فرهنگ و جامعه

تجربه موفق انکشافی اسلامگرایان در اندونیزیا

نویسنده: محمد محمود

ترجمه: عبدالخالق احسان

اندونیزیا به حیث یکی از بزرگترین کشورهای جهان اسلام، در نهضت اقتصادی و علمی فراگیرش، چهره تمدنی این دولت را دگرگون ساخت، و سبک زندگی شهروندان را تغییر داده و انسان اندونیزیایی را به سوی علم، نوآوری و تولید تشویق نموده و انگیزه داد. شرکت‌های صنعتی، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و مساجد به صورت شگفت انگیزی به نهضت و خیزش مسلمانان این کشور سهیم گردیدند.

به کمک فرزندان این دولت اسلامی، اندونیزیا توانست در مدت پنج سال گذشته گام های بزرگ و پیشرفته‌ی اقتصادی بردارد و در بین کشورهای آسیایی مقام چهارم را بعد از چین، جاپان و کوریای جنوبی، کسب نماید و در سطح جهانی در رتبه شانزدهم قرار گیرد.

با وجود مشکلات و چالش های فراوانی که اندونیزیا بعد از استعمار و میراث سهمگین و نابود کننده اش به آن دچار بود، و علاوه بر آن، چالش های رشد سریع دیموگرافیک و تنوع فرهنگی و زبانی این کشور اسلامی؛ اما فرزندان این ملت مسلمان با اراده‌ی قوی و عزم آهنین در مقابل این موانع پیروز شده و چالش‌ها را درنوردیده و اندونیزیا را به آفاق علم و تکنولوژی بیرون کشیدند و از آن دولت اسلامی ساختند که در مصاف دولت‌های توسعه یافته و پیشرفته‌ی اقتصادی قرار می‌گیرد و سومین دولت اسلامی عضو گروه G20 می‌باشد. از تجربه موفق اندونیزیا بزرگترین دولت اسلامی چه می‌دانید؟ اینک می‌خواهیم ازین تجربه برای تان بگوییم!

اصلاحات رئیس سوهارتو (۱۹۶۶ – ۱۹۷۳)

اصلاحات رئیس سوهارتو بر جنبه اقتصادی ترکیز داشت، او به بازگشت اندونیزیا به اقتصاد جهانی از خلال ارتباط و عضویت به هیأت های مالی بین المللی مثل بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، تلاش فراوان نمود. پلان جدید سوهارتو به صرفه جویی و کمک‌ مالی کشورهای غربی و جاپان، نیاز داشت. مهمترین و بارزترین گام در راه اصلاحات اقتصادی، کاهش آثار تورم اقتصادی اندونیزیا بود، تورمی که ملت را به سوی نابودی می‌کشاند، به خاطر تحقق این هدف، سوهارتو گروهی از تکنوکرات ها را که اکثر شان از فارغان دانشگاه های امریکایی بود، مؤظف نمود تا راهکارهایی را جستجو و آماده سازند که از بحران تورم کاسته شده و دولت به سوی خودکفایی گام بردارد.

سپس سیاست بازار آزاد را با تعدیلات جدید روی دست گرفته و قوانین استثمار خارجی را در سال ۱۹۶۷ تدوین نمود و در ادامه به تعدیلات دیگری در بازار آزاد، قانون استثمارات داخلی را در سال ۱۹۶۸ تصویب کرد و این قوانین جدید انگیزه‌ی قوی به سرمایه‌گزاران خارجی در اندونیزیا داشت و جاپان و کشورهای غربی در بخش‌های مختلف سرمایه گزاری کردند و نتیجه‌ی این کار بر اقتصاد اندونیزیا خیلی مثبت بود، طوری که رشد اقتصادی کشور را به بیش از % ۹ رساند؛ درین برهه بود که نشانه های عصر طلایی اندونیزیا شکل گرفت.

عصر طلایی اقتصاد اندونیزیا (۱۹۸۰ – ۱۹۹۶)

با آغاز دهه‌ی هشتاد، اندونیزیا شاهد تحولات جذری از اقتصاد مصرفی به اقتصاد صنعتی بود، این دگرگونی تأثیر ستبری بر زندگی مردم و سطح معیشت شان داشت، و زیرساخت‌های ‌دولت محکم شد و دولت سرمایه‌ی زیادی در بخش صنعت مصرف نمود و بیشتر قریه‌ها به شهرهای بزرگ صنعتی تبدیل گردید.

هم چنان تعداد زیادی از پلان های اصلاحی اجرا گردید، مثل: سیاست های حمایت از کارگران، نیکوسازی نیروی رقابت سالم و آزاد تولیداتی، بازسازی سیستم بخش مالی به گونه‌ای که به سهم گیری در تغییرات اقتصادی اجازه دهد، تنظیم و تصویب قوانینی که مشکل قرض های خارجی در بخش صنعت را حل نماید. این گونه اقتصاد اندونیزیا از سال ۱۹۸۹ الی ۱۹۹۷ رشد %۷ داشت.

بعد از آن اندونیزیا مورد توجه اروپا و کشورهای عربی خلیج و جاپان قرار گرفته و اقتصاد آن در بخش های زیرساخت ها، صنعت، زراعت و گردشگری رشد چشمگیری یافت و در نتیجه نهضت اقتصادی، اندونیزیا در لست کشورهای اول آسیایی قرارگرفت؛ اما به اثر وجود نامیمون و ناگوار فساد و ضعف سیستم قضایی و مدیریتی در حکومت نظامی سوهارتو، بحران قرضه های بازدارنده، سبب عقب‌مانی کشور از رسیدن به اهداف مطلوب گردید و کشور به (انحراف مسیر توسعه) دچار شد.

اقتصاد اندونیزیا بعد از بحران ۱۹۹۷

بعد از بحران مالی نابود کننده به سبب نابودی اقتصادی و اضطراب سیاسی که منجر به سقوط حکومت سوهارتو گردید؛ اندونیزیا به مداوای جراحت خویش و بازیابی عافیت خویش آغاز نمود، و به خصوص بعد از این که در تحقق تحول بزرگ سیاسی موفق گردید و نظام سیاسی برای بازسازی اندونیزیا روی کار آمد.

اقتصاد اندونیزیا به صورت تدریجی روبرو به رشد نهاد و در سال ۲۰۰۴م رشد معدل ۵٫۱% داشته و سپس در سال ۲۰۰۵ به رشد معدل ۵٫۶% رسید و در سال ۲۰۰۷ معدل بیکاری ۹٫۷% بوده و با وجود مشکلات رشد اقتصاد جهانی، سیاست‌های جدید حکومت توانست درسال ۲۰۰۷ معدل رشد را به ۶٫۳% رسانده و نسبت بیکاری را تا سال ۲۰۰۸ به معدل ۸٫۴۶% کاهش دهد.

در جون ۲۰۱۰م راجستر ۳۴۱ شرکت ملی و دولتی در بازار بورس جاکارتا به پایان رسید که مجموع سرمایه‌گزاری ۲۶۹ میلیارد دالر بود، اگر چه دو سوم این سرمایه-ها از شرکت های بیگانه بود؛ اما به آن‌هم تأثیرات مثبت و خوبی داشت، به خصوص همگام با سیاست‌های جدید حکومت در میدان شفافیت و دگرگونی سیاست‌های استثماری و بهره‌گیری.

در سال ۲۰۱۱م اندونیزیا در جمع گروه های بزرگ اقتصادی بین المللی Fitch Ratings و Moody’s Investors پیوسته و معدل رشد اقتصادی کشور را افزایش داد.

ادامه آرمان های بلند پروازانه و کاوش و پیگیری پلان: (MP3EI)

(MP3EI) پلان جدیدی بود که حکومت اندونیزیا به هدف گسترش و توسعه اقتصاد ملی-اش روی دست گرفت، از اهداف این پلان تحقق معدل رشد ۷٫۵% سال ۲۰۱۴ و افزایش ۳% تا سال ۲۰۲۵م می‌باشد.

این پلان بر زیادت فعال‌سازی بخش صنعتی و حمایت زیاد سرمایه‌گزاری و سیاست بازار ملی ترکیز دارد و می‌خواهد نیروی رقابت با روش‌های جدیدش به نیکویی ادامه یابد. هم چنان حمایت ابتکارها در عرصه تکنولوژی به منظور رشد و توسعه و رسیدن به آرمان های بلند و بالا و تلاش پیگیر تا رسیدن به اهداف پلان (MP3EI) از برنامه‌های لازمه محسوب می‌گردد و عملی ساختن این پلان اقتصاد اندونیزیا را به مقام هفتم در سطح اقتصادهای برتر جهان قرار خواهد داد.

تجربه‌ی اقتصادی اسلامی در اندونیزیا، نیازمند تأمل و تحلیل دقیق است تا ملت های اسلامی را به منظور فعالیت جدی و تلاش پیهم وادار سازد، تا این که ازین حالت سستی و ناتوانی که کشورهای ما به آن دچار شده است، به سوی تولید و ابتکار گام‌های استواری بردارند؛ چون عقل مسلمان، عقل نوآفرینی و ابتکار است، در صورتی که زمینه ابتکار و ابداع مناسب، فراهم گردد.

نمایش بیشتر

عبدالخالق احسان

ستاد عبدالخالق احسان در سال 1364 هجری شمسی در قریه آبخدایی مربوط ولسوالی کشک کهنه ولایت هرات افغانستان در یک خانواده متدین و علم دوست چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفته و برای ادامه تحصیل شامل دارالعلوم فخرالمدارس - هرات گردیده و در سال 1383 از صنف دوازدهم دارالعلوم فارغ گردید. در سال 1384 شامل دانشکده شرعیات دانشگاه کابل شده و در سال 1387 با دریافت مدرک لیسانس فارغ گردید. سوابق تدریس: 8 سال معلم سابق لیسه خصوصی آینده سازان . معلم دارالعلوم خصوصی شاه ولی الله دهلوی. عضو هیئت تحریر ماهنامه معرفت، ارگان نشراتی جمعیت اصلاح افغانستان دفتر ساحوی هرات ( انجمن اخلاق و معرفت ) مترجم و نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن