دسته‌بندی نشده

تلبیسِ ابلیس و یا فریفتن و اغوای انسان ها

﴿شیطان و دارو دسته اش﴾:

(بخش بیست و دوم):

عزیزان گرانقدر:

👈 در بخش قبلی در مورد وسوسه های شیطان و موجودیت آن در خون انسان با استناد احادیث حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم صحبت نمودیم.

📍در این بخش در مورد تلبیسِ ابلیس و یا فریفتن و اغوای انسان ها بحث میکنیم.

👈 تلبیس و فریفتن به معنی نمایاندن باطل به صورت حق است. به عباره ی دیگر یک امر باطل را لباس حقیقت پوشاندن توسط ابلیس را و جلوه دادن آن بصورتِ حق، عبارت از تلبیسِ ابلیس است.

👈 اکثراً انسان ها در باره ی مواردی که معلومات کامل و آفاقی ندارند، و با مطالعه ی چند کتب محدود، باخود میبالند، گویا همه زوایای موضوع را میدانند،

📍این پدیده ، تلبیس ابلیس است، و آن غرور و فریفتگی و نوعی نادانی است که باعث می‌شود نادرست را درست بپنداریم و زشت را زیبا بینگاریم و آن به سبب شبهه‌ای به ما ظاهر میشود.

📍بسا قضاوت های بیجا و خطا، افکار ناصحیح وغلط، پیش بینی های بیمورد و ناسزا، گمان های فتنه انگیز و بی پروا، الفاظ بی ربط و نابکار، غضب، خشم و حساسیت های خشک و مردود، همه زاده ی تلبیس ابلیس در افکار ما است.

👈 همسر تان چیزی میگوید، و شما چیز دیگری درک میکنید، و این باعث میشود، کینه وکدورت میان تان اوج بگیرد، در حالیکه هدف وی آنچه شما برداشت کرده اید نیست، فقط تلبیس ابلیس باعث میشود صحیح را برای شما غلط و ناسزا جلوه، از محت میان شما دو، بکاهد. و یا عکس موضوع، آنچه شما میگوئید، همسر تان برداشت منفی نموده، تنش و عکس العمل وی در مقابل شما ناراحت کننده و غیر قابل تحمل مینماید.

📍شیطان به قدر توان و امکان خود به انسان نزدیک می‌گردد و تسلط او به نسبتِ بیداری و آگاهی یا غفلت و نادانی انسان کم و زیاد می‌شود.

📍مسلمان بایستی بیدار و چابک باشد، غفلت را بدور اندازد، و آنقدر نادان و شقب نباشد که بر باطلِ خود پافشاری کند، ورنه زمینه ی تلبیس ابلیس را بر خود مهیا ساخته، دروازه ی نفوذ شیطان را بر وی او باز کرده است.

👈 قلب انسان چون دژی است که دیواری دارد و آن دیوار چند در و چند شکاف دارد.

📍عقل ساکن این دژ است و ملائکه آنجا رفت و آمد دارند. در حومه ی این دژ شیطان و هوسها ساکن اند و جنگ میان دژنشینان و حومه نشینان بر پاست.

📍شیاطین پیوسته دورِ دژ می‌گردند تا از غفلتِ نگهبان استفاده کرده از شکافی وارد شوند.

📍پس بر نگهبان واجب است که از همه درها وشکافهای دیوارِ دژ مطلع باشد و لحظه‌ای در مأموریت و حراست خود سستی نکند که دشمن سست و غافل نیست

👈چنانچه کسی از حسن بصری پرسید:

آیا ابلیس می‌خوابد؟

🔹گفت: اگر می‌خوابید که راحت بودیم!

باری نور این دژ از ذکر و ایمان است و در آن آینه‌ای روشن هست که تصویر هر چه از پیرامون بگذرد در آن هویداست.

🚩اول کاری که شیطان در حومه می‌کند این است که دود فراوان ایجاد کند تا دیوارها را سیاه و آینه را تیره نماید.

👈با فکر و ذکر می‌توان آن دود را برطرف کرد و آن زنگ را زدود.

دشمن را حملاتی است، گاه داخل دژ می‌شود اما نگهبان بر او می‌تازد و بیرونش می‌کند.

📍گاه هم دشمن موفق به ورود و خرابکاری درون دژ می‌شود، و بسا به سبب غفلتِ نگهبان، مقیمِ دژ می‌شود.

💥 پس متوجه و بیدار باید بود تا به دلیل غفلتِ ما، که نگهبان این قلب هستیم، شیطان، مقیمِ دژ نشود و به ویران کاری و تخریب قلب مان آغاز نکند.

👈 گاه نسیم که باید دود را برطرف کند نمی‌وزد و دیوارها سیاه وآینه تیره می‌ماند وشیطان بی‌آنکه متوجه شوند داخل می‌گردد.

👈 چه بسا نگهبان، به سبب غفلت، مجروح و اسیر گردد و از سوی دشمن به کار گرفته شود و برسرِ کاری که بوده می‌ماند و با موافقت و مساعدت هوی و هوس حیله‌ها می‌اندیشد و کارشناس دانا می‌شود البته در طریق شر.

📍چنانکه آورده اند شیطان گفته است: بیشتر به ملاقات کسانی می‌رفتم تا شیطنت یادشان دهم حالا به سراغ همانها میروم تا چیزی ازیشان بیاموزم.

👈 بسا شیطان به شخص هوشیار و زیرک یورش می‌برد و عروس هوی و هوس را همراه دارد.

📍آن هوشیارِ زیرک سرگرم نظر به آن عروس می‌شود و اسیر می‌گردد.

محکمترین طنابی که شیطان اسیرانش را بدان می‌بندد جهل است،

👈 سپس هوی و هوس، آن گاه غفلت؛ که این قید از همه سست تر است ، یعنی دردِ غفلت، چاره پذیرتر است از درد هوس و جهل.

📍مادامی که زرهِ ایمان بر تن مؤمن است ضربت دشمن کشنده نخواهد بود.

👈 گفته‌اند که شیطان در پیش روی انسان نودونه دَرِ خیر می‌گشاید تا یک بار درِ شر بر روی او بگشاید!

و نیز از قول کسی که با اجانین راه داشته، نقل می‌کنند که اجانین گفته‌اند:

📍‌تعرض و تسلط ما بر پیروانِ سنت از همه دشوارتر است اما با پیروانِ گرایش‌های گوناگون (فرقه‌های منحرف) در حقیقت بازی می‌کنیم.

👈پس هر قدر از قرآن وسنت دور شویم و به بدعات و خرافات رو آوریم، در حقیقت طعمه و اسیر شیطان شده ایم.

👈بسا اوقات انسان به باطل پافشاری میکند، و چنین میپندارد آنچه وی بدان متوصل شده است صحیح است و بقیه د خطا اند، درحالیکه خود در خطا و دیگران در صواب اند.

📍ابلیس بنوعی باطل و ناصحیح را در افکار انسانها صحیح و درست جلوه میدهد و در مدت زمان کم خلق بزرگی را به خرافات دروغین مبتلأ میسازد.

👈 امروز در جهان علم وپیشرفت تکنالوژی شاهد این هستیم، که چگونه ابلیس منکرات و نهیات را زیبا جلوه داده، ضیاع وقت، سرگرمی به لهو ولعب را در نظر جوانان وپیران لذت بخش و قوت کننده ی عبادات وطاعات قرار داده است.

🚩پیکار بین حق و باطل تقدیر الهی است و از خلقت آدم علیه اسلام آغاز گردیده و همه پیامبران و مصلحان وارد این نبرد شده اند، سنت پاک رسول الله صلی الله علیه وسلم نیز تأکید دارد که این نبرد تا روز قیامت ادامه داشته و اهل حق درین مبارزه ادامه می دهند، اگر چه همه هست و بود شان قربانی شود.

👈 باطل در قوت و جبروت خود بر فریب و تشویق شیطان اتکاء دارد و شیطان نیروی مادی شان را زینت داده و بزرگ جلوه می دهد و آنان را به نصرت و پیروزی آرزومند می سازد؛ اما اگر عزم و جدیت اهل حق آشکار گردد، دچار ضعف و سستی شده و قوت شان به مضمحل می گردد.

💥﴿إِنَّمَا ذَلِکُمُ الشَّیْطَانُ یُخَوِّفُ أَوْلِیَاءَهُ فَلَا تَخَافُوهُمْ وَخَافُونِ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ﴾.

🔹این تنها اهریمن است که شما را از دوستان خود ( با پخش شایعات و سخنان بی اساس ) می ترساند ، پس ( از آنجا که شما به خدا ایمان دارید ، بیباک و دلیر باشید و ) از آنان مترسید و از من بترسید اگر مؤمنان ( راستین ) هستید .

بلی عزیزان گرانقدر!

👈 اینها همه تلبیس ابلیس و ملبس ساختن باطل با لباس حق و جلوه های مکارانه ی شیطان است که انسانها را مدهوش در خیالات بافته ی خودشان میسازد، و از درون مانند موریانه دلهای شان را کم کم نابود میکند.

📍بدون شک که حق، حق است و جای حق را باطل هرگز گرفته نمیتواند.

👈 بخش های خیلی مهم و جالب این مضمون را از این صفحه فراموش نکنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن