یادداشت

تطبیق تدریجی احکام اسلامی

اسلامگرایان به حکومت رسیدند؛ اما به شریعت اسلامی حکم نکردند، مثل تجربه اسلامگرایان در ایام حکومت محمد مرسی در مصر و حکومت رجب طیب اوردغان و حزب عدالت و توسعه در ترکیه.

برای رد این شبهه، لازم است بدانیم که شریعت اسلامی بزرگتر از آن است که به برپایی حدود منحصر گردد؛ چنانچه انسان های شتابزده و کسانی که عاطفه و حماسه شان غالب است،‌ می پندارند.

مرسی و اوردغان شریعت اسلامی را تطبیق نمودند، کسانی که ادعا عدم تطبیق را دارند، حقیقت اسلام را به معنی واقعی نشناخته و به ژرفای اسلام راه نیافته و سیاست شرعی را طوری که اسلام دستور داده و رسول الله صلی الله علیه و سلم و اصحاب بزرگوارش رضی الله عنهم ترسیم نموده اند، نفهمیده اند.

لذا آنانی که سیاست شریعت اسلامی را نمی شناسند، تسامح که از طبیعت و نشانه های اسلام است را تنازل از اصول دین تصور می کنند و کار مرحله ای و تطبیق تدریجی احکام اسلامی را رها کردن و زیرپا نمودن اسلام قلمداد می کنند. وقتی میبیند که که اوردغان و دیگران به صورت تدریجی و مرحله ی گام بر می دارند، این عمل شان را بیرون شدن از دین و کفر و الحاد می شمارند.

با وجودی که همه می دانند که در ترکیه دهها سال نظام سیکولاری حاکم بوده و بسیاری از شعایر اسلامی را نابود نموده بودند،‌ به همه کسانی که قضایای ترکیه را دنبال می کنند معلوم است که ترکیه به فساد اخلاقی، اقتصادی و ضعف اعتقادی و عبادی و قضایی دچار گردیده بود و همه نظامیان مزدور بیگانگان شده بودند، این مسئله را همگان می دانند. هم چنان در مصر نیز وضعیت بهتر از ترکیه نبوده و فروپاشی اخلاقی و فساد گسترده در آن موج می زده است.

اما متأسفانه تعدادی از شتابزده ها، از همه این مسایل چشم پوشی کرده و از اسلامگرایان می خواهند که یک شبه امپراتوری های نظامی، رسانه ای و قضایی را سرنگون کنند، امپراتوری های که به دور از فرهنگ و میراث و شریعت این امت استحکام یافته اند.

سیاست (نفس طویل) نزد اسلامگریان، کار تدریجی، فعالیت مرحله ای و تسامحی که دارند، عین تطبیق اسلام است. برای اتمام حجت و آگاهی برادران حماسی مان و آنانی که به مصلحت اسلام حریص می باشند، برخی موقف های رسول الله صلی الله علیه و سلم را بیان می کنیم، کسی که اسلام را به خوبی تطبیق نموده و به اسلام عمل کرده و شریعت اسلامی را بر مسلمانان تنفیذ نموده است.

 رسول الله صلی الله علیه و سلم مسلمانان مستضعف را در حال شکنجه می دیدند، آل یاسر را به حالت مرگ مشاهده کردند، که ابوجهل جاهل، نیزه را بر شکم سمیه فروبرد، رسول الله صلی الله علیه و سلم، این وضعیت اسفبار را می دید و سکوت می کرد؛ آیا این سکوت پیامبر به معنی بی توجهی به مسلمانان بوده و نشانه سستی و سازش با مشرکان است؟ یا این که صبر و نفس طویل و حوصله مندی از طبیعت این دین است؛ تعدادی می گویند: این وضعیت در مکه بوده و دین کامل نشده بود؟

برای شان می گویم: وضعیت امروزی هم در مصر و ترکیه است که کفر و الحاد و فروپاشی اخلاقی به اوج رسیده بود. درست است که دین کامل شده؛ اما تدریج در تطبیق و تنفیذ احکام دینی به پایان نرسیده و در هر زمانی قابل ملاحظه است.

 رسول الله صلی الله علیه و سلم در دوران مدنی و زمانی که قوت و شوکتی داشتند،‌ همراه مشرکین در حدیبیه صلح نمودند که آن صلح مملو از تسامح، تدرج و صبر و حوصله بود،‌ حتی که حضرت عمر رضی الله عنه این صلح را سستی نسبت به دین تصور می کرده و سخن مشهورش به رسول الله صلی الله علیه و سلم گفت:‌ آیا در دین خود ذلت را قبول کنیم؟

آیا تو فرستاده الله متعال نیستی؟ آیا ما مسلمان نیستیم؟ آیا آنها مشرک نیستند؟ پس چگونه از جهاد، عمره، مکه، سرزمین حرم و کعبه بر گردیم؟ و چگونه مسلمانان فراری را دوباره نزد مشرکان بر گردانیم؟. رسول الله صلی الله علیه و سلم در صلح حدیبیه شرایطی را قبول کردند که عقل مسلمان در ظاهر نمی توانست آن را قبول کند، اما رسول الله آن همه شرایط را قبول کرده و قرارداد صلح را امضاء کردند. آیا این اسلام نیست؟

 اتفاق رسول الله صلی الله علیه و سلم با یهود در مدینه منوره بخاطر حمایت و دفاع از مدینه مورد دیگری از سیاست شرعی اسلام است.

 حضرت عمر رضی الله عنه در سال خشکسالی و گرسنگی، حد سرقت را تطبیق نکرد.

همه این ها سیاست شرعی اسلامی است که رسول الله صلی الله علیه و سلم و یاران شان به آن عمل نمودند.
اسلام ما بزرگ است و شایسته است که در فهم و تطبیق آن نیز بزرگ باشیم و خویشتن را به علم و دانش مقاصد این دین، مصالح امت، فقه اولویات، فقه واقع و فقه موازنات آراسته ساخته و به رهبران دارای حکمت، تسامح، فهم، تجربه و درایت و تحلیل اعتماد نماییم.

بزرگترین مبارزه ای که امروز امت ما به آن درگیر است، مبارزه فهم و آگهی می باشد.

نمایش بیشتر

عبدالخالق احسان

ستاد عبدالخالق احسان در سال 1364 هجری شمسی در قریه آبخدایی مربوط ولسوالی کشک کهنه ولایت هرات افغانستان در یک خانواده متدین و علم دوست چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفته و برای ادامه تحصیل شامل دارالعلوم فخرالمدارس - هرات گردیده و در سال 1383 از صنف دوازدهم دارالعلوم فارغ گردید. در سال 1384 شامل دانشکده شرعیات دانشگاه کابل شده و در سال 1387 با دریافت مدرک لیسانس فارغ گردید. سوابق تدریس: 8 سال معلم سابق لیسه خصوصی آینده سازان . معلم دارالعلوم خصوصی شاه ولی الله دهلوی. عضو هیئت تحریر ماهنامه معرفت، ارگان نشراتی جمعیت اصلاح افغانستان دفتر ساحوی هرات ( انجمن اخلاق و معرفت ) مترجم و نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن