عقیده

جایگاه امام مهدی از دیدگاه اهل سنت

جایگاه امام مهدی از نگاه اهل سنت

چکیده

ظهور حضرت مهدی یکی از باورهای اعتقادی اهل سنت است و در احادیث صراحت شده که امام مهدی در آخر زمان متولد می‌شود و از مکه مکرمه قبل از نزول حضرت عیسی بن مریم ظهور می‌کند، ومتولی امور مسلمین می‌گردد وآنان را به جهاد با دشمنان اسلام رهبری می‌کند وبر منهاج شریعت حضرت محمد صلی الله علیه وسلم در راستای تحکیم ارکان اسلام وعدل ودادگستری تلاش می‌ورزد. اندی از نویسندگان اهل سنت در باره‌ای اعتقاد به مهدی موعود به دیده‌ای شک وتردید نگریسته ظهور فردی را با نام مهدی به طور کلی نفی وانکار کرده اند، این تحقیق با روش توصیفی وتحلیلی در پرتو روایات ودیدگاه‌های دانشمندان اسلام، شبهات وردود منکران را بررسی نموده به این نتیجه رسیده است که ظهور مهدی از باورهای مهم بوده وعقیده به آن از منظر اهل سنت واجب است.

درآمد

در ترم تابستانی سری به گروه ادبیات عرب زدم ودقائقی با استاد فرزانه دکتر اراز محمد سارلی صحبت های خودمانی داشتیم، در لابه لای صحبت‌ها چند موضوع را از میان موضوعات درج شده در برنامه فرهنگی وتربیتی گروه پیشنهاد کرد که در میان شان یکی هم موضوع «جایگاه امام مهدی از نگاه اهل سنت» بود، تا در موردش آمادگی گرفته و روز پنجشنبه ۱۶ آبان ماه در صالون جلسات دانشگاه یک جلسه کارگاهی داشته باشیم، موضوع را پذیرفتم و ان شاء الله که بتوانیم در حد توان معلومات مفیدی را از نگاه اهل سنت پیرامون آن برای اشتراک کنندگان مجلس ارایه نمایم.
عقیده خروج مهدی از منظر اهل سنت از نخستین علایم ونشانه های کبرای قیامت بوده وجزو عقاید ایشان محسوب می‌گردد، طبق تصریح روایات مهدی در آخر زمان ظهور نموده ومدتی در کنار حضرت عیسی علیه السلام حکومت می‌کند ومردم را از گمراهی به سوی هدایت وروشنی کشانیده پس از اینکه دنیا در آتش جور وظلم می‌سوزد، عدل وداد را حاکم می‌کند.
عقیده ظهور مهدی از اعتقادات مهم اهل سنت است، ازینرو پیرامون این عقیده روایات حدیثی زیادی در حد تواتر معنوی در ذخائر حدیثی اهل سنت نقل شده است، در مورد مهدی اختلاف نظرهای بسیاری در طول تاریخ اسلام به نظر می‌رسد، اما اهل سنت به این باور است که ایشان به اسم محمد بن عبدالله ولقب مهدی تا کنون متولد نشده ودر آخر زمان متولد خواهد شد، مهدی از اهل بیت پیامبر از نسل حضرت حسن مجتبی فرزانه فرزند حضرت علی مرتضی وفاطمه زهرا یعنی حسنی علوی می‌باشد، این فرزانه‌ای دادگستر در آن دنیای جور واستبداد آخر زمان، یکی از مصلحان بزرگ وعدل آفرین سترگ تاریخ خواهد بود.
در تاریخ اسلام نوشته های فراوان وحتا تالیفات مستقلی از سوی اهل سنت پیرامون این مسئله انجام شده است، محدثان بزرگ اسلامی احادیث فراوانی در رابطه به این موضوع در تصانیف شان گردآورده اند، اما این مقاله می‌کوشد که این اعتقاد را در پرتو احادیث گهربار پیامبر اسلام وفرموده‌های دانشمندان اسلام مورد بررسی قرار داده به پاسخ شبهات وردود منکران آن بپردازد ونچه صواب است را برای خوانندگان ارایه نماید، به امید اینکه توفیق مزید الهی رفیق طریق مان گردیده مطالب بهتری را تقدیم نماییم.

دانلود مقاله

جایگاه امام مهدی از نگاه اهل سنت

نویسنده: عبدالحق حبیبی صالحی-دانش پژوه دکتری تفسیر تطبیقی دانشگاه المصطفی– واحد گرگان- ۱۳۹۸ش

منبع: سایت تبیین www.tabyeen.com

نمایش بیشتر

عبدالحق حبیبی صالحی

* فارغ التحصیل مدارس دینی پاکستان * استاد دارالعلوم عربی کابل * استاد در دانشگاه های خصوصی و ... * دبیرکل مجمع مدارس عربی افغانستان * نویسنده * مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن