دسته‌بندی نشده

تجربیات انسان در دوران کودکی بخش مهمی از شخصیتش را شکل می دهد

﴿بخش سوم﴾:
مکتبِ اسلام از همسران و شوهران می‌خواهد، در برابر مقدّمات نشوز تسلیمِ وساوس شیطان نشوند، و در مقابل یکدیگر، از خشونت، غلظت، شدت و شتم استفاده نکنند و با کمترین سرکشی و دلخوری برای شخصیت زدائی اطفال شان بر یکدیگر شتاب نگـیرند، و بنیاد خانواده را عجولانه بر سر کـوچکان و بزرگان بیگناه و بینوا و بیچاره، فرو نـریزند.
چرا که بنیاد خانواده برای اسلام‌، عزیز و گرامی است‌، و در ساختار جامعه از ارزش والائی بـرخورد‌ار است‌، و آجرهای تازه‌ای بکار است‌ که برای برافراشتن ‌کاخ جامعه و بالا بردن آن و اوج بخشیدن بدان، ایجاد زندگی آرام و بیغش لازم و ضروری است.
تجربیات انسان در دوران کودکی بخش مهمی از شخصیتش را شکل می دهد، به همین دلیل است که اهمیت این تجربیات به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود، و طعمه ی خشونت و شدتِ طرفین واقع شده، شخصیت کودک در همان آوان طفولیت بسوی ناباوری ها و بی دینی و بی ثباتی سوق داده نشود.
در بسیاری از موارد ناهنجاری های رفتارِی که والدین را نگران و گاه درمانده می‌کند و پای آن ‌ها را به مراکز مشاوره و روان درمان گری باز می کند، ریشه در محیط خانوادگی و نوع روابط حاکم بر آن دارد.
رفتارهای ناهنجار اغلب تنها نوعی جلب توجه منفی از سوی کودکی است که نگران رابطه ی والدینش است.
چنین کودکی با ایجاد ناخواسته مشکل سعی می‌کند توجه والدین را از موضوع اصلی، یعنی اختلافشان، به او جلب کند.
مرد در خانواده، حیثیت آمر و ناهی را دارد و بهترین مردان آنهائی اند که برای همسر، اطفال و خانواده اش با خُلق خوش و پیشانی باز پیش آمد کند، چنانچه پیامبر اسلام، رسول کریم صلی الله علیه وسلم میفرماید:
خیرکم خیرکم لأهله وأنا خیرکم لأهلی. ﴿سنن ابن ماجه ۱۹۷۷﴾
بهترین شما کسی است که برای اهل و عیال خود بهتر از دیگران باشد، من از همه ی شما برای اهل و عیال خود بهترم‌.
خشونت خانوادگی از جمله روابط ناسالمی است که کودک با آن می تواند اثرات بسیار وخیمی روی روحیات و نوع رفتارش گذاشته و شخصیت انسان بالغی که قرار است در آینده باشد، را شدیداً تحت تاثیر قرار دهد.
یکی از دلایل زود رنجشی تکسی رانان در شهر، بد زبانی پیر مردان در کنار خیابانها، زود قهری نیمه سالان در دفاتر، تشدد و غضب جوانان در اینجا وآنجا، تأثیر گذاری خشونت های خانوادگی در ایام طفولیت ایشان در شخصیتِ شان است که متأسفانه، این گروه مردم، فیصدی زیادی از رعیت را در جامعه  تشکیل میدهند.
نتیجه ی تحقیقات روی کسانی که در کودکی شاهد خشونت بین والدین شان بوده اند نشان می دهد که درصد زیادی از این افراد در سنین بلوغ و بالاتر، رفتارهای خشونت آمیزی در رابطه با دیگران از خود بروز داده و مشکلات روحی و روانی، درماندگی، و آسیب زدن به خود (اقدام به خودکشی، اعتیاد) در میانشان رایج است.
برخلافِ باورِ همگانی که محیط خانه را محیط امن تصور میکند، «خانه» میتواند بیش از هر مکان دیگری برای کودکان ناامن و خطرناک باشد.
شواهد نشان می‌دهند که کودکان در خانه ی خود بیش از هر جای دیگر در معرض خشونت قرار می گیرند.
آنان یا به صورت مستقیم قربانی خشونت والدین و نزدیکان خود می شوند و یا به طور غیر مستقیم و تنها با مشاهده ی اعمال خشونت بین والدین آسیب می بینند.
وجود حتی خشونت لفظی بین والدین در مورد مسایلی که به کودک مربوط می شود میتواند حس تشویش و اضطراب را در او بیدار کرده ودر او احساس ناامنی ایجاد کند.
اگر در این‌گونه مواقع کودک احساس کند که خودش عامل اختلاف و عدم توافق و در نتیجه منشأ بروز خشونت بین والدینش بوده، امکان آسیب پذیری اش بیشتر شده و احتمال اینکه از اعتماد به نفس پایینی برخوردار شود و نشانه هایی از افسردگی بروز دهد افزایش می یابد.
والدینی که خود در کودکی قربانی خشونت بوده‌اند بیش از دیگران در ایفای درست نقش پدر یا مادر دچار مشکل می شوند.
آنها ممکن است به نیازهای فرزندان شان توجه کافی نکرده و نتوانند به موقع و به درستی به آنها پاسخ داده و حس امنیت مورد نیازشان را تأمین کنند.
در برخی از موارد، اختلاف و درگیری والدین ممکن است حتی تا آنجا پیش رود که ابتدایی ترین نیازهای کودک مورد بی توجهی قرار گیرد و اساساً از سوی آنان دیده نشود.
غذا ندادن به طفل، حمام نکردنش، بازی نکردن با او، پاسخ ندادن به سوالهایش و به مدرسه نبردنش، نمونه ‌های بی توجهی به ابتدایی ترین نیازهای یک کودک محسوب میشود.
در آیات و الفاظ قرآن کریم و در موعظه های حضرت رسول کریم حکمت هائی نهفته است که مسلمان بایستی در آن تدبر و تغکر کند، و به مفاهیم عمیق آن پی برده در زندگی دنیوی به آن جامه ی عمل بپوشاند.
یکی از موعظه های زیبای رسول اکرم صلی الله علیه وسلم، بهتر بودن و حسن خلق در مقابل همسران است.
مرد بایستی از اخلاق حمیده و رفتار موزون و حسنه در مقابل همسرش استفاده کند تا هم در قلب او عزیز بماند، و هم معلم خوبی برای همسرش و اطفالش باشد، و با همکاری دوجانبه در شخصیت سازی اطفال شان وجیبه ی دینی خویش را به وجه احسن انجام دهند.
أکمل المؤمنین إیمانا أحسنهم خلقا، و خیارکم خیارکم لنسائهم. ﴿ترمذی ۱۱۷۲﴾
کاملترین مؤمنان از لحاظ ایمان، خوش اخلاقترین آنان‌اند و بهترین شما کسانی هستند که برای همسران شان بهتراند.
من در صفحه، هزاران پیام دلخراش از خواهران میگیرم که نمایندگی از نارضایتی و فقدان محبت، عطوفت و احترام به شوهران شان میکند، آن هم به نسبت خشونت، تشدد، ظلم، شتم، بی حرمتی، بدزبانی، زود قهری، تند مزاجی، عتاب، سخط و بد اخلاقی شوهران شان که بالای موضوعات خیلی پیش پا افتاده، از خشونت جسمی و فزیکی استفاده کرده، صحنه هائی مملؤ از تشدد و بی ادبی را در مقابل اطفال شان به نمایش میگذارند.
همینطور، هم ردیفِ این مردانِ تند مزاج و بد زبان، زنانی هم هستند که عفت کلام، احترام به شوهر، تکریم اسلام و عصمتِ کودکان را در نظر نگرفته با اندک ترین عکس العملِ شوهرانِ شان، چیغ و واویلای شان به آسمان هفتم میرسد، غش میکنند و سر دعوای و دشنام را میگیرند.
خصوصاً یک عده ای از این زنان در خارج از کشور بسر میبرند که از قوانین غرب که معمولاً با زنان طرف واقع میشود، سؤِ استفاده نموده، تقدس زناشوئی و قوانین اسلام را معیار زندگی خانوادگی قرار نداده، بلکه طرف داری از حقوق نام نهاد زن در غرب را پشتوانه و ملاک پیوند زناشوئی شان میدانند، و به هر بد و بیراهی که از زبان و دست شان ساخته شود، تن داده، شیره و آجر خانوادگی را بنابودی میکشانند.
عاقبتِ اطفالی که در چنین خانواده های لا اُبالی و بی سر و بی پا که قوانین اسلام در میان اعضای خانواده مراعات نمیشود، بلکه قوانین شیطان، غضب، تشدد، بد زبانی، دشنام و حق تلفی در آنجا حکمفرما است، خیلی تاریک و ناقابل باور خواهد بود.
مشکلات خانوادگی، بگو مگو های لفظی، اختلافات و نا رضایتی ها، برای هرکسی پیش می آید، ولی بهترین ها همان هائی اند که قبل از اقدام به تکوینِ نطفه ها، خودشان را اصلاح کرده، به اصلاح همسر و بعداً برای تربیتِ مناسب اطفال شان، محیط خانواده را، محیط سالم اسلامی، و قابل پذیرش و ورودِ ملائک رحمت الهی ساخته،  برای جلوگیریمشاجرات زناشوئی از همان روز نخست پیوند الفت، خالیگاهی را برای وسوسه های شیطان در افکار و قلب های شان، ایجاد نکنند.
محبت و عطوفت، کلید تمام خوشبختی هاست، و در پهلوی آن اعتماد، احترام به یکدیگر، و دوری از بدزبانی و لفاظی، سبب ایجاد احترام میان جانبین شده، شیطان را از در و دیوار چنین خانواده مأیوس و گریزان میسازد.
تا بخش بعدی این مضمون، امیدوارم شما عزیزان با چنگ زدن به مفاهیم گرانبهای اسلام عزیز، محبت و احترام گمشده را میان هم، دوباره احیأ کنید و نگذارید موضوعات ناچیز، حرف های ناموزون، افکار پیش پا افتاده، باعث بدزبانی و کدورت میان تان گردد، تا اطفال نازنین تان از شخصیت های زیبای اسلامی و انسانی برخوردار شده، باعث تکثیر صدقه ی جاریه بعد از مرگ تان شوند.
عزیزان گرانقدر:
لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.
جزاکم الله خیراً!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن