مطالعات اسلامی

جهان قبل از نزول قرآن

قرآن آخرین کتاب آسمانی مشتمل بر تمام دستورات الهی است که برحضرت محمد (ص) برای هدایت تمام جهانیان نازل شده است.

قرآن کلام خداوند یکتا وقانون اساسی اسلام می باشد که دارای مدرن ترین مصوبات جهانی است. قرآن مصلح امور دنیوی و اخروی بشر است، اطاعت از دستورات فرقان حمید موجب رستگاری وسعادت ابدی می شود.

قرآن گنجینه بیکران معرفت وخزائن الهی است. قرآن کریم، بزرگترین نعمت الهی برای تمام انسانیت است که بزرگترین سرمایه وثروت دنیا نمی تواند با آن برابری کند. نسخه شفاست که تلاوت، شنیدن، شنوانیدن، یادگرفتن، یاد دادن، عمل کردن، چاپ، نشر، نگاه کردن وهرگونه خدمت به آن سعادت بزرگ دنیا وآخرت است.

بایک نگاه کلی در می یابیم که قبل ازنزول قرآن و ظهور اسلام، نه تنها اعراب بلکه تمام اقوام وملل وجوامع مدرن آنروز زیر کابوس وحشت و تاریکی ها ی ظلم وجهالت وخرافات غرق بودند. این ظلمات مهیب، جهانیان را از پیروی صراط مستقیم و فلاح ابدی باز می داشت. لذا در این مقاله نگاه داریم به دوران قبل ازنزول قرآن، که جهان آن زمان چه روزگار داشت، و با چه مشکلات دست و پنجه نرم می کرد.

آئین مسیحیت:

آئین مسیحیت گویا بازیچۀ تحریف کنندگان و جهال زمان و قرون قرارگرفته بود و هیئت اصلی و روح واقعی اش را ازدست داده بود.

نویسنده مسیحی می نویسد: «این عقیده که خدای واحد، مرکب از سه اقنوم است، از ربع آخر قرن چهارم در فکر و درون جهان مسیحیت نفوذ کرد و مانند یک عقیده رسمی ومسلم دوام یافت و در کلیه نقاط جهان مسیحی مورد قبول واقع شد اما سر انجام درنیمه دوم قرن نوزدهم میلادی پرده ازحقیقت واسرارآن برداشته شد.»

آئین یهودیت :

آئین یهود مجموعه ای از اسامی وعادات بود که هیچ هدف را دنبال نمی کرد. در آئین یهود به بزرگترین شعار «توحید» نیز آسیب وارد شد، حالانکه «توحید» قوم بنی اسرائیل را از سایر ادیان و ملل ممتاز می کرد. اما آنها (بنی اسرائیل) با روی آوردن به خرافات این برتری را از دست دادند، در نتیجه خوار و ذلیل شدند.

آئین مجوسیت:

اما آئین مجوسیت که نورها را پرستش می کردند، به دنبال آتشکده ها و معابد مخصوص بودند، داخل معابد و آتشکده ها به تمام قوانین آئین مجوسیت خود را پایبند نشان می دادند و آنها را محترم می شمردند، اما وقتی از آتشکده ها و معابد بیرون می شدند کاملا آزاد بودند و نسبت به قوانین دین خودشان مسؤلیتی احساس نمی کردند .

آتش یکی بزرگترین عناصر طبیعی است که مجوس ها آن را تقدیس و تعظیم می کردند، و برای عبادت وپرستش آن اوقات مخصوص را تعیین کرده بودند.

آئین بودائیت:

آئین بودئیت که در آسیای میانه و کشور هند رائج بود، در واقع نمای کاملی از یک آئین بت پرستی بود، در اکثر مناطق معبد داشتند و مجسمه بودا را نصب می کردند، و آن را به عنوان خدای خود پرستش و عبادت می کردند.

آئین برهمائیت:

صاحبان آئین برهمائیت که از همه ادیان و مذاهب دارای معبودان بیشتری بودند، حتی نوشته اند که درقرن ششم میلادی به اوج رسیده اند، به طوریکه تعداد خدایان دراین قرن بالغ بر ۳۳۰ میلیون بود. درکل هرچیز شگفت انگیز و یا ترسناک ویا هرچیزنافع وخوشایند رابه عنوان معبود پرستش می کردند.

آئین ابراهیمیت:

اعراب در ازمنه گذشته به دین وآئین حضرت ابراهیم (علیه السلام) ایمان آورده بودند، وبه دین حنیف پا یبند بودند وخود را ازهمه اعمال شرکی وخرافاتی مبرا می دانستند.

اما به دلیل فاصله زمانی با عهد نبوت و انحصار اعراب در شبه جزیره عربستان، آنها شکار بت پرستی وحشتناکی شدند که نظیر آن در هیچ جای جهان یافت نمی شود. آنان با هندوستان آن روز به رقابت پرداختند که چه کسی بیشتر بت پرستی می کند.

شهر مکه که حضرت ابراهیم خلیل الله آن را مرکز توحید و عبادت پروردگار یکتا قرار داده بود، مرکز بت پرستی و عیاشی شده بود، حتی داخل خانه خدا ( ۳۶۰ ) بت وجود داشت. سرانجام عرب ها به عبادت سنگ ها، جنات، شیاطین، فرشتگان و ستارگان و… روی آوردند و معتقد بودند که فرشتگان، به منزله دختران خداوند و جنات به منزله شرکای وی هستند.

خلاصه بر اینکه در قرن ششم میلادی بشریت به خودکشی نزدیک شده بود، بر بالای پرتگاه هلاکت و نابودی قرار گرفته بود، انسانیت، عزت و کرامت بشری را به نسیان و فراموشی سپرده بود و حقوق الهی رابه مخلوقات اختصاص داده و بر این مسائل افتخار می کرد.

انسان قرن ششم میلادی نمی توانست بین خوب و بد امتیازی قائل باشد البته به صفات رذیله و کارهای زشت و ناپسند بیشتر تمایل نشان می داد و از صفات جیده و کارهای خوب و پسندیده دوری می جست. اما با نزول قرآن دنیای تاریک و پر از ظلمت و گمراهی، تبدیل به روشنائی روز و هدایت شد و چراغ رهنمائی (قرآن) همه جا را با نور خودش زیبا و نورانی ساخت. «کتاب انزلناه إلیک لتخرج الناس من الظلمات إلی النور» کتابی برشما نازل کرده ایم تا جهانیان را در پرتو تعلیماتش از تاریکی های کفر و شرک به روشنائی ایمان بیاوری .

تأثیر قرآن ازدیدگاه اروپائیان:

دکتر مارلیس می نویسد: قرآن بر دنیا نقاب مؤثری انداخته است که بهتر از آن امکان ندارد.

لیسان فرانسوی می نویسد: قرآن چنین جاذبه ای ایمانی وبا قدرتی را به وجود آورده است که اصلاً جای شک و تردیدی در آن باقی نمانده است.

سرولیم میورمی نویسد: قرآن با دلائل فطرت خدا بالا ترین وجود، وهستی را اثبات نموده و انسان را بر ای اطاعت او مجبور ساخته است.

مسترجی تی می نویسد: قرآن تعداد نا محدودی از افراد بشر را مورد اثر خود قرار داده است ابتکار و اکتشافات دنیای جدید هم نیاز به قرآن را واضح نموده است.

مستر امانوئل دی انش می نویسد: نور قرآن در این وقت در اروپا نمایان شده و ظهور این نور از زمانی است که تاریکی بر دنیا احاطه کرده بود و از این نور علم، عقل مرده یونان زنده شد.

مستر ایچ الیس لیدر می نویسد: توسط قرآن حکمت و فلسفه به ظهور پیوست و چنان ترقی کرد که بر حکومت های بزرگ اروپا برتری یافت.

قرآن از دیدگاه دانشمندان اسلام:

مولانا جلالدین رومی (رح) می فرماید:

حرف قرآن رامدان که ظاهر است                   زیرظاهرباطنی بس باهراست
زیرآن باطن یکی باطن دگر                          خیره گردد اندر او فکر ونظر
نورقرآن ای پسر ظاهر مبین                          دیر آدم  را نبیند غیر طین
ظاهرقرآن چوشخص آدمی است                     که نقوشش ظاهر وجانش خفی است

حضرت علامه محمد اقبال لاهوری (رح) می فرماید:

ملتی رارفت چون آئین زدست                     مثل خاک اجزای او ازهم شکست
هستی مسلم زآئین است وبس                     باطن دین نبی این است وبس
برگ گل شد چون زآئین بسته شد                گل زآئین بسته شد گلدسته شد

در پایان از خداوند متعال خواهانیم که به ما توفیق شناخت رفعت و عظمت قرآن را نصیب فرموده و سرمایۀ فهم درست آن را به ما عطا فرماید و توفیق دهد که حق تلاوت، عمل بر آن و نشر وتوزیع آن راکه بر ما عاید می شود اداء کنیم.

منابع و مآخذ:

نبی رحمت: علامه ندوی (رح)
علوم القرآن: مولانا شمس الحق افغانی(رح)
علوم القرآن: علامه محمد تقی(حفظه الله)
قرآن معجزۀ شگفت انگیز: مولوی عبد الجلیل براهوئی

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن