یادداشت

انسانها و باگ ها

انسان ها مانند نرم افزارها هستند،حفره ی امنیتی دارند.خلاء هایی که در اثر برخوردهای روزانه در تعامل های سه گانه خود با خود،خود با خدا،خود با مردم خود را نشان می دهند.سیستم ها روزآمد آنند که کاشف این باگها باشند،آنها را کشف کنند و برای درست کار کردن آنها را برطرف کنند.نمونه اش همین ورژن اخیر آی ا اس ١١.٠.١ آیفون است،یک ماه بیشتر نیست که آمده اما اپل نسخه ١١.٠.٢ را بیرون داده است.

بسیارند آدمیانی که از همان لحظه تمیز این باگها را دارند، گاهی آنها را تشخیص می دهند و گاهی نه؛سالهای سال حفره بر حفره افزوده می شود و شخص اصلا آنها را نمی بیند.
اما شرکت های نرم افزاری چگونه باگها را کشف می کنند:

١.خود را عرضه عمومی می کنند.

٢.مدام در فیدبک از کاربران نظرات عملی کار را می گیرند.

٣.مهندسین خبره روی سیستم طراحی شده خود کار می کنند و آنها را برطرف می کنند.

اتفاقا اعتبار این شرکت ها به همین روزآمدی سیستم هاست.

حال بیایید و نوع تعامل ما با باگ ها را ببینید،سروران همیشه خود را سرو می پندارند و متوسط ها اندکی مایه دار تر کار می کنند و ضعیف تَر ها دانش لازم برای تغییر را نمی یابند.
گاهی اصلا معیاری برای چک کردن درست کاری خود طراحی نکرده ایم.فی المثل اگر باگ ما در زمینه روان باشد هرگز به نزد روانپزشک نمی رویم تا انگ اختلال به ما نخورد.به نظرم ریشه ی همه باگ های آدمی غرور و فریب است.شیطان با مهارت تمام باگ ایجاد می کند و چنان آنها را آراسته می کند غافلانه با باگها همدل می شویم،بقول مولانا دیگری بر جای من می نشیند و من تسخیر او می شود،آدمی را دیگری استخدام می کند و در راستای منافع شیطانی خود می برد و ما می شویم مهره ای در دست او.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن