از ان در اختیار بزرگ مردان و زنان کتاب ها و سرنوشت ها و داستان هایمان بوده که چنین نام خود را ابدی کرده اند.

به تجربه دیده ایم که تنگناها و فضاهای محدود و حتی استبدادی محلی برای پرورش ابر مردان می شود. نگاهی به تاریخ، افشاگری می کند، وقتی جوان با دنیای کتاب و کتابخوانی غریبه می شود، سرنوشتی بهتر از این در انتظارمان نیست!

چرا بعد از سال ها هنوز جامعه چونان ناصر سبحانی و‌ احمد مفتی زاده ای نپرورده؟ چرا در میان جو کنونی شریعتی تکرار نمی شود؟ چه چیز این خلاء را می تواند پرکند تا از میانه ی آن مصطفی خرمدلی بروید که تفسیرش میزان علم و جمال باشد؟

چه چیز این فضای مه الود و غباراگین اجازه ی رشد به نوباوگانمان نمی دهد تا دوباره نخبگانی برویاند، کجای این مسیر تاریک است که کورسوهای فانوس های راه هم افاقه ای نمی کند؟!

اگر بگویم به همه چیز این تعلیم و تربیت مشکوکم! اگر بگویم آبکی و بی اصالت است، تعجب نکنید. عیب نگیرید که من هم زخمی این دشنه ی خود پرورده ام که حتی صورتمان را نیز زخمی کرده است. من ناباور به کجای این معادله باید شک کنم تا کسی باور کند سنگ تمام نگذاشته ایم !

همه چیزمان زیر علامت سؤال بزرگی است که چه کرده ایم با خودمان با جوانی که رو در روی مان ایستاده و باورمان ندارد؟

کجای این مسئله…. کجای این تردیدها چیزی جا گذاشته ایم که امروز پازل جوان یک خانه اش خالی است؟

هجوم فرهنگ های غریب، چت روم ها و عدم نظارت بر بازار اینترنت امروز کابوس جوان و جوان را فرا رویمان گشاده و انگشت حیرت از اعجوبه ای که در دامن خودمان پرورانده ایم و از حرکاتش در حیرتیم!

تا دیر نشده فکری باید کرد، به نقدهای بی غرض، به راه حل های منصفانه بها بدهیم. به نخبگان و کارشناسان باید فرصت تحلیل داد از جوان از خودش کمک بگیریم ؛ او با دنیایی پر شور، دلی صاف چون اقیانوس دارد، راضی به مواج شدنش نباید شد که اقیانوس را سد نتوان بست.

به زلالی چشمه هایی باید فکر کرد که راهی دریا و اقیانوسند ، به فکر برنامه ای مدون و غیر خودخواهانه برای نوجوانان باشیم و جوان را با محبت زنجیر کنیم که اسیر بند محبت هرگز گریز پای نیست.

با تهدید ، نه! باترغیب!
نویسنده: کتایون محمودی / روزنامه نگار اهل سنت

نمایش بیشتر

کتایون محمودی

کتایون محمودی/ روزنامه‌ نگار و کارشناس ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن