دسته‌بندی نشده

بردباری و صبر هنگامی که با شما به نادانی برخورد میشود

﴿بخش پانزدهم﴾:
👈 در بخش قبلی راز چهاردهمِ بدست آوردن دلها را که ﴿زبانِ نیک و انتخابِ بهترین شیوه ی صحبت﴾ بود، خدمت شما عزیزان تقدیم نمودم.
و حال راز پانزدهم:
👈 ۱۵ – ﴿بردباری و صبر هنگامی که با شما به نادانی برخورد میشود﴾:
انسان ها مختلف اند و هر که را الله سبحانه وتعالی بشکلی و با خصایل خاصه ئی آن شخص آفریده است.
📍توانائی های فکری هر انسان نظر به قدرت استعداد، بینش، خوانش و برداشت های انفرادی شخص فرق میکند و نمیتوان یکی را با دیگری مقایسه کرد.
انسان های عاقل و زود رسی داریم که با یک اشاره، به تمام جوانب یک قضیه پی میبرند، و نیز افرادی در جامعه داریم که بارها موضوعی را میخوانند و یا میشنوند، ولی سرِ شان باز نمیشود.
📍در پهلوی این دو گروه انسانها، یک گروه دیگری داریم که جاهل و نادان اند.
👈 جهل و نادانی جادویی است که گاهی آدمیان در پناه آن می زِیَند و می ‌آرامند و در پی آمد آن می‌سوزند و می مانند.
📍چنین است که آدمی از آغاز یا جاهل بوده است یا عاقل.
اگر عاقل بوده به نهایت هستی می ‌رسیده و اگر جاهل بوده است، کار او بدانجا میکشید که روی هستی و تمدن را ندیده، خود نمی دانند که در جاهلیت گرفتارند.
📍در بعضی حالات تعداد جاهلان در یک قریه، روستا، دهکده، و یا یک شهر بزرگ، و بالاخره در یک جامعه، از تعداد عاقلان زیاد بوده، اکثریت به جهالت تصمیم میگیرند و این روند را به فرهنگ تبدیل میکنند.
در اینصورت، زمانیکه، اکثریتِ اطرافیان مان نادان اند، در چنین محیط و ماحولی چگونه دل های مردم را تحت تأثیر آوریم؟
👈 کلیدِ پانزدهمِ بدست آوردن دل ها، فقط صبر و پایداری در مقابل کسی که به نادانی با شما برخورد میکند است.

عزیزان گرانقدر:

👈 دنیای فعلی ما پر از جهالت است اگر چه گاهی همراه با فضیلت است و چنان که پیوسته رسم روزگار بوده است جاهل همیشه بر مرکبِ مُراد سوار بوده و فاضل در عذاب.
اما، سخن خیلی مهم این است که:
👈 اگر جهالت نباشد قدر فضیلت را کَی توان شناخت؟
هیچگاه آفتاب عالَم‌تاب در پشت نقاب و حجاب پنهان نمانده و سرانجام ﴿فضیلت﴾ بر جهالت پیروز میشود، و این وقتی امکان پذیر است که از نادانی جاهل درگذریم و بر اریکه ی صبر تکیه کنیم، در اینصورت بدون شک که یک دل را نه، بلکه دل ها را تحت تأثیر آورده ایم.
📍چرا منحیث یک مسلمان عاقل و دانا، برخوردِ جاهلانه ی یک نادان را نبایستی  سرزنش کنیم؟ حکمتِ این کار در کجاست؟
👈 در اینجا سرزنش نکردنِ شخص جاهل، دلیلش این است که چنین شخصی نگاه نمی کند که توصیه و راهنمایی ما به صلاح او است، بلکه این عملِ ما را به کینه می گیرد و درصدد تلافی برخواهد آمد و اصلاح به فتنه تبدیل خواهد شد.
📍اما همین عملِ ما در مقابل شخصی که فهیم باشد، به منزله ی عملِ نیک که در راهِ ارتقاء و اصلاح او است می باشد. لذا موجب پیوند دوستی خواهد شد.
👈 یگانه دلیل اصلاح ناپذیری مردم در این زمانه همین است عزیز!
دعوتگران گرانقدر ما تا زمانیکه شرایط امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه مساعد نکرده اند، دعوت شان چندان نتیجه ای نخواهد داد.
👈 نه این است که مانند بردران عزیزالقدر تبلیغی ما، بدون در نظرداشت وضیعت و حالتِ پذیرشِ مردم، و عدم مساعدت شرایط دعوت، شروع بع تبلیغ کرد، و یا هم، مانند بعضی افراطیون، در صورت اصلاح نشدنِ مردم، بایستی همه را به توپ و تفنگ بست و منهدم ساخت!
📍به اصطلاح مشهور ﴿ یا نی نی، یا دِه دِه﴾.
اگر الله سبحانه وتعالی میخواست، همه را هدایت میداد و همه راه حق را پیش میگرفتند!
👈 یکی از شرایط تأثیر گذاری بر روان مردم و تحت تأثیر آوردن دل ها همین صبر در مقابل واکنش های افرادِ نادان است.
📍یک مسلمان خوب، بلادرنگ بر واکنش این گروه مردم اقدام جدی نمیکند، و نه هم به نکوهش آنها میپردازد، چون نادانان فکر میکنند که آنها بر حق اند و شما در اشتباه هستید، پس وقتی ایشان چنین فکر میکنند، چگونه استدلال شما مورد پذیرش ایشان قرار گیرد؟
👈 به صبر و حوصله ی بهترین آدم و عالم، حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم نگاه کنید!
👈 هیچ پیامبری مانند پیامبر اکرم صلی الله وعلیه وسلم در راه ابلاغ رسالت، آزار و رنج ندیده است. در عین حال در تمام زندگی درخشانش، حتی یک مورد پیدا نمی شود، که اظهار ضعف و عجز کرده باشند، و یا در حرکت خود سستی نموده باشند، بلکه چون کوهی استوار، با صبر و حوصله ی بی بدیل به راه خود ادامه دادند.
👈 مثلا در جنگ احد با سخت ترین مصیبت مثل مصیبت شهادت کاکای شان حضرت حمزه (رض) مواجه شدند، دندانهای مبارک شان شهید شد و قسمت هایی از بدن مبارک شان مجروح گردید، اما همه ی این حوادث تلخ را با تحمل و شکیبایی، بر خود هموار کردند، تا آنجا که بعضی از اصحاب به او گفتند:
🔹«برای دشمن نفرین کن » در پاسخ فرمودند:
👈 «بار الها! قوم مرا به راه راست هدایت فرما، چرا که آنها نادان هستند.»
این است نحوه ی تحت تأثیر آوردنِ دل ها، این است شیوه ی برخورد با نادان و جاهل.
صبـر تلـخ آمـد ولیکن عـاقـبت
میـوه شیـرین دهـد پـرمـنفعت
گنـدمـی را زیر خـاک انـداختند
پس ز خاکش خوشه‌ها برساختند

بلی عزیزان گرانقدر!

👈 یک دانه ی گندم را وقتی زیر خاک اندازید، چندین خوشه ی گندم از آن سر میزند، فقط یک خصلت زیبای ﴿صبر﴾ در مقابل برخورد یک نادان، دلِ او را مانند موم نرم میکند و زمانیکه اکثریت نادان شدند، از بی صبری چی سود؟
👈 در اخیر دعا میکنیم تا الله سبحانه وتعالی، ما را این روش زیبای محمدی (ص) را نصیب گرداند تا بعد از اصلاح خود، دلهای دیگران را تحت تأثیر آورده، به اصلاح جامعه تک تک مان از دل و جان بکوشیم!
آمین یا رب العلیمن!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن