كشورهاي اسلامي

جمعیت مسلمانان در سال ۲۰۳۰

نویسنده: خالد ایوبی نیا
بر اساس تحقیقاتی که انجام گرفته است، جمعیت مسلمانان جهان در سال ۲۰۳۰ به ۲/۲ میلیارد انسان خواهد رسید و این در حالی است که در سال ۲۰۱۰، ۶/۱ میلیارد مسلمان وجود داشت. در حال حاضر مسلمانان ۴/۲۳ % انسان های روی زمین را تشکیل می دهند اما در سال ۲۰۳۰ ، ۴/۲۶% از جمعیت جهان را مسلمانان به خود اختصاص می دهند در حالی که در سال ۱۹۹۰ بیشتر از ۲۰% نبود.
بر اساس پیش بینی های انجام شده جمعیت مسلمانان پاکستان – که غالباً مسلمان می باشند- از جمعیت اندونزی – بزرگترین کشور اسلامی جهان- بیشتر خواهد بود.
به نقل از بخش دین و زندگی سایت عربی CNN جمعیت پاکستان به ۲۵۶ میلیون خواهد رسید.
این تحقیقات پیش بینی نمود که تعداد مسلمانان ولایات متحده به ۲/۶ میلیون خواهد رسید که تعداد مسلمانان آن زمان تقریباً از یهودیان و پیروان کلیسا در حال حاضر بیشتر خواهد شد.
جمعیت افغانستان به ۵۰ میلیون خواهد رسید که در این صورت افغانستان نهمین کشور اسلامی از جهت جمعیت خواهد بود. جمعیت مسلمانان در سرزمین اشغالی که از سال ۱۹۴۸ به اشغال آنان در آمده است به یک چهارم جمعیت آن کشور خواهد رسید، زیرا با فرا رسیدن سال ۲۰۳۰ جمعیت مسلمانان به ۱/۲ میلیون یعنی ۲/۲۳% جمعیت اسرائیل خواهد رسید و این تعداد جمعیت علاوه بر مسلمانان کرانه غربی و باریکه غزه خواهد بود و این در حالی است که در سال ۲۰۱۰ جمعیت مسلمانان ۳/۱ یعنی ۷/۱۷% می باشد. نسبت تولدها در فلسطین بیشتر از همه کشورهای جهان می باشد.
انتظار می رود کشور نیجریه که در دهه های اخیر شاهد خشونت طایفه ای بین مسلمانان و مسیحیان بوده و به هلاکت هزاران انسان انجامیده است به کشوری با اغلبیت مسلمان تبدیل شود.
جمعیت مسلمانان در فرانسه از۷/۴ میلیون یعنی ۵/۷% به ۹/۶ میلیون یعنی ۳/۱۰% از جمعیت آنجا خواهد رسید و در بریطانیا از ۹/۲ میلیون به ۲/۵ میلیون یعنی ۲/۷% جمعیت آن خواهد رسید. و در آلمان از ۱/۴ میلیون یعنی ۵% یعنی ۵/۵ میلیون یا ۱/۷% میرسد. بنابر این جمعیت مسلمانان در اروپا در سال ۲۰۳۰ به ۸% از جمعیت قاره اروپا خواهد رسید.
بر اساس تحقیقات در سال ۲۰۳۰ ، ۶۰% مسلمانان جهان در منطقه آسیا و اقیانوس آرام و ۲۰% در خاورمیانه و ۶/۱۷ % در کشورهای جنوب صحرای بزرگ در آفریقا و ۶/۲% در اروپا و ۵/۰% در دو قاره آمریکا زندگی می کنند.
این تحقیقات بیان داشت که اهل سنت اکثریت بزرگ مسلمانان را تشکیل می دهند یعنی حدود ۷۸ – ۹۰% جمعیت مسلمانان را شامل می شوند در حالی که جمعیت شیعیان به کاهش نسبی با توجه به تعداد ولادت ها خواهد رسید زیرا یک سوم شیعیان در ایران زندگی می کنند و تعداد ولادت ها در ایران رو به کاهش می یاشد.
این تحقیقات می افزاید علت افزایش مسلمانان در جهان بر اثر تولدهای رو به افزایش در میان آنان می باشد، علی رغم اینکه نسبت ولادت ها در بین مسلمانان در بالاترین سطح در جهان قرار دارد، اما نسبت به گذشته کاهش یافته است و نسبت به سال های گذشته شاهد برگشت به عقب می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن