دسته‌بندی نشده

برادر، خواهر زبانت را نگهدار!

در جریان سفر اخیرم به افغانستان عزیز، عاداتی را میان عوام دیدم که بار ها از شنیدنش گونه هایم سرخ شده، جبینم عرق میکند.
جوانانی را دیدم که بنام فکاهی و لطیفه، با دین، آیات قرآن و ملائک، برای گرمی مجلس و چند لحظه لبخند الفاظِ ساختهٔ ابلیس را با یکدیگر رد وبدل میکردند.
کاسبینی را دیدم که از فرط نالش از روزگار، به اسلام و دین و ارزش های اسلامی نیشِ زبان میزدند.
حتی دانشمندی در وصف فرعون و تفوق وی بر یک فرد مسلمان قسم یاد میکرد و هی میگفت.
برادر و خواهر عزیزم!
برای لطیفه و فکاهی و استهزأ سوژه های زیادی است که میتوانی با آن لحظه ئی تمسخر کنی.
اما با دین و اسلام و ارزش هاس اسلامی و آیات قرآن لطیفه گفتن و فکاهی ساختن عواقبی دارد که بنده قادر به جلوگیری از آن نیست.
بر مسلمان واجب است که زبانش را حفظ کند، و چیزی نگوید که موجب غضب الهی گردد،
چه بسا آدمی سخنی بر زبان جاری کند و چنین بپندارد که سخنش چیزی نبوده حال آنکه موجب عقاب و عذاب او شود.
پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند :
« إِنَّ الْعَبْدَ لَیَتَکَلَّمُ بِالْکَلِمَهِ مَا یَتَبَیَّنُ فِیهَا، یَزِلُّ بِهَا فِی النَّارِ أَبْعَدَ مِمَّا بَیْنَ الْمَشْرِقِ» بخاری (۶۴۷۷) ومسلم (۲۹۸۸).

یعنی :

« گاهی بندهٔ خدا حرفی می‌زند که دربارهٔ آن فکر و دقّت نمی‌کند، ولی این حرف باعث می‌شود به دوزخ بلغزد (و به قدری در آتش فرو می‌رود) که از فاصله‌ٔ مشرق و مغرب بیشتر است».
و در روایت ترمذی آمده که رسول اکرم (ص) فرمودند :
« إِنَّ الرَّجُلَ لَیَتَکَلَّمُ بِالکَلِمَهِ لاَ یَرَی بِهَا بَأْسًا یَهْوِی بِهَا سَبْعِینَ خَرِیفًا فِی النَّارِ» ترمذی (۲۳۱۴).
یعنی :
«گاهی انسان سخنی بر زبان جاری می کند که از نظر او مهم نیست اما (نمی داند که با) گفتن آن به اندازه هفتاد سال به جهنم فرو می رود».
و بلال مزنی رضی الله عنه روایت کرده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند :
« وَإِنَّ أَحَدَکُمْ لَیَتَکَلَّمُ بِالکَلِمَهِ مِنْ سَخَطِ اللهِ مَا یَظُنُّ أَنْ تَبْلُغَ مَا بَلَغَتْ، فَیَکْتُبُ اللَّهُ عَلَیْهِ بِهَا سَخَطَهُ إِلَی یَوْمِ یَلْقَاهُ» ترمذی (۲۳۱۹) وصححه الألبانی فی صحیح الترمذی .

یعنی :

« ممکن است کسی از شما سخنی مورد غضب خداوند بگوید و گمان نکند که بدی وعذاب آن سخن، به آن درجه برسد که رسیده است و به علت آن، خداوند غضبش را تا روز لقاء الله برای او می‌نویسد».
و پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند :
«مَنْ کَانَ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالیَوْمِ الآخِرِ فَلیقُلْ خَیْراً، أوْ لیَصْمُتْ» متفقٌ علیه.
یعنی :
«هرکس به خدا و روز قیامت ایمان دارد، یا سخن نیک بگوید، یا ساکت باشد».
بذله گوئی، سخنرانی ،شوخی و استهزاء با الفاظ قرآن الکریم که کلام خداوند است، کفر است، و موجب خروج از اسلام و ارتداد خواهد شد.
الله تعالی می فرماید :
«وَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ لَیَقُولُنَّ إِنَّمَا کُنَّا نَخُوضُ وَنَلْعَبُ قُلْ أَبِاللَّهِ وَآَیَاتِهِ وَرَسُولِهِ کُنْتُمْ تَسْتَهْزِئُونَ * لَا تَعْتَذِرُوا قَدْ کَفَرْتُمْ بَعْدَ إِیمَانِکُمْ إِنْ نَعْفُ عَنْ طَائِفَهٍ مِنْکُمْ نُعَذِّبْ طَائِفَهً بِأَنَّهُمْ کَانُوا مُجْرِمِینَ» (توبه ۶۵-۶۶).

یعنی :

« و اگر از آنها بپرسی (چرا این اعمال خلاف را انجام دادید؟!)، می‏گویند : «ما بازی و شوخی می‏کردیم!» بگو :
« آیا خدا و آیات او و پیامبرش را مسخره می‏کردید؟!»
(بگو: ) عذر خواهی نکنید (که بیهوده است؛ چرا که) شما پس از ایمان آوردن، کافر شدید! اگر گروهی از شما را (بخاطر توبه) مورد عفو قرار دهیم، گروه دیگری را عذاب خواهیم کرد؛ زیرا مجرم بودند».
امام صاحب ابن حزم می فرمایند :
«از طریق نص ثابت است که هرکس خداوند متعال یا یکی از ملائکه یا یکی از انبیاء علیهم السلام یا آیه ای از قرآن و یا فریضه ای از فرائض دینی را به استهزاء و شوخی بگیرد، چنانکه حجت بر او تمام شده باشد او دیگر کافر است، چرا که اینها همه آیات الهی هستند» “الفصل فی الملل والأهواء والنحل” (۳/۱۴۲) .
و باز فرمودند :
«هرکسی خدا را دشنام دهد یا مورد استهزاء قرار دهد، و یا ملائکه ای را دشنام دهد یا مورد استهزاء قرار دهد، یا پیامبری را دشنام دهد یا مورد استهزاء قرار دهد، یا آیه ای از آیات خداوند را دشنام دهد یا مورد استهزاء قرار دهد، او با این عملش کافر و مرتد گشته و حکم مرتد دارد، و شرائع الهی و قرآن همه از آیات الهی هستند» “المحلی” (۱۱/۴۱۳) .
نظر به آیات فوق و احادیث حضرت رسول کریم، علمای کرام هر نوع استهزأ، شوخی، فکاهی، طنز و مسخرگی را در این مورد مردود دانسته، هوشدار داده اند.
پس ای عزیز!
زبانت را نگهدار، و به خطر یک لحظه خنده و استهزای دیگران خود را از آسمان هفتم در قهر آتش میفگن.
لطفاً حدیث امروز را تا میتوانید به دیگران ارشاد و ابلاغ کنید، تا به گوش آن عده جوانانی که از اسلام و عملکرد های اسلام بدور هستند، کم از کم این عمل زشت را انجام ندهند.
اللهم اهد ناالصراط المستقیم!

آمین!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن