داستان آموزندهفرهنگ و جامعه

بازی کودکان با تیغ دولبه «فضای مجازی»

دسترسی آسان به “تیغ دولبه” فضای مجازی و تلفن‌های هوشمند، زمینه را برای ورود بی‌دردسر همه افراد جامعه حتی کودکان هموار ساخته است.

کودک بی‌هیچ پیش زمینه‌ای با دام‌ها و تیزی این تیغ دولبه، هرگز شاید نفهمد که ممکن است، ایمان، اخلاق، فرهنگ،‌ تربیت، هدف باشد و ریشه‌ها آنها از بیخ آسیب‌پذیر شود.

نونهالان بی‌هیچ پیش زمینه‌ای از خطرهای نهفته در شبکه‌های اجتماعی، با تراکم و آمیختگیِ انواع «اطلاعات درست و غلط» و «بدون قدرت تشخیص راه از چاه» صفحه‌ی صاف و شفاف ذهن کودکانه خویش را تیره و گاه خط‌خطی می‌کنند.

از آن‌جایی که، گوشی‌های هوشمند قابلیت نصب بازی‌های گوناگونی را در خود دارد، کودک و نوجوان مدت زمان زیادی را سرگرم بازی و کنجکاوی‌های غیرلازم است، از برنامه‌های ضروری و درسی‌اش، باز می‌ماند.

بسیاری از دانش آموزان کم تجربه‌ی ما، بی‌توجه به کلاس درس، در مرداب چت و رد و بدل پیام یا بازی با تلفن همراه، غرق می‌شوند. حاصل این سرگرمی مخرب، افت تحصیلی و در جا زدن‌های پی در پی است.

این تهاجم نامرئی، باید با عملیاتی فرهنگی و از جنس فنش، مهار شود؛ در مثل گویند: فن را با فنش خنثی کرد. چرا که رشد علف هرزها در خاک حاصلخیز این سن که باید فصل رویش باشد، میوه‌ای تلخ به بار می‌آورد و دکان بی‌دینی، بی‌فرهنگی، دروغ را باز و درخت بی‌ریشه… رشد و نمو می‌کند، که دین، ایمان، فرهنگ را نشانه خواهد رفت.

با توجه به حاکمیت این فضا بر ذهن همه افراد، برای کودک ساختن فضایی مشوق مطالعه و آشنائی درست با شیوه مطالعه ضروری است، تا اعتیاد مفرط به تلفن همراه کنترل شود، تا کودک از آثار منفی آن در امان باشد.

می‌باید: «پدر و مادر با زبانی آغشته از مهربانی دلبندهایشان را از خطرات این پدیده‌ی مدرن آگاه و امکانات دسترسی به برنامه‌های درست و نادرست اینترنت را تشریح و عواقب استفاده نادرست از آن را بازگو کنند.

آنان می‌توانند با برنامه‌ریزی درست، اوقات فراغت کودکان را ساماندهی کنند. و با طراحی و مدیریت مدبرانه، برنامه‌های کمک درسی را جایگزین و برای استفاده کودک تهیه کنند تا از راه بکارگیری آن در درس‌ها، پیشرفت داشته باشند.»

نویسنده: عبدالوحید عمرزهی

نمایش بیشتر

عبدالوحید عمرزهی

مدرس مدرسه علوم دینی عین العلوم گشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن