رمضانمطالعات اسلامی

باز شدن دروازه‌ی رمضان

نویسنده: عبدالغفور گردهانی

خانه‌ای را تصور کنید که در طول سال دروازه‌های آن بسته باشد و تنها چند پنجره آن باز باشد که شما بتوانید در ایام پنجشنبه و دوشنبه، تاسوعا و عاشورا، یازدهم و دوازدهم و سیزدهم هر ماه و بالاخره در شش روز اول ماه شوال و نیز گاه گداری با نذر بتوانید به داخل آن نگاه کنید! آدمی‌ را که به هر خانه‌ای راه نمی‌دهند. او را به همان جا راه می‌دهند که اهلیت آن را داشته باشد.

اینک ما پشت در خانه‌ای ایستاده‌ایم که تا ساعاتی دیگر دروازه آن را می‌گشایند و خیل مشتاقان به آن سرازیر می‌شوند.البته همه مشتاق نیستند برخی برای آن آمده‌اند که بدانند این خانه شیک چیست و برخی دیگر از سر ناچاری آمده اند، برخی آمده اند و می‌دانند که داخل خانه چه خبر است و آنها در آنجا چه باید بکنند و برخی دیگر ارزش و مقام این خانه را نمی‌دانند. در هر حال همگی ما به خانه‌ی رمضان رسیده‌ایم. صاحبخانه چنان ایام را گردانده که شعبان تمام شود و پیش از شوال رمضان طلوع کند. مهمترین ویزگی یک خانه را باید از صاحب خانه پرسید.. اما براستی صاحب خانه چه می‌گوید:

۱٫ای مؤمنان روزه بر شما مانند پیشینیان فرض است تا با تقوا شوید.

۲٫روزه در ایامی ‌معدود است و کسانی که نتوانند روزه بگیرند می‌توانند فدیه بدهند و البته اگر روزه بگیرند برایشان بهتر است.

۳٫این خانه‌ای است که در آن قرآن نازل گردیده است که کتاب هدایت و بینات است.

۴٫هر کس به این ماه رسید روزه بگیرد.

۵٫هر کس که بیمار و یا در سفر بود و نتوانست روزه بگیر به جای آن ایامی‌دیگر را روزه بدارد.

۶٫خداوند خواستار آسانگیری بر شماست نه سختگیری.

۷٫به سبب اینکه خداوند شما را به این ماه هدایت کرده است این ماه را روزه بگیرید و بزرگی خداوند را بیان کنید.

۸٫ایام رمضان وقت دعاست و خداوند نزدیک است و دعای هر کس را می‌شنود و اجابت می‌کند و این موجب رشد است.

۹٫همبستری با زنان شرعی در شبهای رمضان جایز است.

۱۰٫زمان روزه گرفتن از هنگامی ‌است که سپیده می‌دمد تا شب. (بقره:۱۸۳-۱۸۷).

اما پیامبر خدا چه می‌فرماید:

۱٫من صام رمضان إیمانًا واحتساباً فغفر له ما تقدّم من ذنبه. هر کس که رمضان را از روی ایمان و امید به پاداش الهی روزه بگیرد خداوند گناهان قبلی او را می‌بخشد.

۲٫روزه سپری در برابر آتش دوزخ است. پس روزه دار نباید ناسزا بگوید و عمل جاهلانه انجام دهد.(بخاری/۴۹۸۱)

۳٫در بهشت دروازه‌ای وجود دارد که فقط روزه‌داران وارد می‌شوند و ریّان نام دارد.(بخاری/)

۴٫وقتی رمضان می‌آید دروازه‌های بهشت باز می‌شود. دروازهای آسمان باز می‌شود و درهای دوزخ بسته می‌شود و شیاطین به زنجیر کشیده می‌شوند. (بخاری/۱۸۹۹) و…

با این رهنمود‌ها وارد این ماه مبارک می‌شویم و در پی این رهنمودها به روزه‌داری اندام‌ها و جوارح می‌پردازیم، به تلاوت و تدبر در قرآن مشغول می‌شویم و نماز تراویح و قیام لیل بجا می‌آوریم. در دستگیری و کمک به نیازمندان شتاب می‌کنیم و در هر ثانیه از ایام رمضان بذر خیری می‌کاریم که مبادا این ایام از دست برود و خدای ناکرده حسرت بخوریم که کار نکرده‌ایم. ان‌ شاء الله تلاش می‌کنیم دستان دعا هرگز پایین نیاید و دستان شهوات هرگز بالا نرود تا بر ما چیره شود.

منبع: اصلاح وب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − شش =

دکمه بازگشت به بالا
بستن