یادداشت

حقوق بشر از شعار تا واقعیت

نویسنده: عبدالستار حسین بر

حقوق بشر که در سده‌های گذشته و سده‌ی حاضر طرف‌داران زیادی داشته و دارد، یکی از سیاست‌های یک بام و دو هوا است که سازمان‌های قدرت‌مند و زورگوی جهان به بهانه‌ی آن اقشار ضعیف و ملت‌های عقب مانده را مورد تاراج و قتل عام قرار می‌دهند و این کار خود را دفاع از حقوق بشر می‌نامند، ولی در کنار آن بی‌رحمانه اساسی‌ترین حقوق آنان را به راحتی زیر پا می‌نهد، حق آزادی، حق امنیت، حق شغل، حق زیستن و … اگر کسی در مقابل آنان قد علم نماید و با چنگ و دندان بخواهد دین، خانواده و کشور خویش را سالم نگه‌ دارد، با مارک های خو‌ش‌ آب و رنگ «تروریست!» و «افراطی» وی را از بین می‌برند و این را خدمتی به انسانیت می‌دانند.

دو کشور مسلمان افغانستان و عراق به بهانه‌هایی پوچ و واهی به راحتی در برابر دیدگان همه ـ حتى با همراهی برخی از مدعیان دیگر حقوق بشر ـ توسط آمریکا و انگلیس به اشغال درآمدند، در آن وقت از همه جا صدای به به و چه چه شنیده می‌شد که واقعاً این‌ها کاری کردند کارستان، دموکراسی را در این دو کشور پیاده کردند، امنیت و آزادی آوردند و …

اما واقعیت چه بود، دموکراسیِ کشتار و قتل مردمان بی‌دفاع و آواره کردن کودکان و زنان، تخریب اماکن عمومی و مذهبی و زیرساخت‌های توسعه‌ی کشورها، تاراج اموال عمومی و سرمایه‌های ملی و …؛ این تنها میراث و یادگار کشورهای غارت‌گر و سلطه‌جو و مدعیان آزادی! برای کشورهای ضعیف و جهان سوم بوده و خواهد بود.

در افغانستان، با حضور دیرین آمریکا و متحدانش در آن جا چه پیش‌رفت و ترقیِ‌ قابل لمسی مشاهده می‌گردد؟ امنیت بهتر شده؟ اقتصاد رونق پیدا کرده؟ کشت و ترانزیت مواد مخدر کم‌تر شده؟ و …

در عراق وضع به چه شکل است؟ خوان یغما است برای آمریکا و دوستان انگلیسی و صهیونیستی‌اش، چه ثروت ارزش‌مند و رایگانی!

امنیت و توسعه و سایر شاخص‌های دموکراسی و سرمایه‌داری جای خود، اوضاع نه تنها بهتر از زمان سابق نشده، بلکه به مراتب بدتر و بحرانی‌تر شده، هزاران کشته، زخمی و افراد آلوده به مواد رادیواکتیو و اتمی برجا مانده و روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌گردد.

نگاهی به کارنامه حقوق‌بشری آمریکا گویای این واقعیت است که آمریکا در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که چه در داخل و چه در خارج از کشور خود، مرتکب بیشترین موارد نقض حقوق‌بشر می‌‌‌شوند، به‌طوری که با شنیدن اسم حقوق بشر، همچنان تصاویر زندان‌های ابوغریب، گوانتانامو، هلمند و بگرام در ذهن نقش می‌بندد. در داخل نیز دفتر تحقیقات فدرال آمریکا در گزارشی از آمار خشونت‌ها در سال ۲۰۰۷، اعلام کرد که حدود یک‌میلیون و ۴۱هزار گزارش جرم و خشونت ثبت شده است.

8764557867 - حقوق بشر از شعار تا واقعیتحال با این واقعیت‌ها، خود قضاوت کنیم که هدف واقعی این آزادی خواهان! چیست؟ آیا دل‌شان به حال ملت‌های ضعیف می‌سوزد؟ شگفتا، دایه‌هایی مهربان‌تر از مادر!

آن چه تاریخ‌نگاران و افراد منصف اذعان دارند، این است که تنها هدفی که در قاموس آن‌ها به طور واقعی جایی ندارد، حقوق بشر، آزادی و دموکراسی است.

عمده اهدافی که برای این استعمارگران در سر دارند و برای آن تلاش می‌کنند، را می‌توان این گونه رتبه بندی نمود:

الف: مبارزه با موج اسلام خواهی در میان ملت‌های منطقه؛

ب: تاراج سرمایه‌های ملی کشورهای ضعیف‌تر؛

ج: سست نمودن عناصر قوت و بزرگی در میان ملت‌ها، تا در مقابل زورگویی‌ها سر تسلیم فرو آورند؛

د: گسترش فساد و بی‌بند و باری در میان مردم؛

هـ: به رخ کشیدن قدرت نظامی خود برای سرکوب ساختن مخالفان؛

ز: آزمایش نمودن سلاح های جدیدی که ساختند.

البته این تنها اهداف سلطه‌جویان نوین و مدرن جهان اسلام نیست؛ بلکه در طول تاریخ هدف همه‌ی قدرت‌های بزرگ جهانی همین بوده است.

اگر نگاهی به تاریخ اسلام و متون اسلامی بیندازیم، به خوبی در می‌یابیم که اسلام بزرگ‌ترین حامی حقوق بشر و آزادی بوده و در این راه هم کارنامه‌ی درخشانی از خود به یادگار گذاشته، که در طول تاریخ کم‌نظیر بوده است.

امیدواریم کسانی که به دنبال دموکراسی غربی هستند، اندکی در ماهیت واقعی آن بنگرند، آن گاه به خوبی متوجه خواهند شد که آزادی و دموکراسی‌ای که غربیان آن را وعده می‌دهند سرابی بیش نیست.

نمایش بیشتر

عبدالستار حسین بر

مدرس مدرسه دینی عین العلوم گشت عضو مجلس علمی عین العلوم گشت مدیر سابق پایگاه اطلاع رسانی سنت آنلاین نویسنده مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار