خانه و خانوادهزن در اسلامیادداشت

حقوق زنان را رعایت کنیم، از خودمان شروع کنیم !

نویسنده: دکتر امان الله تمنده رو

✳️در یکی از شبهای ماه مبارک رمضان امسال، پای منبر یکی از علما نشسته بودم. تعداد زیادی از بانوان نیز برای ادای نماز در مسجد حضور داشتند. آن عالم فرزانه بحثی را در خصوص حقوق زنان آغاز و در ابتدای سخنانش اشاره کرد که چون خانمها در مسجد حضور دارند نباید (در حضورآنها) این مطالب بیان شود اما خب یک چیزهایی هم باید بگوییم.. یا… نمی شود هم چیزی نگفت! و در ادامه شروع کرد به بیان برخی فعالیتهای زنان درمنزل که وظیفه شرعی و قانونی آنان نیست از جمله پخت و پز و شست و شو و برخی خدمات دیگر که خانمها در خانه ارایه می کنند. ایشان درادامه اظهار داشتند کارهای اینچنینی نوعی احسان و لطف است که زنان برای همسرانشان انجام می دهند و مردان باید زنان را تکریم و با آنان با لطافت و مهربانی برخورد کنند و…
✳️نفس سخنان روحانی عزیز و توصیه به تکریم بانوان، قرار ندادن مسوولیتهای اضافی بر دوش آنان و از زنان خدمتکار و آشپز و… نساختن، درست بود اما از ابتدای کلام ایشان و اشاره به حضور خانمها در مسجد مشخص بود خیلی هم تمایل ندارد بانوان ازحقوقشان مطلع باشند چه بسا ممکن است با دانستن حقوق و وظایفشان از دستورات همسر(مقام مافوق در خانه) تبعیت نکنند. فقط مردان بدانند کافی است.
✳️دین اسلام جایگاه و مقام والایی برای زن در نظر گرفته است و ضمن تخصیص یک سوره از قرآن به زنان و بیان احکام مربوط به آنان در سوره نساء، در جای جای کلام الهی و در احادیث نبوی به تکریم زن، خوشرفتاری با او، اعطای حقوق و البته محدودیت هایش اشاره و تاکید شده است. اما برخی مردان با توجیهات کلامی ، زور و قدرت بازو و با تمسک به دین اما در واقع با تعصبات قومی و قبیله ای و جهالت در لوای مباحثی چون ناموس و ضعیف بودن زن و برتری جسمی و عقلی مرد، محدودیتها و محرومیتهای عدیده ای بر زنان اعمال کرده اند که به مرور زمان، بانوان را به انزوا و خود کم بینی کشانده و مانع بروز توانمندی ها و خلاقیت های آنان شده است به گونه ای که برای تمام امور خود از جمله امرار معاش، تهیه مایحتاج عمومی و روزانه، امور پزشکی و درمانی و… وابسته به پدر، برادر یا شوهر شده اند تا حدی که اگر دختری بخواهد به خوشبختی و سعادت برسد و حرف و حدیثی پشتش نباشد حتما باید ازدواج کند ولو شده با هر پسر بد اخلاق و معتاد یا بیکار و بی تعهدی! چون صرفا او یک مرد است و این در حالی است که زن گرچه از نظر جسمانی ضعیف تر از مرد آفریده شده اما وجودی مستقل داشته و در بسیاری از موارد توانمند تر از مرد است از جمله در زیرکی و نکته سنجی، آینده نگری و وفاداری، محبت و عطوفت، هنرمندی و خانه داری و برخی امور دیگر. تجربه نشان داده است که زنان حتی در سیستم اداری متعهد تر از مردان بوده و کارشان را با دقت و سرعت بیشتری انجام میدهند. کمترین اختلاس یا فساد اداری را در مقایسه با مردان دارند. در رانندگی محتاط تر و دقیق تر هستند، در تربیت فرزندان حساس تر و دقیق تر عمل می کنند و در نوآوری و خلاقیت سرآمدتر هستند. در استان ما، فقط و فقط هنر مسحور کننده و منحصر بفرد سوزن دوزی زنان بلوچ که زبانزد عام و خاص در ایران و جهان است بر تمامی هنرهای مردان غلبه دارد.
✳️اینکه بانوان به حق و حقوقشان رسیده و جایگاه حقیقی شان را بدست آورند امری است که نیازمند باور و اعتماد و میدان دهی مردان می باشد تا بیش از این جامعه ما دچار نابرابری جنسیتی نباشد، زنان جامعه مان ” عاجزه” و ” ضعیفه” نباشند، بر اثر بی توجهی و نگاه پایین جامعه به آنان، آنقدر آسیب پذیر نباشند که جنایاتی چون واقعه اخیر ایرانشهر برایشان اتفاق بیافتد. به گونه ای کم ارزش نباشند که مردانی به خود اجازه دهند با پرتاب سه سنگ جلویشان و اخیرا با پیامک و پیغام شفاهی و تلفنی آنانرا سه طلاقه کنند. بیاییم حقوقشان را از کودکی به آنان آموزش دهیم و خود و فرزندان پسر خود را ملزم به تکریم و رعایت حقوق بانوان کنیم. علمای دین با داشتن تریبون و جایگاه اجتماعی بالا می توانند در این حوزه پیشقدم شوند. حقوق زنان را در خطبه های نماز جمعه به جامعه مردسالار مان یادآور شوند. بدرفتاری مردان با زنان را تقبیح کنند. مدیران نیز به نوبه خود برای دادن اعتماد به نفس و بروز توانمندی بانوان فضای رشد و ارتقا در سیستم اداری را برای آنان فراهم کنند. ما قلم به دستان هم از شعار دادن و شعار زدگی دوری کنیم. در نوشته هایمان حقوق و جایگاه رفیع زن را یادآور شویم. از بی احترامی و رفتارهایی که باعث آزار او می شود دوری کنیم.زن را موجودی الهی و با ظرافت بدانیم و چون گلی از گلهای بهشت با او رفتار کنیم. باشد که رستگار شویم.

نمایش بیشتر

دکتر امان الله تمنده‌ رو

دکترای جامعه شناسی – دانشگاه اسلامی علیگر (AMU)هندوستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن