جوانان و نوجوانانیادداشت

تهاجم از جنس شبهه

نویسنده: کتایون محمودی

حتماً این جمله را بارها شنیده اید که برای مرگ و نابودی بدن،  باید  قلب یا مغز را مورد حمله قرار داد.

قلب و مغز از حساس ترین عضوهای بدن هستند که تمام اعضای دیگر را فرماندهی می کنند و تضعیف هر کدام، تمام عضوها را تحت شعاع قرار می دهد و ضعیف می کند.

با این مقدمه ی کوتاه می خواهم به این مهم برسیم که نقد قرآن از طرف طیف الحاد که با سخت کوشی و کار گروه های منظم و دقیق انجام می گیرد و  با هدف تخریب دین و خصوصاً اسلام، تدارک و برنامه ریزی شده، تا پروژه ی اسلام هراسی را در مرحله ای کاری تر به فرجام برسانند.

شبهه پراکنی درباره ی قرآن و موارد ذکر شده در آن تا حدی است که ذهن پرسش گر جوان را با شبهه و سؤال درگیر می کند و اگر در کنارش تحقیق و تفحص دقیق صورت نگیرد، می تواند ویروسش ذهن را درگیر کند.

آگاهی به زیر و بم و رموز قرآن در این مورد، البته با دقت و ظرافت انجام شده که پاسخ به آن هم باید به همان اندازه ظریف باشد.

اگر تب پرسش و نقد از قرآن به داروی ضد التهاب، به آرامش نرسد؛ بسا جوانی که از لوح پاکی ضمیر به عناد در اصرار آن و نشرش روی آورند و تبعات آن را تا مدت ها نتوان جبران کرد.

دشمنی الحاد و کفر به نام نقد، بر ادیان و اسلام و خصوصاً قرآن تا جایی است که بر آن کتاب قطوری نگاشته اند که با هر دوره ویرایش جدید به حجم آن می افزایند.

 خطر شیوع این ویروس مهلک که عمدتاً اندیشه و ذهن را هدف قرار می دهد تا جایی است که می توان آن را آفتی هولناک نامید که باید درباره اش اتاق های فکر و کارگروه های تخصصی، ایجاد کرد، زیرا این مورد جدی تر است و دشمن، شمشیر را از رو بسته است.

شاید بگوئید: هرگز! کسی نمی تواند بر این لوح محفوظ خدشه وارد کند! بله … درست است ولی این برای ذهنی است که ایمان دارد و اعتقاد اجازه ی رشد شک را نمی دهد ولی آیا همه چنین فکر می کنند؟ و آیا ذهن پرسش خیز جوان را می شود از سیالی باز داشت؟

می توان بی دلیل و مستند، برای اندیشه ی شکاک، مانع پذیرش شد؟ بی شک این برهه از زمان، حساس ترین دوره ای است که باید روشنگری کرد، زیرا: عصر ارتباطات و دنیای وسیع مجازی، این امکان را به همه داده  تا در حدی قارچ گونه و سایه پرور  شبهه بپرورندو به نموش کمک می کنند تا اندیشه ی جوانان را علیه ادیان و اسلام و قرآن بیاشویند و مسموم کنند.

اتحاد شیاطین و همگونی آن ها، در این شرایط آشفته ی عقیدتی در سراسر دنیا، می طلبد که علما، آگاهان، اندیشمندان دینی از لاک انزوا و گوشه گیری بدر آیند و شبهات و تشکیکات را دندان  شکن پاسخ دهند.

اساس این تردیدها و شک های ساخته و پرداخته شده به همتی محتاج است تا آرامش فکری جوانان را فراهم آورد و سفر از شک تا ایمان، آنان را تسهیل کند.

کمک به شفافیت  فکری و برداشتن شبهه ی ذهنی جوانان، هم عبادت است. عباداتی از جنسی، برتر بودن عبادات فیزیکی که دین بر آن تأکید دارد….

باید از نو همتی جانانه بخرج داد تا گرداب ها ‌، ذهن ها را نبلعد و جوان حیران برهوت این تشکیک نشود.

باید این جهاد عقیدتی با قلم برای امحای شک ، خیزشی سترگ را اشارت داشته باشد که دشمن، هوشیارتر از زمان دیگر، پا در عرصه ی اندیشه ها گذاشته،..

تا دیر نشده……بسم الله.،

منبع: دانشنامه اسلامی تبیین

نمایش بیشتر

کتایون محمودی

کتایون محمودی/ روزنامه‌ نگار و کارشناس ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار