جوانان و نوجوانانفرهنگ و جامعه

جوان نابهنجار معاصر

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

جوان نابهنجار معاصر

* مانای بنیادین خود را نمی شناسد و آن را دانسته یا نادانسته با پا کجی های گوناگون نیز لکه دار نموده که در نهایت، امکان دارد هر لحظه صید لذیذ ی برای اهر یمن (ابلیس) قسم خورده گردد  .

* سرمایه ی زرین ( وقت ) بی آلترناتیو خویش را هزینه کنش ها و دیالوگ های رکیک کرده و آزگار در این حوزه بی و قفه  طلایه دار است .

* گبه استقلالیت کاراکتر وی، آنی  جنبه ثباتی نداشته و هر روز بدنه آن، بی جهت  دچار ریزش می شود ؛ بدین ترتیب، وی در طول شبانه و روز در عرصه های گوناگون ریزه خوار دیگران بوده که در بلند مدت به جز ندامت چیزی دیگر نیز برای او ، در بر نخواهد داشت .

* واجد فقر تئوریکی ناب اسلامی بوده و یارای اتخاذ تدابیر مقرون به صرفه برای بهبود اوضاع حیات خود در قالب برنامه ریزی بهینه دراز مدت جهت ایصال به هدف ایده آل ترسیمی خویش را نیز ندارد .

* به پدیده دین گریزی هسبند گشته و لحظه به لحظه  درصد  حجم  طفره روی وی از امور کلیدی حیات بخش دینی ، علما  و . . . ارتقا می یابد .

* پرسه گری، بخش قابل توجهی از زندگی وی را تشکیل می دهد و او را به مسیر بی انتها نیز هدایت می کند .

* گریبانگیر سجیه ی ساده لوحی  شده که از این رو ، در مواقع متعدد از ناحیه دشمنان مرئی و نا مرئی رو دست خورده و به سهولت لقمه  چپ بیگانگان نیز می شود .

* حضور فیزیکی در نشت های هدفمند  همچون جلسه های علمی و یادگیری مسایل مذهبی جهت همخوانی  زندگیش با آنها، بدون ریب برای او بسان زنده به گور کردن است.

* تاسی از کرده ها و سخنان حکیمانه پیامبران الهی  و سلف صالح همچون خاری بزرگ در چشم  او بوده ،اما دنبال روی بی قید و شرط از فرهنگ مستهجن باختران، برای وی کادوی طلایی قلمداد می شود .

* همواره رو آوری به پرورش جسم در اولویت برنامه های روزانه وی بوده، ولی آنی در صدد تعدیل و تزکیه روح خود که خواهشات شیطانی، نفسانی و افکار مختلف انحرافی که درونش را نیز محاصره کرده اند، نیست .

* خطوط  قرمز ( محرمات ) الهی نزد وی فاقد ارج و  قرب بوده که همیشه به هر نحوی که مقدور شده به شکل عامدانه در آهنگ ترانزیت ضربتی از آنهاست .

* بدنه درک وی نسبت به مسایل حاکم در بطن جامعه، جنبه مضیقه ای داشته که حتی اتوریته ی چندانی جهت آنالیز آنها در قالب دانسته های محدود خود را نیز ندارد .

* استماع موسقی، رو آوری به کارهای نامطلوب و . . . پیش او از تلاوت قرآن، یاد خدا، ایاب و ذهاب در مسا جد، تحقیق و پژوهش و غیره رجحان دارد .

* رویهمرفته، وی با گام برداری های ناجوانمردانه خود همه طرق ناسره را درهم نوردیده که یکی هم را باقی نگذاشته تا دیگر از هم نوع اش در آن، فازبرداری کنند، ولی باز هم هیچ کدام از آنها، مرهم شفابخش بیماری های من در آوردی او در بلند مدت نگردیده اند .

بنابراین، جوان نامبرده، بایستی به فرایند استراتژی خودیابی بی درنگ در زیست خویش رو آورده تا همگی ایدئولوژی ها و کرده هایش  هماهنگ با موازین دینی، سیره نبوی و سلف صالح گشته و آنی از حیطه آنها عدول نکرده تا در هر دو گیتی به فلاح و رستگاری ابدی نیز نایل گردد .

تاریخ :

۱۵ ذی القعده ۱۴۳۸ ه – ق برابر با ۱۷ مرداد ۹۶ ه – ش .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن