اخلاق و تربیتفرهنگ و جامعه

به تصویر خود نگاه کن

به تصویر خود نگاه کن

اگر تصویر خودت را در میان یکی از تصاویر زیر یافتی بدون درنگ و تردید آن را حذف کن.

تصویر اول:

دوستی دنیا و فراموشی آخرت، دنیاپرستی و علاقه مبالغه آمیز به دنیای فانی، تصویر انسانی که از فهم صحیح اهداف زندگی و وظایف خود بی بهره است.

«کَلاّ بَلْ لا تُکْرِمُونَ الْیَتیمَ * وَ لا تَحَاضُّونَ عَلى طَعامِ الْمِسْکینِ * وَ تَأْکُلُونَ التُّراثَ أَکْلاً لَمًّا * وَ تُحِبُّونَ الْمالَ حُبًّا جَمًّا »   (فجر۱۷-۲۰)

«هرگز! هرگز! (چنین نیست که کرامت و ذلّت انسان در نزد یزدان به دارائی و ناداری باشد) بلکه شما (گذشته از اقوال زشت ، افعال پلشت هم دارید! از جمله:) یتیم را گرامی نمی‌دارید. و همدیگر را تشویق و ترغیب نمی‌کنید به خوراک دادن به مستمند. و میراث را حریصانه یکجا می‌خورید (و ملاحظه حق بستگان و محرومان و یتیمان و ضعیفان نمی‌کنید، و حلال و حرام را رویهم انباشته و مشتاقانه صرف می‌کنید).و اموال و دارائی را بسیار دوست می‌دارید(و سخت دلباخته مال و متاع دنیا هستید ، و لذا ملاحظه مشروع و نامشروع و حلال و حرام را نمی‌کنید ).‏»

تصویر دوم:

فراموشی پدر و مادر در ترافیک مشغولیت های زندگی و عدم مشارکت با آنها در خوشحالی و ناراحتی هایشان، تصویر انسانی که وفا، عهد و پیمان و دادن جواب زیبا در مقابل نیکی ها را فراموش کرده است.

«وَ قَضى رَبُّکَ أَلاّ تَعْبُدُوا إِلاّ إِیّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْسانًا إِمّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ کِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفِّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً کَریمًا» (إسرا ۲۳)

«‏( ای انسان!) پروردگارت فرمان داده است که جز او را نپرستید ،و به پدر و مادر نیکی کنید(و با آنان نیکو رفتار نمائید).هرگاه یکی از آن دو، و یا هر دوی ایشان نزد تو به سن پیری برسند،    (کمترین اهانتی بدیشان مکن و حتی سبکترین تعبیر نامؤدّبانه همچون) اُف به آنان مگو!( و بر سر ایشان فریاد مزن) و آنان را از پیش خود مران و با سخنان محترمانه با آن دو سخن بگو.»

تصویر سوم:

تلاش مستمر در فساد و فاسد نمودن دیگران، روز و شب و بیدار و آشکار، تصویر انسانی که از خدا نمی ترسد و شدت انتقام و عذاب خدا را فراموش کرده است.

«الَّذینَ طَغَوْا فِی الْبِلادِ * فَأَکْثَرُوا فیهَا الْفَسادَ * فَصَبَّ عَلَیْهِمْ رَبُّکَ سَوْطَ عَذابٍ * إِنَّ رَبَّکَ لَبِالْمِرْصادِ»(فجر ۱۱-۱۴)

«‏ اقوامی که در شهرها و کشورها طغیان و سرکشی کردند.و در آنجاها خیلی فساد و تباهی به راه انداختند.لذا پروردگار تو تازیانه عذاب را بر سر ایشان فرو ریخت (و شلاّق عذاب را پیاپی بر آنان فرو آورد ).مسلّماً پروردگار تو در کمین (مردمان و مترصّد اعمال ایشان )است.»

تصویر چهارم:

ترک نماز و عدم بندگی خداوند، تصویر انسانی که از اسلام فرسنگ ها فاصله گرفته است.

«ما سَلَکَکُمْ فی سَقَرَ * قالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ * وَ لَمْ نَکُ نُطْعِمُ الْمِسْکینَ * وَ کُنّا نَخُوضُ مَعَ الْخائِضینَ * وَ کُنّا نُکَذِّبُ بِیَوْمِ الدِّینِ * حَتّى أَتانَا الْیَقینُ» (مدثر ۴۲-۴۷)

«‏چه چیزهائی شما را به دوزخ کشانده است و بدان انداخته است‌ ؟ ‏‏ می‌گویند:(در جهان) از زمره نمازگزاران نبوده‌ایم .و به مستمند خوراک نمی‌داده‌ایم . ‏و ما پیوسته با باطلگرایان (هم‌نشین و هم‌صدا می‌شده‌ایم و به باطل و یاوه و عیبجوئی ) فرو می‌رفته‌ایم .و روز سزا و جزای ( قیامت) را دروغ می‌دانسته‌ایم.تا مرگ به سراغمان آمد.»

 اگر خود را در میان یکی از این تصاویر یافتی پس در حذف آن بشتاب و در خود تغییر و تحول ایجاد کن.

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن