دسته‌بندی نشده

حُسنِ برخورد با مردم، طلبِ خیر برای آنها، و سازگاری کلام با مخاطب

﴿بخش نُزدهم﴾:
درود و سلام های فجریه و بی پایان بر تک تک شما عزیزان گرانقدر و مهربان که تا بخش نزدهم این مضمون مارا یاری داده، از ادعیه ی نیک تان، در شب و روز، دریغ نکرده اید، تقدیم است.
در این بخش، راز نُزدهمِ تحت تأثیرآوردنِ دل ها را خدمت شما عزیزان پیشکش میکنم:
۱۹- ﴿حُسنِ برخورد با مردم، طلبِ خیر برای آنها، و سازگاری کلام با مخاطب﴾:
طرزِ برخورد با دیگران، شروع کلام،شیوه ی تنبیه و هشدار دادن، و بالاخره طریقه ی افهام و تفهیم، در ربودنِ دل ها، خیلی تأثیر عمیقی دارد.
ما در طول روز با افراد مختلفی برخورد داریم . اینکه بدانیم چگونه باید با آنها صحبت و رفتار کنیم ، می تواند به ما کمک بسیار زیادی کند تا دل های شان را تحت تأثیر آوریم.
ما همواره با افرادی در زندگی مواجه می باشیم کـه درک کردن و مصاحبت با آنها تا حدودی دشوار است.
ایـنـگـونـه افراد که از دید ما ممکن است غیر عادی بـه نظر آیـنـد، درهمه جا وجود دارند و ما مجبوریم که به نوعی با آنها کنار بیاییم.
که عمده ترین آنها، انسان های فضول، اشخاص همیشه مخالفت کننده، افراد مردد و دله، آدم های همیشه شاکی، اشخاص بدبین، انسانهای منفی باف، آدم های تنبل و بیکاره،
افرادِ عقل کُل و خود دانا، انسانهای تظاهر به خوبی، انسانهای فضائی، که در دنیای خود غرق اند، آدم های انفجاری، که خیلی سریع حال شان به هم میخورد و عصبی میشوند، انسان های سو ِٔ استفاده گر، آدم های زیاد گریه کن، انسانهای قربانی شده، و افراد طعنه زن است.
شما، با یک پیر مرد روستائی که با زمین و کلند و بیل جوانی اش را سپری نموده است، و پیر مرد شهری که زندگی متفاوتی داشته است، نمیتوانید یکسان صحبت کنید.
هکذا، با یک نوجوانی که ساختار بیولوژیکی وی در حال رشد است و هورمونهای مختلف در او در حال افراز شدن است، نمیتوان همسانِ یک میانه سال صحبت کرد.
هر فردی بسته به محیط اجتماع ، خانواده و خودش شخصیت و رفتار های خاصی را دارد.
مردم در تمام طول روز صحبت می کنند. اما آیا آنها همگی می دانند چگونه صحبت می کنند و یا چطور باید صحبت کنند؟
آیا هیچ پیش آمده بر اثر نوع صحبتِ طرف مقابل، منظور و سخن او را به گونه ی دیگری برداشت کنید و پس از مدت ها، متوجه شوید که اشتباه کرده اید؟
آیا ربطی بین سخن گفتن و موفقیت و محبوبیت، می بینید؟

عزیزان من!

طرز سخن گفتن، راز مؤفقیت و چسپیدن به دلهاست.
وقتی لب به سخن باز می کنیم، اغلب احساس می کنیم که صرفاً حرف می زنیم! اما سخنِ ما و طرز ادای آن از دایره ی امکانات وسیعی انتخاب می شود و دیگران نیز به این انتخابهای ما درست به همان شکل که به لباسهای ما واکنش نشان می دهند و آن را نشانه ی شخصیت و طرز تلقی ما می دانند، واکنش نشان می دهند.
شخصیت هایی نظیر رسمی یا خودمانی، آراسته یا ناآراسته و طرز تلقی هایی مانند احترام قایل شدن یا نشدن با طرز سخن گفتن نیز مشخص می شوند.
در هر صورت آنچه مسلم است آن است که هر حرفی باید به شکلی زده شود. هر سخن لحن، سرعت، مکث و بلندی خاص خود را دارد.
ممکن است قبل از صحبت بدانیم یا ندانیم چه باید بگوئیم یا چه می خواهیم بگوئیم، مگر اینکه شرایط جلسه، حالت مسلم و مشخص داشته باشد.
در عین حال هیچگاه قبل از سخن گفتن، تصمیمی بر اینکه کجا صدا را بلند یا کوتاه باید کرد و یا کجا تند یا سریع باید حرف زد، گرفته نمی شود. چون رعایت و به کار بستن تمامی این نکات بستگی به موقعیت دارد، اما همه عواملی است که ما منظور گوینده را درک می کنیم و در باره ی طرز فکر خود نسبت به نظرات یکدیگر تصمیم می گیریم.
روزگاران قدیم عالمی بود که در مجلس علم وی بسیاری از مردم حضور می یافتند تا از علم وی بهره گیرند.
روزی وی با مردی در راه می رفت. ناگهان آن مرد عطسه کرد ولی فراموش کرد که الحمدلله بگوید!
در حالیکه، سنت است که شخصی عطسه کننده بگوید: الحمد لله و شخص مقابل در جواب وی بگوید: یرحمک الله. و باز شخص عطسه زننده بگوید: یهدیکم الله ویصلح بالکم
عالمِ بزرگوار خواست وی را متوجه سنت بودن گفتنِ الحمدلله بکند و برای همین، به وی نگاهِ معنی دار انداخت.
اما آن فرد متوجه نشد.
اینجا عالم، برای آنکه باعث ناراحتی وی نشود از آن مرد پرسید:
پس از عطسه شخص چه می گوید؟
آن شخص گفت: الحمدلله.
عالم، در پاسخ وی گفت: یرحمک الله!
سبحان الله! ایشان، هم برای آن شخص تنبیه کردند، هم دعای خیر برایش فرستادند، و هم او را از سنتِ فراموش شده اش گوشزد کردند.
اما، به چی طرز و طریقه ای که مخاطب، خودش را به وی تسلیم کرد، و به نارسائی اش پی بُرد.
چگونگی صحبت کردن شما می‌تواند نماینده ی شخصیت و نوع تفکرتان باشد.
آیا به تفاوت‌ها و الگوهای گفتاری زنان و مردان توجه کرده‌اید؟
یا به‌طور کلی آیا قبول دارید شخصیت هر آدمی از طریق کلامش خودش را بهتر و بیشتر نشان می‌دهد؟
تـا مـرد سـخن نگفتـه باشد

عیـب و هنـرش نـهفته باشد

چقدر زیباست که بدانیم وقتی قرار است من یا شما، در هر روز و ساعت از عمرمان، دقایق پی در پی و متوالی را صرف صحبت کردن کنیم، چه بهتر که در باره ی مقتضیات و نحوه ی صحبت کردن، بیشتر بدانیم و مهمتر از آن، این داشته ها را به کار بندیم و یک دل را نه، بلکه دل ها را تحت تأثیر آوریم.
تا بخش بعدی، کلید نُزدهمِ بدست آوردن دل ها را با قفل های باز نشده، تجربه کنید، و این شیوه ی نیکو را پیش گیرید، و تجارب تان را در صفحه، با ما شریک سازید.
حقا که لذت خواهید برد!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن