مطالعات اسلامی

بندگی یا خدایی ؟

نوشته : عارف شهدادی

انسان طبیعتا از بندگی و بنده بودن نفرت دارد و مدعی خدایی است و دلش می خواهد بجای عبودیت ، ربوبیت کند. در حالیکه بندگی برازنده انسان است آن هم در مقابل خداوند نه در مقابل هیچ احد دیگر.

چنانکه جان استوارت میل می گوید : تمایل طبیعی آدمی ، براین است که رای خود را بر دیگران تحمیل کند. این تمایل به قدری شدید است که تنها فقدان قدرت ، می تواند مانع آن شود .

یکی از عرفا گفته است یکایک افراد بشر ادعایی را که فرعون برزبان می آورد و می گفت ((أَنَا رَبُّکُمُ الْأَعْلَى‏)) را در مغز خود می پرورانند. چیزی که هست فرعون زمینه اجتماعی آماده ای در اختیار داشته است و در زمان او مردمی می زیسته اند که این زبونی را پذیرفته اند و زیربار ادعای او رفته اند. به تعبیر قرآن :((فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُ……))( ۵۴ زخرف) و برای دیگران شرائط فراهم نشده است.

تمامی فرعون صفتان دیروز و امروز از مردم اطاعت محض می خواسته اند . اصولا هر انسانی که به هر نحوی در اجتماع از مردم و از همنوعان خود رای و تفکر نخواهد و طالب اطاعت محض باشد فرعون صفت است. خواه پدر و مادر ، برادر بزرگتر ، رئیس اداره و یا مدیر کل باشد . هر فرد انسانی در هر شرایطی که به سر می برد ، در رفتاری که با خدمتگذاران و زیر دستانش و کسانیکه به نحوی تحت فرمانش هستند ، با زبان بی زبانی این ادعا را دارد. و می خواهد این رویای خود را جامه عمل بپوشاند . ممکن است نتواند باصراحت چنین ادعایی را بر زبان براند ، ولی مگر نه این است که با آن غیظ و غضبی که در برابر کوتاهی یا اشتباهی که یکی از زیر دستانش از خود نشان می دهد می خواهد بفهماند که نسبت به آنان برتری دارد و به عبارت دیگر در خور امکانات ناچیزش می خواهد جامه کبریایی خداوند را اگر برای چند لحظه هم شده در بر کند .

این حس قدرت طلبی انسان هست که تلاش می کند تا روح سیری ناپذیر خود را ، از این تمایل لبریز گرداند

برتراند راسل می گوید : از میان تمایلات پایان ناپذیر انسان از همه قویتر تمایل به قدرت و افتخار است .

ناپلئون می گوید: اشتیاق تسلط برروح دیگران قویترین امیال است .

در پایان از خدای مهربان خواهانیم که آنچنان آگاهی و بصیرتی نصیبمان کند که بر خودخواهی و خود کامگی مان واقف شویم و از آنها پرهیز کنیم و دنبال کسب زندگی و بندگی بهتر باشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن