اندیشه و تفکر اسلامیهمه کتب

جهان در سایه عقب ماندگی مسلمانان

کتاب ، تاریخ ادیان و ملل را در آستانه ظهور اسلام در قرن ششم میلادی بیان کرده و به تأثیرانی شگرفی می‌پردازد که اسلام بر فرهنگ و تمدن جهان به جای گذاشت.

نویسنده در این پژوهش مفصل و مبسوط، تاریخ شکوهمند و پرافتخار اسلام و تأثیرات عمیق اجتماعی، اخلاقی و علمی آن را بر جریان فکر و اندیشه و تمدن دنیا بیان کرده و نسل جوان را با گذشته و هویت پرافتخار خود آشنا می‌سازد. وی بحث را با  اوضاع نابسامان جهان در آستان قرن ششم میلادی آغاز می‌کند و وضعیت تمدن‌های بزرگ آن روزگار (از جمله ایران، چین، مصر و اروپا) را در کنار اوضاع عرب جاهلی در عربستان به تفصیل شرح می‌دهد.

در ادامه، به نظام سیاسی و مالی دوران جاهلیت پرداخته و شیوه حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وسلم  را در دعوت و تبلیغ و دگرگون‌سازی معیارهای اجتماع شرح می‌دهد. سپس به دوران حکومت نخستین خلفای ارجمند اسلام وارد شده و دستاورهای بزرگ و چشمگیر آنان را یک به یک برمی‌شمارد.

عوامل ایجاد انحطاط و عقب‌ماندگی جوامع اسلامی، نقش رهبری عثمانیان در وقایع جهان اسلام و نقش اروپای جدید در ایجاد تفرقه و دشمنی میان امت اسلام، مباحثی که در ادامه کتاب می‌آید. نویسنده در ادامه، به دلایل فروپاشی اخلاقی و اجتماعی جوامع غربی و خودشناسی خیزش دوباره جهان اسلام اشاره نموده و نقش کلبدی جهان عرب را در رهبری این جنبشِ جدید، خاطرنشان می‌سازد.

 

 

مشخصات کتاب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن